Як обрати постачальника обладнання для зберігання овочів, фруктів чи ягід?
Важливим етапом у виробництві картоплі, фруктів, ягід та овочів є їх зберігання. Адже за відсутності спеціально обладнаних приміщень період реалізації плодоовочевої продукції помітно скорочується. Щоб дізнатися, як обрати постачальника надійного обладнання для овочесховищ, журналісти SEEDS поспілкувались з Андрієм Марущаком, комерційним директором «ТОВ Ван Дайк Технікс», компанії яка вже кілька десятиліть постачає обладнання для зберігання картоплі та овочів в Україні та по всьому світу.
— Сьогодні на ринку обладнання для зберігання овочів існує чимало пропозицій від постачальників рішень в цій галузі. Якщо фермер, що має приміщення певного розміру та достатні обсяги врожаю, вирішив зайнятися професійним зберіганням, на які першочергові аспекти він має звернути увагу під час вибору обладнання?
— Перше, на що варто звернути увагу — це компанія-постачальник обладнання. Це має бути технологічна компанія. Тобто виробник має бути з розумінням технології зберігання того чи іншого продукту. Це мають бути не просто продавці компресорів чи повітроохолоджувачів, це має бути саме компанія, яка володіє технологією зберігання. Вони не будуть запитувати у фермера про технологію зберігання фруктів, овочів чи ягід, адже це не коректно. Таким професійним постачальникам потрібно лише поставити технічне завдання — це який продукт буде зберігатися, як довго та параметри конфігурації того чи іншого приміщення.
— Як саме фермеру визначитися з таким поняттям як система зберігання овочів, що підходить для нього найбільше? Які фактори при цьому варто врахувати?
— Це мають враховувати компанії-постачальники, які володіють відповідними технологіями. Це не мають бути холодильні компанії, які весь час постачали обладнання для супермаркетів, а потім вирішили, що за наявності технічного завдання вони облаштують систему місця зберігання для ягід, овочів чи фруктів. В Україні не так багато компаній, які добре знають технологію зберігання. А от тих постачальників, які займаються обладнанням для супермаркетів в країні більш ніж 100.
Коли фермер збирається вирощувати фрукти, він шукає агронома, який спеціалізується на цьому, має досвід, знає технологію. Вони ж не запрошують агронома, який займався зерновими, на вирощування яблук. Те ж саме з вирощуванням овочів або картоплі, на таку роботу не беруть агрономів із досвідом вирощування зернових, і те ж саме стосується обладнання. Будь-яка техніка має своє призначення. Обладнання, яке призначене для охолодження приміщень, чи супермаркетів або складів, не є технологічним обладнанням, яке підходить для зберігання овочів, фруктів чи ягід, але може бути набагато дешевшим від спеціалізованого обладнання. Проблема в тому що результат, ідеальний, воно не забезпечить, але як знати різницю, коли немає з чим порівняти?
— Обладнання для зберігання, що пропонується провідними світовими виробниками, скоріш за все, розраховане на роботу в певному середовищі. А як бути в тому випадку, коли таке середовище в господарстві створити неможливо?
— Не буває неможливо. Обладнання підбирається саме під умови, які є в господарстві: приміщення, утеплення, ізоляція, розташування. Під конкретний продукт підбирається конкретне обладнання.
— З чого, зазвичай, починається процес вибору обладнання для зберігання овочів?
— Зазвичай фермери починають шукати того, хто встановить їм холодильники. Але технологічно холодильник та овочесховище чи фруктосховище, чи ягідне сховище — це різні речі. Якщо просто збудувати холодильник, він не буде якісно зберігати овочі, фрукти і ягоди. Є величезна різниця в підході до технологій. На це треба зважати і це треба розуміти.
На сьогодні компаній, які постачають саме технологічне обладнання в Україні, не так багато, але вони є.
— Скільки триває встановлення обладнання?
— Виготовлення обладнання займає від чотирьох до вісімнадцяти тижнів. А монтаж — від тижня до кількох місяців.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!