Єдиний у світі Музей медоваріння в Україні знаходиться на пасіці Діда Василя
Бджоли – то поклик душі. Це власним життям, діями та досягненнями довів корифей українського бджільництва Василь Соломка – почесний пасічник і медовар України, знаний в народі під псевдонімом “Дід Василь”.
Тепер увесь свій вільний час Дід Василь, кандидат технічних наук, колишній інженер-конструктор діагностичних медичних приладів, присвячує бджолам і пасіці. А ще він є засновником єдиного в світі Музею медоваріння в Україні, про який охоче розповів SEEDS у невеличкому інтерв’ю.
– Як і де народилася ідея створити музей медоваріння в Україні?
– Раніше мене пасічники часто запрошували до Росії. Якось ходив я по Ізмаїловському Кремлю і побачив там музей горілки. Зайшов. Цікаво.
Тоді я, в старій сільській глиняній хаті, яку купив ще в 1987 році, зробив свій музей. Музей дуже достойний. Скажу чесно: він цілком може конкурувати з тим самим музеєм горілки, а може й навіть цікавіший.
В музеї показано, як за 15 років ми рухалися і як відродили медоваріння в Україні. В ньому серед експонатів натуральні зразки, які перемагали на міжнародних конкурсах. Питні меди, які ми почали відроджувати вже перемагають на міжнародних конкурсах. Мають навіть золоті медалі.
Там, де сьогодні музей, у 2004 році я розпочав відродження медоваріння в Україні. Там перший конкурс був. Зараз його визнають першим всеукраїнським конкурсом медовух. Вже таких конкурсів проведено 16, на яких буває до 160 зразків. А починалося все з п’яти зразків медовухи.
– Кажуть у вашому музеї можна ще й навчатись медоварінню?
– В музеї я проводжу майстер-класи на молодий місяць – вчу варити меди. Проводжу “Бджолярські круги”, на яких іноді буває присутніми і до тисячі людей. По весні я проводжу майстер-класи не тільки у музеї. В різних регіонах. Проводжу школи-семінари. Таких було вже 12. На них провідні пасічники України проводять лекції для бджолярів.
– Чому майстер-класи з варіння медів проводяться саме на молодий місяць?
– Дріжджі найкраще бродять на молодий місяць. Місяць впливає на все живе: на рослини, на нас з вами, а дріжджі – це живі істоти. На ростучий місяць вони розвиваються, розмножуються. Там зовсім друге бродіння.
– Чи є в світі музеї схожі на ваш?
– Музей медоваріння в Україні – єдиний в світі! Ми з дружиною – хранителі цього музею.
Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!
про діда юща забули