Як ефективно впроваджувати інформаційно-комунікаційні технології у господарстві: приклад фермера з Македонії
Фермер Сузана Димитрієвська веде органічне господарство на півночі Македонії. В її родині завжди були рішучі, освічені жінки, і їй самій освоєння нових технологій завжди давалося без особливих зусиль. Вона користується інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ) для підвищення ефективності своєї сімейної ферми.
Про це повідомляє прес-служба ФАО.
Кілька років тому Сузана придбала програмне забезпечення для управління фермерським господарством, яке дозволило їй більш ефективно вести планування і стежити за вирощуваними культурами, скорочувати трудові витрати і витрачати менше на газ і органічні добрива, досягаючи тим самим збільшення прибутку.
Добившись в 2017 році укладення контракту з швейцарською компанією, Сузана розраховувала провести всі роботи силами сезонних робітників. Однак, у міру зростання попиту, вона усвідомила необхідність і переваги автоматизованого рішення, яке дозволило б вести контроль відразу за декількома різними процесами.
За підтримки консультанта і швейцарської компанії Сузана змогла підготувати аналіз ефективності затрат ручної праці в порівнянні з автоматичним сортувальником. Їм вдалося знайти оптичний фотоелектронний сепаратор, який може визначати і відсортовувати за розміром, кольором і формою понад 123 різних видів культур, трав і сільськогосподарських продуктів.
«Взявши позику в банку, я вклала кошти в оптичний фотоелектронний сепаратор. І хоча ціна його в 75 000 євро була чималою, зате я тепер без праці сортую і упаковую квасолю, забезпечуючи при цьому дотримання стандартів якості моїх клієнтів», – розповідає Сузана.
Інформаційно-комунікаційні технології, подібні обраним Сузаною, вже давно вважаються факторами розвитку сільських районів і прискорення просування до гендерної рівності. До ІКТ відноситься широка категорія пристроїв і сервісів, які допомагають фермерам збирати, зберігати, аналізувати дані і обмінюватися ними. Вони розширюють права і можливості сільських жителів, особливо жінок, безліччю способів: це і стільникові телефони, що дають доступ до мобільних банківських послуг, супутники, які надають актуальні погодні зведення, і дрони, що дозволяють вести детальну фотозйомку.
Однак ті, хто міг би отримати максимальну користь з ІКТ, виявляються як раз серед тих, у кого найменше коштів на них або можливості отримати до них доступ. У незаможних сільських жінок, при тому, що вони відіграють визначальну роль в сільськогосподарському виробництві, найчастіше менше можливостей доступу до ІКТ, ніж у більш забезпечених, міських жителів або чоловіків. В результаті у багатьох сільських районах потенціал ІКТ виявляється задіяним в повному обсязі.
З переходом на управлінське програмне забезпечення на своїй фермі Сузана придбала значну свободу в прийнятті рішень, і її інвестиції виправдали себе. Вона в стані більш ефективно вести своє господарство, в якому програми здійснюють облік, відстежують витрати, керують працею сезонних працівників і аналізують рентабельність кожної з використовуваних культур.
Вже після першого року використання програмного забезпечення Сузана переконалася, що деякі з культур, які вона роками вирощувала, виявилися нерентабельними; тому тепер вона намагається знайти більш вдалі рішення.
Інші ІКТ також можуть стати в майбутньому визначальними для Сузани. У 2017 році аномально високі температури заподіяли її врожаю серйозної шкоди. Абрикоси, кавуни, квасоля, нут і соняшник в її господарстві постраждали, а листя винограду навіть згоріли від спеки. Але вкладаючи кошти в прецизійне сільське господарство, використовуючи такі ІКТ, як картування грунту і аерозйомку, їй вдалося отримати важливу інформацію про те, як і коли поливати рослини з максимальною ефективністю. Такий підхід знижує ризик втрати врожаю і дозволяє пом’якшити наслідки зміни клімату. У найближчому майбутньому вона сподівається інвестувати додатково в сучасну зрошувальну систему і датчики стану грунту.
«Дрібні фермери, як я, як і раніше потребують знань і розуміння потенційних можливостей, які відкриваються з ІКТ, – каже Сузана. -Потрібно більше показових ферм, щоб ми могли дізнатися, як правильно користуватися новими технологіями, в чому їх користь, і в кінцевому підсумку вирішити інвестувати в них».
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!