Як агрокомпаніям налагодити стосунки з інвесторами – поради експерта

0 426

Як будувати свої відносини зі стратегічним інвестором в агробізнесі, наскільки важлива грамотна побудова бізнес-плану, які ризики слід врахувати при переговорах з потенційним інвестором та як правильно оцінити свій бізнес в процесі інвестування про це розповіла Юлія Курило, адвокат і експерт з міжнародного корпоративного праву під час Першої конференції з циклу “Збільшення прибутковості в агробізнесі”, що відбулася 29 жовтня в Києві. Захід організовано агромедіа-агенцією SAPIENZA.

У своєму виступі перед учасниками конференції Юлія Курило, зокрема, розповіла про етапи залучення приватного інвестора і про те, як побудувати з ним стосунки, щоб ця співпраця приносило взаємну вигоду.

“Лайфхаком №1 є чесність. Якщо ми говоримо про взаємини з інвестором, то тут доречно згадати прислів’я: “Борги віддають тільки боягузи”. Це словосполучення, зазвичай, в російськомовних аудиторіях викликає поблажливу посмішку. Насправді ж репутація “недобросовісного бізнесу” є великою перешкодою для входу на наші ринки іноземних інвесторів і для побудови взаємин з внутрішніми інвесторами. Насправді йдеться про довіру, яка є основою будь-яких еволюційних процесів – довіра до інституту власності, до можливості захистити свої права і законні інтереси в суді, до слова бізнесмена, бізнес-плану і в цілому довіра до вашої бізнес-ідеї.

Не секрет, що юристи придумали багато різних юридичних надбудов, які “допомагають” забезпечувати виконання зобов’язань в комерційних відносинах, але це лише допоміжні інструменти. Якщо спочатку в основі взаємин, в тому числі, комерційного характеру, лежить нечесність, обман, то найчастіше відновити свої права і отримати компенсацію в суді реально не вийде, як і відновити своє реноме надійного партнера”, – зазначила Юлія Курило.

Юрист також підкреслила, що готуючись до зустрічі з інвестором, власнику агробізнесу слід чесно відповісти самому собі на два питання. По-перше, навіщо мені потрібні кошти і на які цілі я їх планую витратити? Друге, не менш важливе питання: а що я готовий запропонувати натомість наданих мені інвестицій?

“У цьому контексті відповідь на питання про те, скільки коштує ваш сьогоднішній бізнес є ключовим. Відповісти на нього допоможе добре знання реального стану справ. Тут велику допомогу і підтримку вам надасть проведення duediligence – аудиту”, – звертаючись до аудиторії конференції, поділилася практичним досвідом експерт з міжнародного корпоративного права.

Вона також підкреслила, що потенційний інвестор чекатиме від власника підприємства великої кількості технічних подробиць.

“І тому лайфхак №2 – приділіть увагу, так званій  “передпродажній підготовці”. Про що йдеться? Справа в тому, що одним з важливих етапів залучення інвестування в бізнес є його прозорість. В даному випадку першим і одним з важливих елементів підготовки до залучення інвестора є складання бізнес-плану. І це має бути не просто набір символічних цифр і очікувань.

Незважаючи на те, що дуже часто інвестори приймають рішення, образно кажучи, відчуваючи серцем, тим не менш, вони хочуть бачити конкретні цифри і розуміти, що гроші, які вони інвестують, в кінцевому підсумку, принесуть очікуваний дохід.

Природно, всі розуміють, що інвестування в агробізнес є високоризиковим проектом, але управління ризиками є елементом професійної та інвестиційної культур. І тому абсолютно чіткі і чесні відповіді на питання про те, які ризики загрожують стабільному і поступальному розвитку вашого бізнесу, хто ваші конкуренти, які ваші очікування, що впливає на формування собівартості вашої продукції і на маржинальність вашого бізнесу необхідно аналізувати в вашому бізнес-плані”, – розповіла Юлія Курило.

При цьому, за словами спікера конференції, культура аутсорсингу, тобто практика залучення фахівців, які можуть професійно скласти бізнес-план в тому вигляді, в якому він буде сприйнятий інвестором, в Україні знаходиться на досить низькому рівні. Тому вона порекомендувала обов’язково залучати професіоналів для формування бізнес-планів на етапі підготовки до інвестування.

Крім того, частина підготовки бізнесу до інвестування обов’язково включає корпоративний аудит. “Дуже часто в своїй практиці ми стикаємося з ситуаціями, коли бізнес сільгосппідприємства являє собою сукупність декількох елементів. Наприклад, об’єкти нерухомості належать фізичним особам, сільгосптехніка зареєстрована на розрізнені юридичні особи, земельні ділянки та договори оренди оформлені на третіх осіб, а якісь торгові марки на – четвертих і т.д.

Інвестору, який приходить до вас нецікаво бачити таку розрізнену структуру. Йому необхідно показати цілісну картину. Для цього, як мінімум, необхідно провести аудит власних матеріальних ресурсів, земельного банку, інших засобів виробництва.

Це необхідно для того, щоб зрозуміти яким чином це виглядає по факту на даний момент для того, щоб в подальшому об’єднати свій бізнес в якусь єдину структуру. Це називається структурування бізнесу. Провівши його, ви зможете запропонувати інвестору вже зрозумілий бізнес.

Крім того, дуже часто підприємства, що працюють особливо в сфері переробки сільгосппродукції, мають у своїй структурі іноземних акціонерів. З жалем можна відзначити, що як данину культурі 1990-х років, серед іноземних акціонерів присутня велика кількість компаній, які зареєстровані в офшорних зонах.

Це поганий тон не тільки з точки зору репутації підприємства, а й також наявність в структурі акціонерів офшорних компаній свідчить про високий ризик у відносинах з даним суб’єктом. І тому ми рекомендуємо, без необхідності не ускладнювати структуру власності своїх активів, а робити її максимально прозорою”, – сказала фахівець, звертаючись до учасників конференції.

Серед практичних порад представникам агробізнесу при підготовці до інвестування Юлія Курило також наголосила на необхідності обов’язкового проведення бухгалтерського аудиту.

За її словами, це не тільки дозволить прорахувати вартість бізнесу, а й також дозволить об’єктивно оцінити якість ведення бухгалтерського обліку, що в свою чергу є одним з важливих елементів на основі якого інвестор буде вести торг про вартість бізнесу.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією Agri-gator.com.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!