Заморозка – прибуткова ніша для інвестування в ягідний бізнес
Заморожена ягода – глобальний продукт. Її можна продавати практично до будь-якого куточку світу. До того ж це додаткова перевага для виробника – дає йому більше можливостей в маркетингу продукції.
Під час міжнародної конференції “Ягоди України: заморозка і свіжий ринок-2019”, аналітики ринку озвучили цифри, які доводять, що динамічний розвиток ринку заморозки стане безсумнівним трендом українського ягідного ринку найближчим часом.
Однак саме дефіцит потужностей з заморожування в Україні став причиною дуже низьких цін на малину в останні два роки, і не дозволив наростити експорт заморожених ягід ще більш істотно. Ті ж, хто вклав кошти в підприємства по заморожуванню ягід, змогли отримати відмінні дивіденди, адже сировини було багато, і ціни на нього залишалися низькими.
В якості наочної ілюстрації цієї тези, наведемо думку економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака, який відзначає, що експорт свіжої та замороженої малини в найближчі 5 років може досягти навіть 30 тис. тонн, незважаючи на очікуване скорочення виробництва і експорту цієї ягоди в 2019 році.
На його думку, заморозка є прекрасною нішею для інвестування в ягідний бізнес, якщо у інвестора є розуміння того, як правильно структурувати маркетинг готової продукції та забезпечення підприємства сировиною для заморозки ягід та інших продуктів.
“Сусідня з Україною Польща має колосальний досвід по заморожуванню. Там можна і потрібно переймати тільки кращий досвід цього бізнесу з подальшою його апробацією в Україні та адаптацією до місцевих умов. Це те, чого зараз не вистачає українському плодоовочевому сектору”, – говорить економіст ФАО.
Дане твердження підтримує і директор компанії “Інсолар-Холод”, що займається проектуванням і установкою обладнання по заморожуванню і зберіганню заморожених і свіжих ягід, фруктів і овочів. Анатолій Богдан додає, що, хоча споруда потужностей з заморожування є чималим вкладенням, це хороша інвестиція в майбутнє розширення ягідного бізнесу для тих, хто займається вирощуванням ягід в промислових масштабах.
Сьогодні в Україні відчувається гострий дефіцит потужностей з заморожування плодоовочевої продукції
“Сьогодні в Україні відчувається гострий дефіцит потужностей з заморожування плодоовочевої продукції серед учасників ринку. Таким чином, компанії, які інвестують кошти в даний сегмент, отримують конкурентну перевагу перед іншими гравцями ринку.
Наприклад в цьому році ціни на суницю садову в Україні вже порівняно низькі, а в Польщі значна частина ягоди вимерзла внаслідок заморозків у травні. Так як Польща є найбільшим світовим експортером замороженої суниці садової, то світові ціни на заморожену ягоду можуть бути досить високими, а значить ті, хто має власні потужності з заморожування, можуть непогано заробити”, – зазначає Анатолій Богдан.
При цьому фахівець галузі відзначає, що навіть середні за розмірами виробники ягід, які мають від 15-20 га і більше, можуть дозволити собі заморозку, адже вони не обов’язково будуть заморожувати лише власну ягоду.
Великим ягідникам, які вирощують суницю, малину, ожину та інші ягоди підходять для заморозки сортів, абсолютно нелогічно не мати власної заморозки, якщо, звичайно, їх стратегія не передбачає роботи виключно на свіжому ринку. Але навіть для свіжого ринку обов’язково потрібно мати охолодження, а для деяких ягід, потужності зі зберігання.
Українським виробникам варто переймати закордонний досвід, де фермери кооперуються і реалізують спільні проекти з заморожування
“Що ж стосується малих ягідників, то українським виробникам варто переймати закордонний досвід, де фермери кооперуються і реалізують спільні проекти з заморожування. Це не тільки істотно заощаджує їх фінансові кошти, але і дозволяє вистояти в конкурентній боротьбі з великими виробниками”, – говорить Анатолій Богдан.
На думку Андрія Ярмака, виробник, який не має інструментів контролю над продажами своєї продукції, завжди буде останнім в ланцюжку тих, хто отримує свою частку від ціни, що сплачується споживачем. І ця частка не завжди буде достатньою для покриття витрат.
“Споруда власної заморозки великим виробником ягід наближає виробника до отримання більшої частки від роздрібної ціни замороженої ягоди. А якщо, при цьому, фермер не забув вкластися ще і в маркетинг і просування експорту готової продукції, то він може окупити інвестиції в заморозку швидше, ніж інвестиції в вирощування ягід. Я б сказав, що не вкладати в заморозку і маркетинг ягід великому виробнику зараз просто невигідно”, – резюмує економіст ФАО.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!