Законодавчі зміни для аграріїв з прифронтових та деокупованих територій: ВАР та Програма USAID АГРО показали результати спільного проєкту

0 60

Відкриття доступ до пільгового кредитування, зменшення податкового навантаження на 300 млн грн, знижка на послуги Укрзалізниці та компенсація витрат за розмінування сільськогосподарських земель – ГС «Всеукраїнська аграрна рада» підсумувала результати ініційованого Програмою USAID АГРО проєкту з підтримки агровиробників, які постраждали від активних бойових дій та тимчасової окупації рф,  пише SEEDS

Протягом 9 місяців команда проєкту активно співпрацювала з представниками Парламенту,  міністерств та інших органів виконавчої влади, розробляючи системні рішення для підтримки постраждалих агровиробників із прифронтових та деокупованих територій. Результатом цієї роботи стало прийняття 6 важливих законодавчих змін щодо оподаткування, кредитування та розмінування сільськогосподарських земель у прифронтових територіях.  Окрім того, у межах проєкту була створена безкоштовна гаряча лінія для юридичної, експертної та іншої консультаційної підтримки постраждалих агровиробників. Саме аналіз запитів, з якими вони зверталися найчастіше, став основою для розробки необхідних законодавчих ініціатив.



Зокрема, експерти проєкту розробили 6 пропозицій, що були схвалені Кабінетом Міністрів України  у таких постановах:

  • Постанова КМУ № 1403 від 27 грудня 2023 – про дозвіл банкам надавати пільгові кредити аграріям, зареєстрованим на територіях активних бойових дій;
  • Постанова КМУ № 91 від 26 січня 2024 – про розширення терміну дії пільгового кредитування в «зоні високого воєнного ризику» до 3 років.
  • Постанова КМУ № 310 від 22 березня 2024 – про пролонгацію кредитів підприємств, що релоковані з територій активних бойових дій або окупації;
  • Постанова КМУ № 485 від 30 квітня 2024 – про впровадження пільг з земельного податку, єдиного податку 4-ї групи та мінімального податкового зобов’язання для аграріїв, що господарюють на «територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси».
  • Постанова КМУ № 580 від 17 травня 2024 – про компенсацію витрат на розмінування сільгоспземель, проведених з лютого 2022 року до 15 квітня 2024 р.
  • Постанова КМУ № 580 від 17 травня 2024 – про встановлення знижки у розмірі 30% на експортні перевезення с/г продукції Укрзалізницею із станцій, розташованих на територіях активних та можливих бойових дій.


Результати таких законодавчих змін аграрії з прифронтових та деокупованих територій вже відчули. Наприклад, лише завдяки розширенню термінів пільгового кредитування в зоні високого воєнного ризику у 2024 році постраждалий бізнес, зокрема аграрний, зміг отримати кредити на суму  близько 8 млрд грн, що складає понад 20% від усіх кредитів програми «5-7-9%». А завдяки впровадженим податковим пільгам, під дію яких потрапляє понад 400 тис га земель, вони зможуть заощадити близько 300 млн грн та спрямувати ці кошти для відновлення агровиробництв. Окрім того, 3 млрд грн коштів державного бюджету можуть бути спрямовані на компенсацію розмінувань, уже проведених аграріями, а 1 млрд грн – на знижку за перевезення продукції Укрзалізницею.

Читайте також: Аграріям компенсують проведене власним коштом розмінування сільгоспземель

Також за участі експертів спільного проєкту Всеукраїнської аграрної ради та Програми USAID АГРО розроблений та зареєстрований у парламенті законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо кредитування на період дії воєнного стану» (реєстр. №11180-1). Він передбачає, що під час воєнного стану заборонено стягувати заборгованість за кредитами та заставу з підприємців, виробничі потужності яких станом на 24 лютого 2022 року розміщувалися на територіях тимчасової окупації чи активних бойових дій, за умови що заставне майно теж розташоване на цих територіях. Ця пропозиція стосується кредитів, за якими надавалися державні гарантії або державна фінансова підтримка як часткова компенсація відсоткової ставки за кредитом (програма «5-7-9»).

Не менш важливим напрямком роботи у межах проєкту була юридична допомога постраждалим агровиробникам. Зокрема, фахівці надали понад 300 консультацій з питань оподаткування, документування збитків, бронювання та кредитів, розмінування, а також державної підтримки та відшкодувань. Ці ж питання розглядалися і під час семінарів та тренінгів, до яких доєдналося понад 700 аграріїв.



Також у межах проекту проводилася активна робота з агровиробниками щодо документування збитків, завданих внаслідок російської агресії. У результаті вдалося зібрати 2573 фото та відеодоказів про злочини, вчинені проти 158 агропідприємств. Усі вони відображені на інтерактивній мапі руйнувань агросектору України. Ці матеріали будуть передані до міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.

«Збитки та втрати, яких зазнав аграрний сектор внаслідок розв’язаної росією війни, сягнули колосальної суми – понад 80 млрд. дол.  Ці цифри вражають своєю масштабністю. Але найголовніше – за ними стоять історії тисяч аграріїв, які зазнали шокуючих збитків, але не втратили надію відновити справу свого життя.

Метою ініційованого Програмою USAID АГРО проекту було знайти комплексні рішення для підтримки постраждалих агровиробників як на національному рівні (через адвокатування змін до законодавства, навчання, роз’яснювальну кампанію), так і в індивідуальному порядку (через консультації та допомогу кожному, хто звернувся)», – зауважила Ксенія Сидоркіна, директорка Програми USAID АГРО.

«Реалізація проєкту дала поштовх для розвитку політики з підтримки агросектору в деокупованих регіонах. Але ще є над чим працювати. Сподіваємося, що результати нашої командної роботи сприятимуть відновленню регіонів та зростанню агросектору України як ключової галузі для підтримки економіки та обороноздатності держави», – підсумував заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Дмитро Кохан.

 

 SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!