Хвороби кісточкових культур. Як підтримувати рослини здоровими, а врожай якісним. Частина 1

0 4 797

Садівник постійно стикається з різними ситуаціями, від вирішення яких залежить, наскільки якісний урожай він отримає і по якій ціні в подальшому зможе його реалізувати. Про основні виклики при вирощуванні кісточкових культур, а саме — хвороби рослин, розповів Тьєрі Крозе, міжнародний консультант з вирощування кісточкових культур (Франція) під час виступу на конференції “Черешня, слива, абрикос: технології, ринок, перспективи. Детальніше про хвороби, які можуть завдати шкоди вашому саду, їх симптоми, причини та методи боротьби читайте на SEEDS.

 

Шарка (Plum Pox Virus)

Симптоми можуть не проявлятися 3 роки!

На листі: пожовтіння жил та/або поява жовтих чи світлих кіл, листя зморщується та скручується. Симптоми добре помітні особливо навесні, пізніше ознаки хвороби виражені гірше, особливо на абрикосі.

На пагонах: знебарвлені плями на корі однорічних пагонів.

На плодах: поява кілець, зокрема на сливі та абрикосі, деформація та опадання (особливо характерні для пізніх сортів синьої сливи).

На кісточці: кола жовтого чи кремового кольору.

На квітках персика: недостатнє забарвлення пелюсток.

Причина: види попелиці: Myzus persicaee, Brachycaudus helichrysi, Aphis spiraecola.

Контроль:

1. Придбання посадкового матеріалу хорошої якості у відомих розсадників (сертифікат-підтвердження про відсутність вірусів);

2. Використання інсектицидів проти попелиці;

3. Сучасні селекційні програми пропонують резистентні сорти:

Абрикос: INRA/CEP, PSB та ін.;

Слива: ARTEVOS;

Персик/нектарин: лише декілька сортів, толерантних до шарки.

Кореневий рак (Agrobacterium tumefaciens)

Симптоми: Аномальний вегетативний ріст; поява «галл» на коренях або стовбурі зазвичай, нижче рівня ґрунту. Галли округлої форми, діаметром 5-30 мм. Молоді галли м’які, світлі, з часом твердішають та темнішають. Поверхня старих галл розтріскується. Зазвичай, галли розташовуються на розгалуженнях кореневої системи і завдають меншої шкоди, ніж на стовбурі, де їх поява призводить до припинення росту дерева.

Причина виникнення: інфікований посадковий матеріал, садові інструменти, присутність у ґрунті.

Профілактика:

придбання якісних підщеп із надійних розсадників;

уникнення пошкоджень кореневої системи та штамбу;

ефективні методи боротьби з кореневим раком відсутні;

біоконтроль: A. radiobacter K84.

Сприйнятливість: Підщепа Colt є дуже сприйнятливою, Gisela – толерантною до кореневого раку.

Бактеріальний рак (Pseudomonas syringae)

Симптоми: продовгуваті виразки на стовбурі; найбільш помітні в кінці зими/ранньою весною. Поверхня виразки має темно- пурпурове забарвлення, всередині – оранжево-коричневе. Інфекція поступово поширюється, при чому з виразки виділяється камідь.

Листя: враження листя починається з появи коричневих некротичних плям, що часто мають жовтуватий ореол, де, з часом, утворюються отвори. Листя втрачає колір та відмирає. Коли виразка охоплює кільцем гілку або стовбур, вони гинуть.

Сплячі або напівсплячі бруньки нерідко в’януть, цвітіння слабне, цвіт з часом в’яне, набуває коричневого кольору, залишається на гілочках.

Способи зараження: інфекція переноситься з дощем, вітром, комахами, садовими інструментами. Бактерія зимує у виразках та інфікованих бруньках.

Контроль: видаляти вражені гілки; не проводити обрізку рано весною та восени, коли інфекція особливо активна; знезараження інструментів; фарбування штамбу; використання міді.

Листові плямистості (Blumeriella jaapi, Cyndropsorium padi)

Симптоми: Хвороба особливо характерна для вишні. Передчасне дефоліація листя погіршує зав’язування плодів на наступний рік, ослаблює дерево та підвищує його сприйнятливість до низьких температур взимку. Через 5-14 днів після зараження на поверхні листя утворюються численні дрібні червонувато-фіолетові плями, які поступово об’єднуються. Тканина в центрі плями відмирає. За вологих погодних умов на нижній частині листка утворюються коричневі плями, де розвивається велика кількість спор. Восени листя передчасно набуває жовто-червоного забарвлення. Молоде листя менш сприйнятливе до плямистостей.

Поширення інфекції: Оптимальна температура для розвитку інфекції – 16-20°C та

утримання вологої погоди більше 20 годин (дощ, роса). Перші симптоми з’являються

вже на 5-й день. Спори поширюються за допомогою вітру та опадів.

Контроль:

  • Забезпечити провітрювання у кроні дерева;
  • Провести обприскування фунгіцидом після опадання пелюсток або через 2-3 тижні після цвітіння для запобігання осипанню листя;
  • Наступні обприскування – в залежності від погоди, ступеня зараження, кожних 7-10 днів (для вишні);
  • Після збору врожаю необхідно попередити вторинне зараження, для чого провести обприскування до або після дощу.

Сприйнятливість:

Вишня: сорти Napoleon, Van, Stark Hardy Giant; підщепи: Pontaleb, Furtos.

Дірчаста плямистість, клястероспоріз (Stigmina carpophila, Coryneum beijerinckii)

Симптоми: Хвороба вражає листя, гілочки, бруньки, цвіт та плоди. Більш характерна для черешні, ніж вишні.

Листя: спочатку виникають червоно-пурпурові плями, які поступово змінюють колір на оранжево-коричневий, на місці яких протягом 3-7 днів утворюються отвори. При сильному зараженні, листя осипається.

Квітки: відбувається висихання квіткових бруньок ще до цвітіння.

Гілки: невеликі враження поступово перетворюються на продовгуваті. некротичні виразки, нерідко виділяється камідь. Частина гілок, розташованих нам місцем ураження, висихає або на них припиняється розвиток бруньок.

Плоди: перед збором врожаю на плодах виникають невеличкі пурпурові плями, діаметр яких поступово зростає до 10 мм, поширюючись до середини плоду. Інколи недозрілі плоди осипаються.

Способи поширення інфекції: опади, вітер.

Оптимальна температура для розвитку інфекції – 19°C (міцелій), 19-23 °C (конідії). За вологої погоди, особливо теплою зимою, при температурі 2-4°C, конідії проростають та розвиваються. І навпаки, за сухих та теплих погодних умов, активність конідій припиняється.

Контроль: Обрізка та видалення вражених частин дерев. Обприскування фунгіцидом під час розкриття бруньок та після цвітіння. Зазвичай, ефективним є фунгіцид, що використовується проти коричневої гнилі.

Борошниста роса (Podosphaeraроса clandestina)

Симптоми: Хвороба особливо характерна для вишні. Сірувато-білі, мучнисті плями утворюються на нижній частині листка. При сильному зараженні листя жовтіє та деформується. Перші ознаки зазвичай виникають на молодих пагонах у місцях, де циркуляція повітря погана. Зараження плодів може відбуватись ще до того, як хвороба

проявиться на листі.

Спосіб поширення: спори грибка переносяться вітром. Зараження плодів відбувається з опадами, часто перед збором врожаю.

Більш сприйнятливі до зараження плоди із Brix >12%.

Контроль: забезпечити хороше провітрювання у кроні (вчасна обрізка), застосовувати фунгіциди, уникати внесення високих доз азотних добрив.

Моніліоз (Monilia laxa, Monilia fructicola)

Симптоми: погіршення зав’язування плодів, кількості квіток, зниження урожайності вишні

та черешні.

Цвіт: квітки в’януть та висихають. У вологу погоду безліч коричневих спор вкривають поверхню відмерлих квіток.

Гілки: Грибкова хвороба поширюється від враженого цвіту та плодів на гілки, спричиняє їх висихання, на маленьких гілочках утворюються виразки.

Спосіб поширення: вітер, опади.

Збудник M. laxa добре переносить низькі температури (5°C) та нетривалу вологість, і здатний проростати протягом 2-х годин.

Інший збудник – M fructicola є більш агресивним; поширення інфекції відбувається за температури 20-25°C.

Контроль: видалення вражених плодів, квіток та гілок; обприскування фунгіцидом.

Бура гниль (Monilinia laxa, fruticola, fructigena)

Хвороба більш характерна для черешні.

Симптоми: Темно-коричневі плями, з місця враження досить швидко поширюються на весь плід. Плоди вкриваються сірими (M. laxa та M. fruticola) або кремовими та світло-коричневими (M. fructigena) спорами, муміфікуються та залишаються висіти на дереві.

Збудники: by M. laxa, M. fructicola, M. Fructigena.

Спосіб поширення: вітер та опади. Ймовірність зараження існує з моменту цвітіння до збору врожаю.

Умови виникнення хвороби:

При температурі 26оС лист вологий протягом 2 год.

При температурі 21оС лист вологий протягом 3 год.

При температурі 16оС лист вологий протягом 4 год.

При температурі 7оС лист вологий протягом 7 год.

При температурі 4оС лист вологий протягом 11-12 год.

Контроль: видалення муміфікованих плодів, вражених гілок; запобігання пошкодженню гілок та плодів; забезпечення циркуляції повітря у кроні дерева; використання фунгіцидів під час цвітіння, опадання пелюсток та перед збиранням врожаю.

Сіра гниль (Botrytis cinereal)

Симптоми: Хвороба більше характерна для черешні. В залежності від погодних умов, інфекція може призвести до опадання цвіту. Коли інфікована квітка торкається плоду, на ньому утворюються коричневі зони ураження, які швидко поширюються по поверхні та спричиняють гниття плоду. Це можливо на будь-якій стадії його розвитку. Конідії сірої гнилі також можуть спричиняти латентне (невидиме) зараження або появу невеличких некротичних червоних плям. Латентна інфекція врешті-решт набуває дуже агресивної форми. Розвиток інфекції відбувається навіть при температурі 0°С.

Плоди: спочатку з’являються світло-коричневі плями на шкірочці, пізніше – м’якоть плоду стає водянистою та набуває темно-коричневого кольору. У суху погоду утворюється велика кількість сірих спор, а у вологу – білих, які щільно вкривають плід.

Спосіб інфікування: пошкодження, мікро-тріщини, вражені плоди.

Контроль: видалення муміфікованих плодів, вражених гілок; уникнення пошкодження гілок та плодів; забезпечення циркуляції повітря у кроні дерева; використання фунгіцидів.

Молочний блиск (Chondrestereum purpureum)

Симптоми: Верхня поверхня листків стає сріблястою. Спочатку грибок вражає окремі листки на маленьких гілочках, потім поширюється на гілки та по усьому дереву. Сповільнюється ріст гілок, осипається цвіт. Зав’язування плодів слабке, плоди нерівномірні, можуть осипатися. Поступово вражаються сусідні гілки та може загинути усе дерево. На гілках діаметром > 1,5 cм часто виникають червонувато-коричневі або бузково-фіолетові некротичні утворення.

Спосіб поширення: вітер, опади. Грибок живе у відмерлій деревині, на шпалері, інфікування відбувається через місця проведення обрізки.

Контроль: видаляють усі вражені частини дерева, ранки після обрізки змащують дезінфікуючою рідиною. (Заходи по боротьбі з молочним блиском мають проводитися протягом 3-х років, видимий ефект – уже на 1-й рік).

Цитоспороз (Cytospora, Leucostoma cincta, cinctum)

Симптоми: не часто вражає вишню та черешню. Вражаються окремі ділянки на корі центрального провідника та скелетних гілок. Виразки відокремлені одна від одної, гострі на дотик. З новоутворених виразок виділяється камідь.

Способи поширення: вітер, опади.

Контроль: уникнення пошкоджень деревини; видалення вражених частин дерева, уникнення зрошення дощуванням та потрапляння води на вражені дерева.

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!