Втративши контроль над Кримом та Донбасом Україна втратила і 30% овочевого ринку
До недавнього часу в українського плодоовочевого сектора була ціла низка переваг в порівнянні з іншими країнами, які він сьогодні фактично втратив. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час XVI Міжнародної конференції “Овочі та фрукти України-2019. Експортний прорив”, яка стартувала 3 грудня в Києві.
“Першою такою перевагою був розмір нашого внутрішнього ринку. Ми всі помітили, що ми його втратили, але поки не можемо оцінити збиток від такої втрати. Я спробував це зробити підрахувавши скільки ми втратили в результаті анексії Криму та окупації Донбасу. Треба сказати, що більше за все це вплинуло на ринок овочів.
Справа в тому, що в цих регіонах низький рівень власного виробництва. І з втратою цих територій ми втратили 30% овочевого ринку України.
Це варто щорічно 3,5 млрд грн за поточним курсом. Перерахувавши все це в кількість господарств, які могли б поставляти продукцію на ці території виявилося, що свій бізнес втратили 200 великих господарств”, – повідомляє Андрій Ярмак.
Крім того, за словами економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) істотний удар отримав ринок картоплі. З втратою контролю над Кримом і окремими районами Донецької та Луганської областей України також втратила 23% ринку цієї культури, в грошовому еквіваленті це становить приблизно 2,5 млрд. грн. Дані збитки дорівнюють втраті 50 великих картопляних господарств.
Також Крим і Донбас, за словами Андрія Ярмака, були двома великими ринками збуту українських фруктів, ягід, горіхів і баштанних. В абсолютних цифрах ці території споживали 12% ринку цих культур України або щорічно на 2,0 млрд. грн.
Тут, як і в ситуації з овочами, можна говорити, що 200 великих господарств втратили свій бізнес.
“Для того, щоб компенсувати такі втрати нам потрібно було б потроїти свій експорт. Але насправді, ми ще й на додаток втратили свій основний експортний ринок, яким була Російська Федерація.
Відповідно, сьогодні втрата контролю України над Кримом і окремими районами Донецької і Луганської областей варує українському бізнесу щорічно 8 млрд грн. Це ті кошти, які недоотримують українські виробники”, – зазначає Андрій Ярмак.
SEEDS.org.ua за інформацією EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!