Європейській технології пест контролю навчають в Україні

0 298

Пест контроль поки не дуже розповсюджений напрямок діяльності в Україні. При цьому – досить перспективна ніша для роботи. Адже це нове покоління в області санітарного обслуговування виробничих об’єктів, в основі якого – комплекс заходів з дезінсекції, тобто зі знищення і контролю чисельності шкідливих комах і гризунів. Власне пест контроль потребує високої майстерності в різних галузях: екології, зоології, медицині та хімії. При цьому в Європі пест контроль є усталеною галуззю не тільки в сфері агробізнесу, але й у виробництві харчових продуктів, побутовому секторі та продовольчій безпеці.  Детальніше про те, що дає технологія Pest Control, де готують фахівців з цього напрямку та як збільшити прибутки за допомогою пест контролю, наша розмова з головою громадської організації «Продовольча безпека України», президентом ВГО «Фумігаційна асоціація» Тамарою Підберезняк. Тамара Підберезняк – фахівець із питань фумігації, захисту рослин від шкідників.

SEEDS.org.ua: Тамаро Василівно, розкажіть, будь ласка, чим сьогодні займається Ваша організація, з чого все починалося?

Тамара Підберезняк: Почалося все дуже давно, коли я розпочала бізнес. Фірма наша тоді займалася зерном. І ми помітили, що це зерно потребує знезараження. І зайнялись цим питанням у числі перших. Потім створили Фумігаційну асоціацію, що займалася пест контролем в аграрному секторі. Але з часом ми зрозуміли, що цього мало. І тоді керівництво фірмою я залишила на чоловіка, а сама пішла у громадську діяльність. Поступово нас почали запрошувати, наприклад, обробити хлібзавод від тарганів. Ми самі шукали необхідні препарати та технології та обробляли такі об’єкти. При цьому напрацьовувалися контакти з фірмами, які займалися, так званим, санітарним пестом. Це колись називалось ДДД – дезінсекція, дезінфекція, деритазація. В ті часи було мало приватних фірм, тому що цим займались комунальні підприємства і державні підприємства. Якщо були приватні фірми, то їх очолювали самі ж  санітарні лікарі з держустанов. Фірми, що не афільовані з «санітарами» з’явилися лише після втручання Антимонопольного комітету. Тоді на ринку пест контролю з’явилися фірми з іноземним капіталом, наприклад, литовська фірма Юпеко (Юкрейн Пест Контроль), АгроХімТрейд. І ось такі фірми ми вирішили об’єднати, завдяки нашій організації.

Найголовніша наша місія – це навести порядок на ринку пестконтролю та навчити фахівців

Ми маємо створити єдині правила та відсікти все нелогічне та нерозумне, а також не допустити профанації цього ринку. А зараз саме час! У цій галузі Україна досягла дна – поховали радянських систему та правила, які століттями створювалися. І не створили нічого натомість. Наша програма державного контролю тільки набирає обертів, але на сьогоднішній день не можна сказати, що держава займається добре забезпеченням нашої безпеки. Це не так.

Пест контроль – бізнес, який доки є неконкурентним і в ньому багато вільних ніш

Ще одна мета нашої організації – це навчання фахівців з пест контролю. Це може бути цікаво не тільки тим, хто працює у спеціалізованих підприємствах з пест контролю та фумігації, а також фахiвцям аграрних компаний, та компанiй, якi займаються виробництвом та збутом харчовоi продукцiї. Наше навчання також розраховане й на тих, хто бажає мати нову перспективну та високооплачувану професію.

SEEDS.org.ua: Які знання Ви надаєте на навчанні з пест контролю? Де фахівці їх зможуть використати в подальшому?

Тамара Підберезняк: Передусім ми надаємо ґрунтовні теоретичні знання, які стосуються послуг у системі інтегрованого захисту від шкідників (фумігація, аерозольні обробки, дезінсекція, дезінфекція, дератизація). Навчаємо правилам ведення господарської діяльності зі знезараження рослинної продукції, основам дезінсекції, дезінфекції, дератизації у бізнесі з пест контролю, вмінню застосовувати програми-передумови НАССР щодо процесів контролю за шкідниками, запобігання їх появі, ліквідації та локалізації.

SEEDS.org.ua: Тобто по суті ви готуєте фахівців для перспективної ніші, підприємців, які зможуть після ваших семінарів збільшити власні прибутки?

Тамара Підберезняк: Так. Справа у тому, що цей бізнес доки є неконкурентним і в ньому багато вільних ніш. І ми показуємо нашим слухачам такі ніши. Звичайно, що для закупівлі спеціалізованого обладнання потрібні великі кошти. Але можна надавати консультаційні послуги. І можна зробити бізнес саме в інтелектуальному напрямку.

SEEDS.org.ua: Хто буде клієнтами Ваших слухачів, які стануть фахівцями з пест контролю?

Тамара Підберезняк: По-перше, це виробники харчів. Перший крупний ланцюг – це зберігання рослинної продукції. Також пест контролю потребує тваринна продукція на комбінатах. Пест контроль дозволяє досягти набагато більш швидкого і ефективного результату, ніж розрізнені заходи щодо дезінсекції, дератизації та дезінфекції.

SEEDS.org.ua: Яка роль пестконтролю у забезпеченні продовольчої і харчової безпеки?

Тамара Підберезняк: Насправді від нього залежить третина успіху у цій справі. Тому що загроза харчового сектору – хімічні речовини і шкідники.

SEEDS.org.ua: Експерти FAO виступають також за впровадження принципів продовольчої і харчової безпеки, кажучі, що без цього немає інвестування в економіку країни…

Тамара Підберезняк: У ФАО є система сталого розвитку. Цьому розвитку відповідають певні пункти, зокрема, потрібно щоб існувала така ніша громадська, як недержавний контроль. І ми не вигадуємо нічого нового, коли говоримо про ці речі. Ми просто намагаємося їх впровадити в Україні. Зараз впроваджується система HACCP – це система безпечності харчових продуктів, яка відрізняється від державної системи контролю тим, що  передбачає що самі виробники мають турбуватися про безпечність своїх продуктів. Суть системи полягає в аналізі критичних точок і спостереженні за ними з метою упередження ризиків. І ми говоримо про те, що ця система дуже допомагає в роботі і нам, бо вона  передбачає боротьбу із різними шкідниками харчових продуктів.

SEEDS.org.ua: Якщо порівнювати Україну і країни Європи та світу, яка ситуація в харчовій безпеці в Україні і в світі – до чого нам треба йти?

Тамара Підберезняк: В Європі і в світі це стала галузь, яка ніяких потрясінь не переживала. Її розвиток йде планомірно. Часто питають: на скільки років ми відстали від них? Не можна так ставити питання. Якщо відстав – це назавжди. Ми не відстали. Ми інші. Ми можемо явити таку якість і таку безпечність, що  на 200 років попереду будемо.

SEEDS.org.ua: Яким чином це можна зробити?

Тамара Підберезняк: Вдумливо та  уважно. Дивіться, ми пережили той бум, коли були чисті зони, коли засипали пестицидами все, що в Європі вже засипано пестицидами. У нас все органічне виробництво – поля в Україні скрізь удобрюють «кізяками». У нас не було повального завалу пестицидами.

Технологія пестконтролю дозволяє ефективно контролювати виникнення і розмноження колоній комах. У навчанні на семінарі за спеціальністю «фахівець з пест контролю» слухач отримує не тільки диплом і право консультувати агро та інші підприємства щодо безпечності виробничого процесу, але й здійснювати фаховий пестконтроль на підприємстві. Наприклад, існують терміни «біоциди» та «біоцидний продукт». Біоцидний продукт – це композит, який направлений на знешкодження шкідливих організмів і тої діючої речовини яка присутня в цьому ж композиті. При цьому біоциди заборонені, а біоцидні продукти дозволені. Але біоцидний продукт повинен мати у своєми складі противоядні от активної речовини біоциди. На семінарах щодо пестконтролю ми детально розказуємо про всі нюанси роботи, які повинен знати кожет фахівець. Наприклад, агрономам на підприємствах це також буде корисно.

Ми прагнемо, в свою чергу, щоб пестициди потрапляли тільки в кваліфіковані руки і говоримо про те, що населенню не треба продавати все підряд. Тим більше пестициди першого класу небезпеки. І ми це доводимо: проводимо моніторинг,показуємо летальність цих препаратів. І знову говоримо, що не треба цього робити. Мені нещодавно надіслали інформацію з Одеси, де знайшли інтернет-магазин, який фуміганти продає в роздріб, поштучно. Цього не можна робити. Для того, щоб застосовувати фуміганти, пестициди треба вчитися. Хоча б основи вивчити, той матеріал, який ми даємо на семінарах. Після проходження навчання на семінарах, наші випускники впроваджують ефективні системи та програми здійснення пест контролю на власних підприємствах та підприємствах-замовниках санітарних послуг.

Запрошуємо записатися на наші семінари з пест контролю за номером телефону: +380953003621, Світлана

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!