Земля має бути головним ресурсом для того, хто на ній працюватиме
Земля не повинна бути просто інструментом для якихось фінансових операцій, вона має бути головним ресурсом для того, хто на ній працюватиме. А той, хто хоче придбати землю – має бути сільськогосподарським товаровиробником.
Таку думку висловив старший проектний менеджер по земельній реформі Офісу реформ Кабінету Міністрів України, завідуючий кафедрою Національного університету біоресурсів та природокористування Андрій Мартин під час панельної дискусії на тему “Ринок землі в Україні: хто має отримати право купувати землю, та якими мають бути обмеження по концентрації земель?”, яку провела громадська коаліція “За скасування земельного мораторію”, повідомив кореспондент seeds.
“Як на мене, головний критерій для допуску на ринок має бути дуже простий: той хто хоче придбати землю, він має бути сільськогосподарським товаровиробником. Чи є він фізично, чи юридичною особою – це справа другорядна.
Зараз у нас фактично маємо ситуацію, коли в Україні левова частина власників земельних ділянок – вони є банальними рантьє. Це люди, які не займаються агробізнесом, які, на превеликий жаль ним вже ніколи займатись не будуть, тому що вони або похилого віку, або зараз пішла 2-3 черга спадкоємців. І це дуже часто люди, які також проживають в містах і земельна ділянка з точки зору робочого місця – вона їх не цікавить взагалі”, – переконаний Андрій Мартин.
“Якщо ми просто відкриваємо ринок, і замість одного рантьє прийде інший рантьє, то, з точки зору ефективності сільського господарства, це абсолютно нічого не поміняє.
Ну купить інвестиційний фонд ту земельну ділянку… Він і далі передаватиме її в оренду… працювати буде той, хто на ній працював. Причому якщо ринок буде доволі ліберальний і ціни на землю зростатимуть, ми повинні зрозуміти що у нашого українського агробізнесу зростуть видатки на доступ до земельних ресурсів і зростатимуть видатки на виплату земельної ренти.
Відповідно для нас це обернеться лише зростанням цін на продукти продовольства і певним зниженням купівельної спроможності українського сільського господарства”, – переконаний фахівець.
“Земля не повинна бути просто інструментом для якихось фінансових операцій, вона повинна бути головним ресурсом для того, хто на ній працюватиме. Під заставу землі підприємець повинен мати можливість отримати кредит повинен розуміти, що в нього довгострокові інтереси будуть пов’язані з цією земельною ділянкою.
Тому критерії дуже прості – нам треба просто прописати в законодавстві, що принаймні перші роки покупцями зможуть бути тільки ті хто вже працює на землі”, – каже Андрій Мартин.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!