Законопроєкт №3131-д збільшить податкове навантаження на фермерів України

0 1 740

Славнозвісний “земельний” законопроєкт №3131-д, у випадку його прийняття, безумовно збільшить податкове навантаження на фермерів України. Водночас він здатен і частково вивести аграріїв з тіні, розповіла у коментарі для  SEEDS адвокат Вікторія Ковальчук, керівник практики податкового права ESQUIRES Law Firm.


“За різними оцінками 30-40% сільськогосподарських земель в Україні обробляються не легально без реєстрації фермерського господарства (ФГ), без передачі земельної ділянки в оренду без оформлення договору оренди тощо.

В грошовому виразі для оцінки масштабу цих 30-40% вважається, що держава втрачає щорічно до 70 мільярдів гривень від тіньового обробітку землі сільськогосподарського призначення та від нелегального продажу різноманітної сільгосппродукції”, – нагадує адвокат.

“Нині в Україні нелегально обробляється до 15 мільйонів гектарів земель сільськогосподарського призначення. Ці землі було фактично “захоплено” селянами-одноосібниками. Проте більшість цих земель також нелегально здаються в оренду. Таким чином, такі землі обробляються тіньовими фермерами, які не сплачують ніяких податків”, – стверджує заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.

Перший проект закону названий “про детінізацію” зареєстрували у Верховній Раді України  у лютому 2020 року. В процесі проходження проєкту комітетами ВРУ з’явились альтернативні проєкти № 3131-1, № 3131-2, а згодом і № 3131-д.



Що пропонується?

До Податкового кодексу України вводиться новий термін – поставлене податкове зобов’язання.

Поставлене податкове зобов’язання та відповідно до Законопроєкту № 3131-д – мінімальне податкове зобов’язання юридичної особи або фізичної особи (в тому числі фізичної особи-підприємця) – власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису), земельної ділянки сільськогосподарського призначення (крім несільськогосподарських угідь) та/або земельної частки (паю).

Сума поставлених податкових зобов’язань, розрахованих для кожної з земельних  ділянок, що належать одному власнику та/або перебувають в його користуванні на умовах оренди (емфітевзису) чи іншому користуванні, є загальним поставленим податковим зобов’язанням. Загальне поставлене податкове зобов’язання – сума поставлених податкових зобов’язань, розрахованих для кожної із земельних ділянок, що належать одному власнику та/або перебувають в його користуванні на умовах оренди (емфітевзису) чи іншому користуванні.

Загальне поставлене податкове зобов’язання складатиметься з усіх поставлених податкових зобов’язань конкретного платника податків.

Розмір загального поставленого податкового зобов’язання встановлюватиме сам платник податку, якщо доходи від реалізації отримані не від податкових агентів.



“За підрахунками депутатів, у 2020 році поставлене податкове зобов’язання максимально становитиме 1400 гривень, так як середня нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 28 тисяч гривень за гектар.

Якщо порівнювати із законопроєктом 3131 – змінився коефіцієнт. Спочатку він був однаковим для усіх і складав 0,05 (або 5%), в проєкті закону 3131-д коефіцієнт встановлюється індивідуально і при цьому буде меншим. 

Також при визначенні платника податків законопроєкт 3131-д акцентує увагу саме на земельних ділянках як на визначальних критеріях для звільнення від поставленого податкового зобов’язання (у законопроєкті 3131 визначальними були користувачі ділянок).

Вводитиметься поставлене податкове зобов’язання поетапно. Коефіцієнт у 2021 році становитиме 3% і буде збільшуватись по 0,5% щороку до досягнення 4,5%. При цьому для селянських фермерських господарств встановлено лише коефіцієнт у 2%, а у 2021-22 роки для ФОПів та фермерських господарств ставка буде нульовою. У 2021 році також не нараховуватимуться штрафні санкції”, – зазначає адвокат Вікторія Ковальчук.



На що це схоже?

“Можемо провести аналогію з обов’язком сплати мінімального розміру ЄСВ незалежно від господарських успіхів фізичної особи-підприємця. Адже, навіть якщо земельна ділянка доходу не приносить – ППЗ сплати. Чи буде це власника стимулювати використовувати земельну ділянку для ведення с/г виробництва?

Частину молодих і амбітних власників – так. А частину власників простимулює продати земельну ділянку або віддати в оренду. І цей продаж/оренда не будуть обумовлені істинним бажанням, високою ринковою ціною, а навпаки – відсутністю можливості сплачувати ППЗ”, – каже Вікторія Ковальчук.

Чи буде стимул використовувати землю?

“4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в середньому становить 1215 гривень на гектар. Як ми вже згадували, для окремих категорій цю ставку знижено 2% – тобто до 540 гривень за гектар.



Як сильно це може вдарити по аграріям?

Декілька прикладів приблизної прибутковості 1 гектару землі на основі відомостей веб-сайту “Агробізнес сьогодні”. Ринкова вартість вирощеної озимої пшениці на 1 гектарі становить 14 тис. грн. озимого ріпаку – 12 тис. грн., соняшнику – від 11 до 15 тис. грн.

Це сума з вирахуванням витрат на оренду, насіння, воду, добрива, техніку, заробітну плату, транспортування та зберігання вирощеної продукції. Тобто, поставлене податкове зобов’язання складе до 10 % від прибутку”, – підкреслює адвокат.

“Автори законопроекту № 3131-д у пояснювальній записці до нього зазначають – за даними Земельного кадастру обсяг земель с/г призначення  становить 41,5 млн. га, з них за даними Держстату в обробці – 28 млн. га, з яких – 19,6 млн. га в офіційному обробітку (оренді). Відповідно 8,4 млн. га  “обробляється самостійно”, тобто використовуються у різних тіньових схемах.

Таким чином за розрахунком: 8,4 млн. га х 1400 грн./1 га – додатковий дохід від запровадження поставленого податкового зобов’язання складатиме близько 12 млрд. грн. в рік.

Чи збільшить законопроект №3131-д у випадку його прийняття податкове навантаження? Беззаперечно так. Чи виведе він [законопроект] фермерів з тіні? Ймовірно частково так“, – зазначає Вікторія Ковальчук.



“На мою думку, тільки комплексна стратегія розвитку агросектору, особливо в частині реалізації прав власників земель с/г призначення, стимулювання діяльності фермерських господарств, державна підтримка і інші заходи, направлені на розвиток малого і середнього агробізнесу дадуть позитивний ефект у вигляді детінізації.

На сьогодні “формалізація” діяльності фермерського господарства, оформлення офіційно оренди земельних ділянок часто викликає у власників лише побоювання, – побоювання надмірного податкового тиску, надмірної зарегульованості, державного контролю, і навпаки, відсутність характеру “сервісних” функцій у уповноважених органів держави, відсутність прогнозованого (чіткого і незмінного впродовж тривалого часу) податкового закону і іншого профільного законодавства.

Присутня ще одна проблема над якою потрібно працювати у перехідний період до початку функціонування ППЗ  на повну. Це фінансова, податкова безграмотність населення, відсутність доступу до простих і зрозумілих сервісів формування і подання податкових декларацій, віддаленість власників/користувачів земельних ділянок від центрів обслуговування платників податків і інші пов’язані з тим, що населення не звикло самостійно сплачувати податки”, – нагадала адвокат Вікторія Ковальчук.

 

 SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!