Чому українським аграріям не завжди вигідно страхувати врожай
Літня негода завдала збитків аграріям в деяких регіонах України. Однак гроші повернуть не всі – не кожен страхувався від погодних негараздів. До того ж страхування врожаю є не тільки гарантією повернення вкладеного у виробництво капіталу, а й умовою для отримання аграрного кредиту в банках.
Чи всі банки вимагають таке страхування, і навіщо фінустановам ці гарантії SEEDS вирішив дізнатись у директора з питань аналізу та програм розвитку агробізнесу “БАНКУ АЛЬЯНС” Костянтина Моісеєнка.
– Страхування врожаю аграріїв впливає на отримання кредиту в банку?
– В різних банках різні правила. Це питання, яке вирішується індивідуально. Все залежить від того, яка сума кредиту. Чи є додаткове забезпечення у позичальника. Можливо він на короткий строк надасть під забезпечення, скажімо, комбайн і отримає бажаний кредит. У такому випадку, навіщо йому взагалі страхувати ті посіви?
Однак сьогодні, коли на переважній частині України панують грози, град і буревії, багато хто з наших клієнтів запитує: а де ми можемо застрахувати посіви, майбутній врожай? Навіть не беручи кредиту, просто цікавились. Поля “викошуються” градом – втрати цілком можливі.
Раніше ми пропонували їм страхувати врожай, незалежно від того, чи беруть вони в нас кредит, чи ні, ми надавали контакти страхових компаній-партнерів. Там є можливість як комплексного, так і вибіркового страхування.
Наприклад, при кредитуванні на 10 мільйонів гривень, якщо в забезпечення надається майбутній врожай, вартість страховки може сягнути 600 тисяч гривень. Однак заплатити 6-7% від вартості майбутнього врожаю – дорого, якщо йдеться про комплексне страхування. Вибіркове істотно зменшить цю суму – приблизно у 3-4 рази.
На комплексне йдуть тільки у тому випадку, коли майбутній врожай йде у забезпечення по кредиту, тоді банки зобов’язують страхувати комплексно.
Але завжди можна домовитись. Є різні комплексні підходи в плані обслуговування кредитних зобов’язань.
– “БАНК АЛЬЯНС” надає кредити тільки за умови обов’язкового страхуванням, чи можна і без нього отримати гроші?
– Ми розглядаємо надання кредитів як із страхуванням так і без нього. Якщо клієнт йде на страхування ми розглядаємо можливість здешевлення вартості його кредиту – буде меншою комісія, або інші варіанти.
До того ж страхування дає самому банку велику перевагу. Якщо позичальник страхується, страхова компанія займається моніторингом і перевіркою надходження зібраного врожаю на склади, елеватори. Вони перевіряють документи. Самому банку це вигідно.
…банк не буде зобов’язувати позичальника аграрія формувати додаткові суттєві витрати, якщо це призведе до фінансових труднощів та створить загрозу виконання кредитних зобов’язань….
Позичальник має сам визначитись, чи прийнятне це для нього за ціною. Були у нас такі позичальники, яким страхова розрахувала страховий платіж у кілька мільйонів доларів. То було велике підприємство. Але в них навіть під час посухи не було таких збитків. Тому від такого страхування відмовлялись.
Зрештою кредит отримують всі. Банк не буде зобов’язувати позичальника аграрія формувати додаткові суттєві витрати, якщо це призведе до фінансових труднощів та створить загрозу виконання кредитних зобов’язань.
Детальну інформацію про кредитування аграріїв Ви можете дізнатися, заповнивши заявку на сайті банку для подальшого зв’язку з Вами співробітника банку, який відповість на всі Ваші запитання.
Крім того, зателефонувавши за номером 0 800 60 22 22 про вищезазначену кредитну програму Вам розповість менеджер “БАНКУ АЛЬЯНС”.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!