Як отримати оптимальний результат при використанні технології досвічування рослин

0 303

Одним з ключових чинників нормального росту будь-якої рослини є отримання ним необхідної кількості світла. При недоліку освітлення фермер стикається з низкою проблем – починаючи від витягування розсади і закінчуючи переломом рослин і розвитком різних патологій. Все це, звичайно ж, не може не відбитися на кінцевому врожаї. Найбільш ефективним вирішенням цієї проблеми є використання методу досвічування рослин. Таку думку висловив фермер, засновник і Агроексперт компанії Sunberry Ukraine Олександр Джига під час конференції «Сучасне тепличне господарство 2019».

«Сьогодні деякі виробники залишаються незадоволені результатами, отриманими при застосуванні досвічування рослин. Однак, негативний ефект отримують виключно внаслідок неправильного використання досвічування», – говорить експерт.

Більшість фермерів неправильно підбирають колірний спектр освітлення. Рослинам для фотосинтезу необхідна фотосинтетична активна радіація (ФАР), яка в основному складається з синього і червоного спектрів. При цьому використання виключно червоного спектра призведе до того, що рослина витягнеться і не матиме інтенсивного забарвлення, а використання тільки синього спектра – не дасть потрібного зростання. Тому, отримання оптимального результату при досвічуванні можливо тільки при грамотному поєднанні цих двох кольорів.

Другим аспектом, на який варто звернути увагу – це правильна розстановка джерел освітлення. При занадто великій відстані між джерелами, є ризик утворення, так званих, світлових ям, в яких рослини не будуть отримувати належного висвітлення. У той же час надмірно мала відстань між джерелами, також згубно вплине на рослини, оскільки отримане в такому випадку освітлення перевищить необхідну норму.

Крім цього фактора, потрібно також враховувати відстань між лампою і рослиною. При віддаленні джерела від рослини, освітленість зменшується в 2 рази з кожними 50 см. Тому, при можливості, в невеликих теплицях освітлення найбільш ефективно розміщувати на підвісах і регулювати відстань в залежності від росту рослини.

Які ж лампи найкраще застосовувати при досвічуванні рослини? Найбільш ефективними є світлодіодні лампи, які мають цілий ряд переваг перед натрієвими і люмінесцентними. По-перше, світлодіодні лампи, завдяки їх конструкції, можна розташувати на мінімальній відстані від рослин. По-друге – вони практично не виділяють тепло і можуть забезпечити рівномірне освітлення всього периметра. Завдяки тому, що конструкції цих світильників лінійні, можна реалізувати багатоярусний розсадник, який при використанні натрієвих ламп не вдасться створити. Третьою перевагою світлодіодних світильників є те, що вони виробляють найбільше ФАР – 60% від загального випромінювання. Для порівняння, частка ФАР в сонячному освітленні – 40%, а в натрієвих лампах – 34%. Також, за допомогою світлодіодних ламп можна здійснити міжрядне (бічне) досвітлювання. При використанні такого виду досвітлювання можливо отримати до 15% збільшення врожаю. Однак, незважаючи на численні переваги, у світлодіодних ламп присутній один значний недолік – вартість обладнання. В середньому витрати на оснащення одного метра квадратного світлодіодними лампами складуть близько 3,5 тис. грн., що в 10 разів більше ніж витрати на натрієві світильники.

SEEDS.org.ua за матеріалами EastFruit

 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!