Юридична допомога та документування збитків від війни: міжнародні донори запустили проєкт допомоги українським аграріям

0 293

Агресія росії завдає значних збитків аграрному сектору української економіки. Традиційна логістика знищена або заблокована, російські ракети руйнують тваринні комплекси та зерносховища, дорога техніка – спалена під час бойових дій або викрадена до росії, втрати врожаю та заміновані поля — такий неповний список проблем українського аграрія, пише SEEDS.

Прямі втрати агропромислового комплексу України сягають майже $9 млрд від початку повномасштабного вторгнення, як свідчить дослідження Київської школи економіки. Непрямі збитки галузі — понад $35 млрд, до яких поки не входить остаточна сума збитків від підриву Каховської ГЕС .

За результатами опитування Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), 53% респондентів-аграріїв зазначили, що банк відмовив їм у кредитуванні через знаходження підприємства в зоні бойових дій. Для 51% учасників кредитування має велике значення для поповнення обігових коштів, придбання витратних матеріалів для продовження діяльності підприємства.



Для такої ж кількості опитуваних – 51%, – саме можливість фінансової допомоги, пільгових кредитів або грантової підтримки необхідні для відновлення та продовження діяльності підприємств. Це першочергова потреба.

Держава запустила програми фінансової підтримки аграріїв та програми розмінувань, а у проєкті держбюджету на 2024 рік передбачені кошти на компенсацію програми «5-7-9», розповів перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час круглого столу «18 місяців війни. Збитки агросектору та перспективи відновлення галузі».



Але, щоб отримати державну чи міжнародну фінансову підтримку для відновлення, агропідприємства мають провести багато ґрунтовної юридичної роботи. Саме тому ВАР за підтримки Програми USAID АГРО запустила проєкт юридичної підтримки для постраждалих українських аграріїв.

Заступник голови ВАР Дмитро Кохан наголошує, що основне призначення проекту ширше – перейти від обговорення проблем аграріїв до їх вирішення.

Тому, окрім консультацій, для аграріїв передбачені регіональні зустрічі та навчальні вебінари про:

  • документування воєнних злочинів та оцінку завданих ними втрат
  • юридичного оформлення звернень до органів державної влади
  • розмінування та очищення територій та земель агропідприємств
  • рекультивації земель та відновлення родючості ґрунтів
  • вирішення податкових проблем, реструктуризації боргів тощо.

“Ми маємо зібрати всі ваші проблеми, донести до органів державної влади і вирішити їх. Наш проєкт – перейти від планів та розмов до дій”, – підкреслює Кохан.

Ще одне завдання проєкту – інформувати аграріїв про доступні програми допомоги від держави і міжнародних донорів. Аграрії, що продовжують працювати на своїй землі, демонструють неймовірну сміливість. І світ стоїть разом з українським агросектором – держава, міжнародні партнери, проєкти технічної допомоги мають потужні програми підтримки, якими варто користуватися.


Для українських агровиробників, постраждалих від бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією, діє проект юридичної та іншої експертної підтримки. Гаряча лінія юридичної підтримки діє за номером: 067 503 19 08.


Юридичні консультації постраждалих аграрії – це вже другий проєкт ВАР за сприяння Програми USAID АГРО від початку війни. Раніше партнери створили інструментарій для фіксації збитків агровиробників – методологію та інтерактивну мапу руйнувань агросектору.

Сільгоспвиробники можуть оперативно і без сторонньої допомоги документувати пошкодження своїх об’єктів та фіксувати їх на інтерактивній мапі руйнувань. Наразі вже зафіксовано 584 пошкоджені об’єкти.



Також завдяки юридичній допомозі, 53 підприємства отримали кредити для проведення посівної та продовження своєї діяльності, а 150 – змогли розблокували податкові накладні.

Новий проєкт покликаний надати кваліфіковану юридичну підтримку ще більшій кількості сільгоспвиробників для вирішення нагальних питань у роботі.


Виробники сільгоспродукції, які постраждали в результаті бойових дій чи російської окупації, можуть звернутись за безкоштовною консультацією з земельних, аграрних, податкових та інших питань. Гаряча лінія юридичної підтримки діє за номером: 067 503 19 08.


Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) – це  Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що впроваджується компанією Кімонікс Інтернешнл. Мета програми: прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП).

Цілі Програми USAID AГРО: покращення продуктивності та доступу до ринків у цільових ланцюгах доданої вартості, удосконалення функцій підтримки та нормативно-правової бази у аграрному секторі. Програма USAID АГРО допоможе збільшити доходи с\г ММСП і їхній доступ до фінансування та створити в Україні справедливий і прозорий ринок с\г земель, що зменшить корупцію в аграрному секторі.


Читайте також: Сади Донбасу через вибухові хвилі втратили врожай яблук популярних сортів


Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) є провідним агентством розвитку уряду США. USAID співпрацює з Україною з 1992 року, підтримуючи Україну в зміцненні стійкості проти російської агресії та просуванні її демократичного і економічного розвитку. Наразі є 42 програми  USAID у відповідь до нагальних потреб і цілей  довгострокового розвитку України як незалежної, суверенної, демократичної та процвітаючої країни.

З початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року, USAID надало 24,9 мільярда доларів загальної допомоги Україні, з яких 2,8 млрд доларів гуманітарної допомоги та понад 2,3 млрд доларів допомоги для розвитку.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!