ЄС заборонив поставки яблук, груш та томатів з України

0 204

За інформацією EastFruit, з 1 вересня 2019 року імпортери фруктів в країнах ЄС відмовляються від закупівель яблука і груші з України та інших країн, що не входять до Євросоюзу, в зв’язку зі вступом в силу директиви (EU) 2019/523.

Ця директива була прийнята 21 березня 2019 року. Вона передбачає посилення заходів захисту ЄС від шкідливих карантинних організмів і стосується поставок яблук, груш, томатів, баклажанів, перцю і деяких інших видів продукції.

В рамках директиви, з 1 вересня 2019 року, всі країни, що не входять до Євросоюзу, зобов’язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів, а саме: Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Neoleucinodes elegantalis (Guenée) та Tephritidae (non-European).

З огляду на те, що Україна є країною, вільною від цих організмів, тому що випадків їх виявлення не було, компетентний орган України (Держпродспоживслужба) вже офіційно запропонувала Європейській Комісії прийняти рішення про безперешкодний імпорті цих товарів. Однак, наразі офіційної відповіді від Єврокомісії поки не надійшло, а значить, постачати ці товари не можна.

“Підтвердження про те, що українські яблука і томати з 1 вересня не відправляються в ЄС, надійшло нам одразу від декількох експортерів і виробників”, – говорить Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Українські виробники в спішному порядку самостійно займаються вирішенням цієї проблеми. Так експортери тепличних томатів і перцю в даний момент за власні кошти намагаються юридично оформити ввезення в зони або регіони, вільні від даних шкідників згідно з процедурами ЄС.

Вони сподіваються, що це вийде зробити швидше, ніж отримати дозвіл Євросоюзу для всієї країни через державну систему, особливо на тлі ліквідації Міністерства аграрної політики і продовольства, в систему якого входив раніше відповідний компетентний орган.

Також вони очікують, що зможуть розблокувати експорт ще до середини вересня, тому як раніше вже зіштовхнулися з подібною проблемою.

Євросоюз є дуже важливим, хоч і не головним ринком збуту для українських виробників яблука преміальної якості.

“В сезоні 2018/19 років близько 6 тис. тонн яблука преміальної якості було відправлено на ринки таких країн ЄС як Швеція, Великобританія, Греція, Польща і ін.. Також це важливий ринок збуту для промислового яблука з України, зокрема і сертифікованого як органічне – такого яблука було експортовано близько 5 тис. тонн за сезон.

Тобто якщо поставки не будуть розблоковані, то гіпотетичні втрати наших виробників яблука в новому сезоні складуть близько $4-5 млн. доларів США або близько 15% всієї експортної виручки.

Для постачальників тепличних овочів з України ринок ЄС є ще більш важливим – на нього припадає більше половини всіх поставок і теж приблизно на $4 млн. доларів США на рік”, – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

“Хочеться сподіватися, що ситуацію можна буде досить швидко врегулювати, тому що в сезоні 2019/20 років, українське яблуко могло б міцно закріпитися на ринках Євросоюзу.

Добрі відгуки імпортерів і споживачів про український яблуці в минулому сезоні в поєднанні зі зниженням виробництва яблука в ЄС і очікуванням вищих цін на нього, могли б дозволити українським садівникам збільшити не тільки обсяг поставок, а й виручку від експорту”, – зазначає експерт.

З огляду на ситуацію, що склалася, провідні садівники України раді тому, що протягом останніх двох років активно працювали над розвитком поставок яблука на Близький Схід і в країни Азії, знижуючи залежність від поставок до Євросоюзу. Тим більше що ціни на яблуко в цих країнах завжди вищі, ніж в ЄС.

Зокрема, УПОА спільно з ФАО і ЄБРР за підтримки ініціативи EU4Business, організувала цілу низку успішних торгових місій до країн Південно-Східної Азії (Сінгапур, Малайзія, Індонезія, Гонконг) і в ОАЕ та планує організувати нові місії в ці регіони найближчим часом.

Заборона на експорт яблука з України в ЄС насамперед позначиться на тих постачальниках, які не вміють виростити і належним чином підготувати яблуко до довгої логістики.

До речі, на даний момент, практично всі країни, що не входять до Євросоюзу, не можуть постачати ці товари в ЄС, тому що більшість країн не потурбувалися про цю процедуру заздалегідь. Це стосується і постачальників яблук з Молдови та Сербії, і навіть постачальників фруктів з США і Канади.

Зокрема, постачальники фруктів і ягід з Канади і США говорять про те, що вони зіштовхнулися з необхідністю доводити відсутність карантинних організмів при поставках в ЄС таких товарів, як лохина, чорниця і черешня. Однак вони вважають, що це тимчасова проблема, яку вдасться вирішити досить швидко.

Скільки може зайняти процедура отримання дозволу на поставки продукції з кожної країни – на це питання точно ніхто не може відповісти. Поки ж садівники і постачальники тепличних овочів з країн ЄС отримали можливість заробити додаткові кошти в умовах майже повної відсутності конкуренції з боку інших країн.

Нетарифні обмеження імпорту – це дієвий механізм підтримки виробників, який Євросоюз застосовує регулярно і досить часто.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією EastFruit

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!