Зберігати картоплю та цибулю без професійної системи вентиляції неможливо
Якщо фермер чи великий виробник плодоовочевої продукції реалізує її не одразу після збору врожаю, варто подбати про місця для зберігання. Навіть якщо в господарстві є облаштоване сховище, існують нюанси, які можуть завадити зберегти продукцію в належному стані. Наприклад, зміна температури чи зупинка роботи вентиляційного обладнання на тривалий час може призвести до невідворотної втрати якісних характеристик картоплі, цибулі, моркви чи капусти. Ідеальний продукт потребує ідеальних умов. Що ж варто врахувати під час тривалого зберігання плодоовочевої продукції, в коментарі для SEEDS розповів Андрій Марущак, комерційний директор “Ван Дайк Технікс”.
- Для довідки: “Ван Дайк Технікс” — компанія яка вже 30 років постачає провідні голландські технології для зберігання цибулі, часнику та інших овочів, картоплі, заморозки ягід та ін. Працює на ринку України з 2007 року.
Не всі відхилення під час зберігання плодоовочевої продукції призводять до збитків. Так, наприклад, не завжди перевищення температури в овочесховищі спричиняє втрату продукції — усе залежить від діапазону температурних коливань.
«Якщо це +-1 градус, то, як правило, такі зміни, сильно, ні на що не впливають. Якщо ж мова про більш суттєві коливання, то вплив на продукцію буде значним. Особливо такі зміни відображаються, наприклад, на стані моркви, адже вона дуже чутлива до температурних коливань. Звичайно ж для всіх типів плодоовочевої продукції помітні зміни температури доволі критичні, але коливання в розумних межах не матиме значного впливу», — зазначає Андрій Марущак.
Облаштування місць зберігання перш за все залежить від культури, яка буде лежати у сховищі. Якщо йдеться про моркву, капусту чи буряк, то необхідне, спеціальне, холодильне обладнання.
«Це не обов’язково має бути техніка з мега-потужністю — необхідний лише правильний розрахунок, повітрообмін, контроль рівня вологості та ін. Якщо ж ми говоримо про картоплю чи цибулю, то ці продукти добре почуваються у сховищах без холодильного обладнання аж до кінця березня», — говорить фахівець.
Умови зберігання варіюються не лише залежно від продукту, а й залежно від його сорту. Наприклад насіннєву картоплю зберігають не так, як бульби, що призначені для переробки.
«Насіннєва та столова картопля зберігається при температурі +4 градуси. Деякі сорти рекомендується зберігати при температурі +3 градуси. Нижча температура не потрібна, оскільки картопля — це живий організм. При температурі +2 градуси вона починає дуже інтенсивно «дихати». Що ж до картоплі, яка призначена для переробки на «фрі» або чипси, то найчастіше її зберігають при температурі +7. Утім, є сорти, які, оригінатори, рекомендують зберігати за температури +9 градусів. Ці вимоги пов’язані з тим, що після зберігання за нижчих температур, під час обсмажування крохмаль, перетворюється в цукри та, може давати темний колір. Це робить картоплю фрі та чипси візуально непривабливими. Тобто недотримання температурного режиму в цьому випадку не дуже впливає на смакові характеристики, але змінює зовнішній вигляд продукту. Споживач не буде купувати чипси, які мають почорніння», — зазначає комерційний директор “Ван Дайк Технікс”.
Деякі фермери, прагнучи заощадити на енергоносіях, не облаштовують автоматичної вентиляції у сховищах. Цей крок є цілком прийнятним для одних культур, але може бути фатальною помилкою для інших.
«Система зберігання картоплі та цибулі — це і є система вентиляції. Усе інше — додаткові опції. Без системи охолодження зберігати саме картоплю та цибулю можливо, а от без вентиляції — неможливо. Якщо ми говоримо про капусту, моркву чи буряк, то в сховищах для них повинна обов’язково бути система охолодження. А вентиляція там, опціональна, яка може працювати за певними параметрами — вмикатися за датчиком вуглекислого газу або за таймером. Її завдання — видалити продукти дихання з камери зберігання. Але багато виробників не облаштовують такої вентиляції, оскільки вважають, що достатньо раз на кілька днів відкрити двері сховища і продукти дихання вийдуть. Це не так. Звичайно ж, більш якісно така продукція буде зберігатися, якщо систему вентиляції облаштовано. Мушу зазначити, що термін – «не зберігається», голандці використовуть, якщо втрати за період зберігання у 6-8 місяців складають більше 6-8%, при умові завантаження якісної продукції», — говорить Андрій Марущак.
З’явилися додаткові питання щодо зберігання продукції та облаштування сховищ? Зв’яжіться з представниками компанії “Ван Дайк Технікс”:
Тел.: +38 098 271 70 70
VanDijkTechn@gmail.com
Youtube та Підписуйтесь!