Як заснувати успішну ферму без аграрної освіти: приклад господарства з Харківщини
Міські жителі, які мріють про ферму, часто не наважуються створити господарство через побоювання змін, відсутність спеціалізованих знань та освіти. Але все це насправді не перепони, доводить Наталія Коваль, голова Фермерського господарства «Юпітер» (Хотімля, Харківська обл.). У 2013 році вона з чоловіком почала будівництво ферми “з нуля”, наразі в господарстві налічується 300 корів, усі приміщення обладнані сучасною технікою для доїння та годування, налагоджена переробка молока, повідомляє SEEDS.
“Ми зацікавились створенням молочної ферми у початку 2012 року. Спочатку був лише проект, але згодом ми вирішили почати будівництво. Перший корівник був відкритий у грудні 2013 року, а в травні – і доїльний зал. У ті складні часи в нас звичайно були сумніви, та ми не здавалися та йшли вперед. Ми модернізуємо наше виробництво та навчаємось робити молоко кращим. На цьому шляху ми познайомился з нашою командою та з багатьма великодушними людьми, які нас підтримували. Через 3 роки в нас вже був другий корівник та телятник. Потім відкрився цех з виробництва молочних продуктів, який виготовляє смачні та корисні страви для всієї родини. Сьогодні ми – команда з 35 осіб, кожен з яких допомогає робити нашу справу – від роботи у полі до зоотехніка, від працівників цеха до доярів”, – розповідає власниця.
Створити ферму запропонував викладачці Наталії чоловік, який на той час втратив роботу. Під час будівництва комплексу він знайшов нову роботу, а основними справами ферми почала займатися дружина.
Наразі господарство випускає під брендом “Пані Юпітер” різноманітні крафтові сири (Скаморца, Сулугуні, Качотта, Рікота та ін.), молоко, йогурти, сметану, кондитерські вироби, вареники та навіть равликів. Крім того фермери запрошують туристів – проводять екскурсії та дегустації.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!