Закриті ринки годували мільйони тих, хто годує всю Україну – фермерів
Сезон першої плодоовочевої продукції в Україні тільки починається, однак прибутковим цьогоріч він не буде. Навіть навпаки – фермери південних регіонів вже зазнали збитків, розповіла директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва в інтерв’ю для проєкту hromadske.
“Так історично склалося, що в Україні майже 80% плодоовочевої продукції реалізовувалось через ринки і лише 20% йшло у супермаркети”, зазначає директорка з розвитку УПОА, додаючи, що навіть ті 20% – це переважно імпортна плодоовочева продукція.
“Дрібні фермери не завжди можуть сформувати партії продукції. Не завжди можуть виконати ті вимоги, які є у мереж супермаркетів. Ринки – то було все. Ринки годували мільйони тих, хто годує Україну – фермерів.
І зараз тонни овочів та фруктів або гниють десь, або були викинуті, або фермери шукають якісь нові шляхи, аби реалізувати свою продукцію, тому, що в Україні наразі лише декілька оптових ринків працює і декілька великих ринків у містах”, – розповіла Катерина Звєрєва.
“Зараз частина фермерів хоче якось потрапити до мереж супермаркетів, це не завжди їм просто зробити. Тому, що відстрочка платежів 90 днів не кожного фермера влаштує, сформувати партію одному фермеру – це дуже важко, потрібно кооперуватися, а у нас ще механізми кооперації в Україні нездійсненні.
Оцінити збитки поки що рано – сезон тільки починається. Найбільше постраждали фермери південних регіонів. Вони вже реалізовують повним ходом і суницю садову, і ранню тепличну продукцію: салати овочі, томат, огірок. Саме вони зазнали найбільших збитків”, – наголосила директорка з розвитку УПОА.
Зараз такі фермери шукають нові шляхи збуту, наприклад онлайн-торгівля, однак раніше були ринки, сегмент HoReCa – індивідуальні замовлення не в змозі вирішити всіх проблем збуту, пояснює Катерина Звєрєва.
“Фермери, вони вирощують врожай, і без них Україну просто не прогодувати. Забороняти торгувати – це дуже небезпечний шлях. Треба навпаки створити умови, щоб ринки функціонували спокійно в будь-якому містечку.
Якби була знижена ставка ПДВ для виробників плодоовочевої продукції, це дуже б підтримало вітчизняного виробника. Насправді це продукція з високою доданою вартістю”, – підкреслила Катерина Звєрєва.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!