Впровадження сучасних технологій в українському плодоовочевому секторі сприяє залученню працівників
Сьогодні багато українських власників фермерських господарств зіткнулися з проблемою браку робочої сили – з початком сільськогосподарського сезону багато працівників їдуть працювати за кордон, де їм пропонують більш високу оплату праці. Польща створює спеціальні умови для прийому сезонних працівників з України, але завдяки безвізу, багато хто вже іде далі: в Німеччину, Бельгію, Нідерланди та Францію.
З огляду на цю тенденцію, в українських господарствах намітилася конкуренція, пов’язана з залученням працівників – виробники змушені підвищувати рівень заробітної плати і ефективність праці працівників, впроваджуючи нові сучасні технології виробництва.
Власники господарств переконані, що залучити людей для роботи на ягідних плантаціях або в садах можна не тільки підвищивши рівень оплати, а й значно поліпшивши умови їх праці завдяки впровадженню сучасних агротехнологій, що, в кінцевому рахунку, підвищує економічну ефективність господарства.
Найбільш частий шлях, по якому йдуть при цьому агровиробники – автоматизація і механізація сільськогосподарського виробництва. Однак якщо мова йде про вирощування ягід, то механізувати процеси в цьому секторі буває досить складно. І якщо прибирання чорної смородини, малини та лохини для потреб переробки вже виходить механізувати, то прибирання ягід для потреб свіжого ринку, як і раніше, переважно здійснюється вручну, щоб зберегти їх якість і свіжість.
Поки що в США тільки з’являються перші роботи для прибирання суниці садової, але для цього плантація повинна бути ідеальною, тому такі роботи застосовуються, в основному, в теплицях. А ось роботизувати прибирання дрібних ягід набагато складніше, хоча і в цьому напрямку ведуться роботи. Однак поки що руки і очі людини при збиранні маленьких м’яких ягід, таких як малина, ожина, лохина і ін., виграє конкуренцію у робота.
Якщо говорити про український плодоовочевий секторі, то на сьогодні вже є успішні приклади впровадження подібних технологій. Так, в кінці минулого року ягідне господарство «Нікдарія» більш відоме під торговою маркою «iBerry» (Україна, Житомирська область) оголосило конкурс зі створення роботів для роботи на своїх полях.
Завдання, яке було поставлено власниками компанії, полягало в створенні самохідної платформи для перевезення вантажів по полю від однієї точки до іншої. При цьому в компанії відзначали, що до трьох кращих проектів, за результатами розгляду їх ефективності, отримають грант на розробку працездатної версії.
А вже цього літа тестові прототипи повинні пройти випробування на полях компанії, після чого кращий з них буде профінансований «Нікдаріей» для серійного виробництва.
Крім того, в компанії впроваджена інноваційна система автоматичного поливу. За словами власника ТОВ «Нікдарія» Євгена Харлан, вона дозволяє, перебуваючи в будь-якій точці планети, за допомогою спеціальних програм телефону, планшета або ноутбука повністю управляти системою поливу, отримувати статистику виробництва, контролювати помилки системи і оперативно отримувати інформацію про збої в роботі обладнання. Повністю автоматизоване навіть очищення фільтростанції. «В режимі он-лайн ми бачимо температуру, опади, інформацію про силу вітру. Паралельно ведеться історичний протокол всіх даних і зберігається в хмарному сервісі. Через рік у нас буде достатньо статистичних спостережень рози вітрів, і ми приступимо до аналізу доцільності будівництва вітрогенераторів і сонячних батарей», – поділився планами з розвитку інноваційних технологій Євген Харлан.
Не відстає від тренда впровадження інновацій в виробничий процес і ще один гравець українського ринку – розплідник ягідних культур «ФруТек». Для поліпшення технології посадки саджанців тут впроваджена механізована посадка, транспортування і розміщення саджанців. Спеціальні машини, які здійснюють підготовку субстрату, наповнення контейнерів та висаджування рослин з лабораторії, не тільки підвищують продуктивність ручної праці, а й забезпечують контрольованість процесів виробництва, а в результаті – висока якість вирощених саджанців.
Крім того, в минулому сезоні «ФруТек» вперше використав дрон для обприскування в своєму розпліднику, тим самим мінімізувавши вплив хімічних речовин на організм людини, що неминуче відбувається при інших видах обприскування.
На прикладі вищевказаних господарств, які успішно ведуть ягідний бізнес, реалізуючи свою продукцію не тільки на українському, а й закордонному ринках, можна припустити, що впровадження інноваційних технологій буде охоплювати все більшу кількість українських компаній-виробників плодоовочевої продукції. Цьому сприятиме як подальший розвиток ягідного ринку, так і зростання конкуренції між його гравцями за створення найбільш комфортних умов праці для своїх працівників.
SEEDS.org.ua за матеріалами EastFruit
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!