Застосовуйте антибіотики відповідально або серйозних наслідків не уникнути
ФАО відзначає Світовий тиждень правильного використання антибіотиків в Будапешті спільно з експертами Міжнародного епізоотичного бюро, ВООЗ, Європейського союзу та інших організацій.
Стійкість до протимікробних препаратів виникає, коли мікроорганізми – бактерії, грибки, віруси і паразити – розвивають стійкість до протимікробних препаратів, таких як антибіотики. В останні роки збільшилася кількість і різноманітність стійких організмів через неправильне і надмірне використання протимікробних препаратів – для лікування людей, тварин, і навіть в рослинництві та аквакультурі.
«За оцінками, від стійкості до протимікробних препаратів щорічно у всьому світі помирає приблизно 700 тисяч осіб», – сказав фахівець ФАО по тваринництву і здоров’ю тварин Андрій Розстальний. «Вкрай важливо, щоб протимікробні препарати відповідально використовувалися у всіх галузях і застосовувалися тільки тоді, коли це дійсно необхідно».
«У тваринництві протимікробні препарати застосовуються в значних обсягах, – додав він – тому дуже важливо зосередити увагу на вдосконаленні методів санітарно-епідемічного контролю, таких як гігієна і біологічна безпека, а також на підвищенні імунітету худоби, з тим, щоб мінімізувати необхідність застосування протимікробних препаратів ».
Додатковим чинником, що сприяє поширенню стійкості до протимікробних препаратів, є неналежне очищення стічних вод, яка призводить до потрапляння бактерій та антибіотиків в системи водопостачання. Зміна клімату є ще одним фактором, що сприяє прискоренню поширення хвороб тварин на нові території.
«Складність цієї проблеми не викликає сумнівів», – зазначив Розстальний. «Саме тому ФАО працює в тісній взаємодії з партнерами в рамках підходу «Одне здоров’я для всіх », забезпечуючи багатогалузеве реагування на загрози національній безпеці харчових продуктів, ризики поширення зоонозів та інші загрози громадському здоров’ю та розробляючи рекомендації щодо зниження цих ризиків».
Повне виключення протимікробних препаратів з ветеринарної медицини не є вирішенням проблеми. Експерти попереджають, що це створить вакуум, в якому інфекційні захворювання можуть стрімко поширюватися, згубно позначаючись на тваринництві і рослинництві і погрожуючи суспільному здоров’ю. Протимікробні препарати розглядаються як засоби, необхідні для забезпечення здоров’я і благополуччя тварин.
Замість цього ФАО і її партнери пропагують відповідальне і раціональне використання протимікробних препаратів. Вони кажуть, що застосування протимікробних препаратів в нелікарняних цілях – наприклад, в якості стимуляторів росту – має бути мінімізовано.
Існують хороші приклади співпраці між галузями сільського господарства та охорони здоров’я, в число яких входять програми державно-приватного партнерства, що реалізуються в деяких європейських країнах.
На глобальному рівні ФАО розробляє керівні принципи, спрямовані на забезпечення переходу до більш раціонального використання протимікробних препаратів. Організація закликає до збільшення інвестицій в стійкі та інноваційні практики ведення сільського господарства і інструменти боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів.
Очікується, що в найближчі місяці стійкість до протимікробних препаратів буде залишатися однією з найбільш актуальних тем. Група експертів планує обговорити це питання 19 січня 2018 року в Берліні на Глобальному форумі з продовольства і сільського господарства.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!