Як війна вбиває ринок яблук
Повномасштабне вторгнення росії негативно відобразилося на аграрному секторі України. Додаткові негаразди виникли й на тлі проблем із електропостачанням. Наразі немає такої галузі АПК, яка б не зазнала втрат через війну. Негативні зміни відбулися й у сфері виробництва яблук. На цьому в ексклюзивному коментарі SEEDS наголосив президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник.
За його словами, цього року врожайність яблук видалася хорошою. Проте виникає багато питань до якості згаданого продукту.
«Через війну виробники яблук не мали змоги вносити достатню кількість засобів захисту у своїх садах. До того ж, цього року фермери зіткнулися з несприятливими погодними умовами. Зокрема, вересень був вкрай дощовим. Все це негативно відобразилося на якості яблук», – зазначає фахівець.
До слова, некондиція – це одна з причин зниження показників експорту вищевказаного продукту цього року. Погіршують ситуацію й проблеми з логістикою, викликані війною.
«За останні 4-5 років нашій країні вдалося налагодити ефективну експортну взаємодію з країнами Близького Сходу та Азії. Однак туди продукція доставлялась морськими шляхами. Тож зараз із цим каналом збуту є проблеми через блокування портів», – говорить Тарас Баштанник.
Як зазначив очільник УПОА, наразі ціни в Україні тримаються на рівні 10 грн/кг на якісні яблука та 3-3,5 грн/кг на продукцію, яку подальшому переробляють на концентрат. Та яка буде ситуація далі – спрогнозувати важко. Адже перелік проблем в аграрному секторі, на жаль, систематично зростає.
Наприклад, наразі Україна зіткнулася з дефіцитом електропотужностей через обстріли росії. Це негативно вплинуло на процеси закладання продукції на тривале зберігання. Тож виробники яблук, як і представники інших аграрних галузей, будуть намагатися якомога швидше реалізувати зібраний врожай.
Тарас Баштанник вважає, що наступного року фермерам буде ще складніше працювати. Адже прямі витрати на вирощування, тобто на придбання засобів захисту рослин, добрив, пального, постійно зростають.
Допомогти аграріям утримати бізнес у такій ситуації може пільгове кредитування та інші інструменти допомоги з боку держави. Також фахівець закликає представників українського АПК все ж взятися за налагодження експорту своєї продукції, як би важко це не було.
Читайте також: Українські покупці спрямовують увагу на яблуко
Ще одне питання – це участь у грантових програмах. Але, за словами президента УПОА, ажіотажу у цьому напрямку очікувати не варто.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram«Для отримання грантової допомоги потрібно відповідати ряду критеріїв. Проте зараз не всі можуть собі це дозволити. Наприклад, для отримання грантової підтримки потрібно надати документи про отримання права оренди земельної ділянки під господарство на тривалий проміжок часу. Та зараз орендувати землю запасу резерву довше, ніж на рік, не можна. Зовсім інша ситуація, коли йдеться про оренду паїв чи використання земельних ділянок, котрі є приватною власністю», – додав фахівець.
Youtube та Підписуйтесь!