Земельний референдум не відповідає засадам демократичних держав

0 345

Виставляти на референдум питання права власності на активи, які належать частині громадян України не зовсім відповідає засадам демократичних держав. Такі думки висловили провідні українські юристи та експерти під час публічної дискусії “Референдум щодо земельної реформи: можливо? Доцільно?”, яку організувала Громадська коаліція за скасування земельного мораторію та Громадська спілка “Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ”. 

Виставляти на референдум питання права власності на активи, які належать частині громадян України, означає, що одна частина громадян фактично прийматиме рішення щодо того, що може інша частина громадян (власники земельних паїв, а також особи, які хочуть купити пай).

Це не відповідає засадам демократичних держав, впевнений експерт з конституційного права Богдан Бондаренко. “Не можна виносити на обговорення обмеження права власності. Це як провести референдум серед учасників конференції щодо того, чи може один з них забрати додому власний комп’ютер.

Крім того, питання правового режиму власності віднесені виключно до компетенції парламенту. І виносити це на референдум – ставити під питання його легітимність”, – заявив він. За словами Бондаренко, Україна не може кожне питання вирішувати через референдум, себто через пряму демократію, оскільки народ обрав представників, які діють від його імені. Що й називається представницькою демократією.

В світі загалом передбачаються певні обмеження на ринку землі. Наприклад в законодавстві різних країн можуть бути визначені норми щодо гарантій фізособам, необхідності юрособам отримати окремий дозвіл, обов’язок мати попередній досвід тощо, але ЄСПЛ зобов’язав Україну створити відповідне регулювання земельних питань, впевнений Михайло Тарахкало, директор Центру стратегічних справ УГСПЛ.

“В грудні наш уряд буде звітувати на Раді Європи щодо кроків, які зроблені у напрямку відміни мораторію. Якщо до цього часу не буде проведено змін, то всім треба буде платити компенсації з бюджету. Якщо ж, наприклад, люди на референдумі визначать, що землю продавати не можна, то Україні взагалі треба буде виходити з Ради Європи, денонсувати європейську конвенцію”, – впевнений він.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією Громадської коаліції за скасування мораторію на землю

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!