Хікама – мексиканська картопля з ароматом яблука, протоптала стежку в українські городи

0 1 697

Хікама, відома ще як мексиканська ріпа, чи мексиканська картопля, в Україні не особливо поширена. Однак самі ж мексиканці вирощують цей дивовижний коренеплід з давніх часів, і на те є чимало вагомих причин, пише SEEDS.

Наразі хікама активно культивується в країнах Південної і Центральної Америки, Південно-Східної Азії та Китаї. Ця рослина любить тепло і досить вологий грунт, а тому її вирощування в південних регіонах України цілком можливе.

До слова, насіння хіками досить активно продають інтернет-магазини України. За упаковку просять до 100 гривень. Цілком ймовірно, що вже знайшлися ентузіасти, які намагаються виростити цю екзотику в Україні.

Деякі відносять хікаму до коренеплодів, але правильніше її віднести до клубненосної культури, тому що їстівна частина з ботанічної точки зору все ж бульба, а не коренеплід.



Зовні бульба за формою і розміром схожа на ріпу, у неї теж 2 хвостика, зверху і знизу. Вага бульби в середньому 300 грам – 1 кг, деякі бульби досягають гігантських розмірів і важать під 20 кг.

Шкірка у бульби тонка, жовтого кольору. М’якоть коренеплоду вершково-біла, хрустка, за структурою нагадує сиру картоплю або грушу.

А ось аромат коренеплодів хіками дуже далекий від картопляного – він має характерний солодкуватий запах соковитих яблук.

Коренеплоди хіками часто вживають в їжу в свіжому вигляді, приправивши соком лайма, невеликою кількістю солі або, навпаки, гірким перцем “Чілі”. Хоча частенько його відварюють як картоплю.

Мексиканська картопля на 80-90% складається з води, тому не несе в собі багато калорій – 38 ккал на 100 грам продукту. У ній міститься велика кількість клітковини, що нормалізує обмін речовин в шлунково-кишковому тракті, фруктози та інуліну.

З насіння хіками виготовляють дерматологічні препарати. При проблемах зі шкірою застосовуються не безпосередньо бульби хіками, а насіння і вичавки з них.

Крім цього з міцних волокон стебла хіками роблять рибальські мережі. Фермери Мексики і Центральної Америки здавна використовували цей овоч як корм для худоби.



Хікама, перетерта в порошок, використовується для обробки картоплі від колорадського жука. У південній Америці плоди спеціально призначалися для лову риби, перетерті коріння кидали в воду, а після діставали оглушену рибу.

Якщо порівнювати врожайність хіками з іншими культурами, найбільше вона схожа на картоплю – від шістдесяти до двохсот сорока тонн з кожного гектара.

Якщо ж говорити про сприятливу температуру для вирощування, вона і вдень, і вночі повинна бути не нижчою двадцяти градусів вище нуля за Цельсієм. Тому, тим з фермерів, хто ризикне займатися вирощуванням цього екзота, варто “поселити” його в теплицю, хоча саме в теплицях останнім часом вирощують більшість традиційних для України овочів і ягід.

 

SEEDS.org.ua  

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!