Все подорожчало: за останній місяць ціни на їжу зросли у всьому світі
Показник світових цін на харчові продукти збільшився у січні, переважно через обмеження пропозиції рослинних олій, йдеться у доповіді, опублікованій сьогодні Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (ФАО), повідомляє SEEDS.
Індекс продовольчих цін ФАО в середньому склав 135,7 пункту в січні, що на 1,1 відсотка вище, ніж у грудні. Значення цього Індексу дозволяє щомісяця відстежувати коливання світових цін на найпопулярніші продовольчі товари.
Найбільше за минулий місяць зросло середнє значення Індексу цін ФАО на рослинну олію: після деякого зниження у грудні воно збільшилось на 4,2 відсотка, досягнувши нового історичного максимуму. Зростання торкнулося котирування всіх основних видів рослинних олій, чому сприяло збільшення цін на сиру нафту. Ціни на пальмову олію зросли в основному через побоювання, зумовлені можливим скороченням експортної пропозиції до Індонезії – головного світового експортера цього продукту; котирування соєвої олії підтримав сильний імпортний попит, насамперед із боку Індії; зростанню цін на ріпакову олію сприяло подальше скорочення пропозиції; а котирування соняшникової олії зросли через зниження пропозиції та посилення попиту на імпорт на міжнародних ринках.
Говорячи про зростання цін на рослинну олію, Бубакер Бен-Бельхассен, директор Відділу ринків та торгівлі ФАО, заявив: «Зростання цін на рослинні олії, які досягли нових рекордних рівнів, були спричинені зниженням експортних можливостей, а також іншими факторами, що обмежують пропозицію, насамперед дефіцитом робочої сили та несприятливими погодними умовами. Є підстави вважати, що наслідки цих факторів у короткостроковій перспективі подолати не вдасться».
Індекс цін ФАО на молочну продукцію зріс на 2,4 відсотка, і, таким чином, зростання цього Індексу триває вже п’ятий місяць поспіль, причому найбільше зафіксовано зростання цін на сухе знежирене молоко та вершкове масло. Зниження експортних можливостей із Західної Європи та зниження прогнозів щодо виробництва молока в Океанії найближчими місяцями сприяли посиленню конкуренції на світових молочних ринках, а також затримці на етапі переробки та транспортування, пов’язаній з нестачею робочої сили внаслідок пандемії COVID-19.
Індекс цін ФАО на зернові у січні незначно збільшився і лише на 0,1 відсотка перевищує грудневий показник. Експортні ціни на кукурудзу протягом місяця зросли на 3,8 відсотка, що обумовлено занепокоєнням щодо тривалої посухи в Південній Америці, тоді як світові ціни на пшеницю знизилися на 3,1 відсотка чому сприяв багатий урожай, зібраний в Австралії та Аргентині. Міжнародні ціни на рис за місяць зросли на 3,1 відсотка, що обумовлено нижчим урожаєм та стабільно високим попитом з боку країн Азії.
Індекс цін ФАО на м’ясо дещо збільшився у січні: ціни на яловичину досягли пікових значень, оскільки міжнародний імпортний попит перевищив експортну пропозицію, при цьому ціни на баранину та м’ясо птиці дещо знизилися через те, що експортна пропозиція виявилася вищою за імпортний попит. Котирування свинини трохи зросли, зокрема через збільшення виробничих витрат і пов’язаного з цим зниження пропозиції на міжнародних ринках.
Індекс цін ФАО на цукор був єдиним субіндексом, який зафіксував зниження в січні на 3,1 відсотка у порівнянні з минулим місяцем, що пов’язано зі сприятливими прогнозами в Індії та Таїланді – провідних країнах-експортерах, а також зі збільшенням кількості опадів та зниженням цін на етанол у Бразилії.
Нові прогнози щодо зернових
Згідно з оновленим прогнозом ФАО, виробництво зернових у світі у 2021 році становитиме 2 793 млн тонн, що на 0,8 відсотка вище, ніж роком раніше.
Очікується, що світове виробництво пшениці у 2021 році буде таким же як у 2020 році, тоді як виробництво фуражного зерна збільшиться на 1,3 відсотка, а рису — на 0,7 відсотка, йдеться у Зведенні пропозиції зернових та попиту на зернові ФАО.
У 2022 році очікується збільшення посівних площ під пшеницю, чому сприятимуть погодні умови в Північній півкулі, проте значному їхньому збільшенню перешкоджатимуть високі ціни на виробничі ресурси. Прогнози щодо кукурудзи є сприятливими: високі ціни призведуть до рекордного зростання посівних площ в Аргентині та Бразилії.
Очікується, що споживання зернових у світі в сезоні 2021-2022 років зросте на 1,6 відсотка в порівнянні з попереднім сезоном, внаслідок чого співвідношення обсягів запасів та споживання може знизитися до 28,7 відсотка, що дещо вище, ніж минулого року, але все ще можна порівняти з показниками попередніх періодів.
Останній прогноз ФАО щодо обсягів торгівлі зерновими у світі в сезоні 2021-2022 років склав рекордні 481 млн тонн, що на 0,4 відсотка вище, ніж у попередньому сезоні. Таким чином, обсяг світової торгівлі пшеницею може зрости на 2,0 відсотка, а рису – майже на 4,0 відсотка, що з лишком компенсує очікуване півторапроцентне зниження обсягів торгівлі фуражними зерновими.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!
А для чого нам подорожчання у всьому світі на продукти? Якщо вони себе не забезпечили продуктами то нехай проплачують дорожче. Те що в Україні виростили і в прошлому році був дуже великий врожай, ціни повинні бути, ящо не зменшенні то хотяби на тому рівні. В українців доходи не зросли, а тим більше в пенсіонерів. Держава повинна слідкувати за цим, а ті структури які експортують аграрну продукцію і в Україні піднімають ціни, заборонити їм експорт поки не будуть збалансовані ціни. Все просто.