Вирощувати індиків вигідніше ніж бройлерів – витрати однакові а дорогого м’яса більше
Ще три роки тому, розведення індиків для фермерського господарства Андрія Ковалевського в селі Соснівка, що на Київщині починалося як «допоміжний напрямок» у агробізнесі.
Все свідоме життя фермер успішно займався тваринництвом (зокрема, ВРХ) та переробкою молочної продукції. Обережні спроби диверсифікувати бізнес та спробувати вирощувати індиків обернулися несподіванкою, та здивували результатами.
– Сьогодні вам вдається охоплювати декілька сільгоспнапрямків: розведення великої рогатої худоби, птахівництво, козівництво. Чому ви зробили вибір ще й на користь індичок?
– По-перше, їх м’ясо дуже смачне, корисне і дієтичне. Індички є досить великими птахами, один птах дасть до 20 кг дієтичного м’яса. М’ясо дуже цінується на європейських ринках і за останні декілька років стало популярним і в Україні, гурмани віддають йому свою перевагу. З реалізацією проблем особливих при наявності підприємницького таланту теж не може бути.
А якщо рахувати з точки зору саме бізнесу, на розведення цих птахів потрібні майже такі ж витрати як на курчат-бройлерів. А дорогого м’яса виходить в кілька разів більше, що з економічної точки зору ефективно і вигідно.
Наприклад, якщо навесні взяти на вирощування 60 індичат, до початку осені можна отримати від 300 і вище кілограмів дуже смачного м’яса, в якому найменша кількість холестерину, ніж в інших.
– Які породи дають більший вихід м’яса?
– Найбільш популярний американський крос – «БІГ-6». Це індики-бройлери, які дають дуже великий вихід м’яса. Вони відносно невибагливі у утриманні, за півроку виростають до 12 кг. Можу зазначити кілька важливих нюансів, до яких я дійшов самостійно, дослідним шляхом.
Наприклад, у приміщенні, в якому містяться індички, вологість повітря повинна дорівнювати 60-70%. Більш високий або низький процент шкідливий для їхнього здоров’я. Високий призводить до розладу кишечника і виникнення різних інфекційних хвороб, а при низькому індички практично не їдять, а тільки п’ють воду.
На продуктивність найбільших домашніх птахів також негативно впливають різні шуми і протяги. Але при цьому в пташнику завжди повинно бути свіже повітря. Ще одне правило: чим менше вік у молодняка, тим більше світла і яскравого освітлення потрібно для їх успішного і здорового зростання.
До того ж, для хорошого обміну речовин приміщення повинні бути з вікнами. В іншому випадку буде потрібно ультрафіолетове опромінення. Дуже важливо вигріти пташку протягом перших семи днів її життя. І гріти не зверху, як більшість звикли, а гріти знизу, тобто мати теплу підлогу.
– Який раціон у індиків, та чи слід давати вітамінні “випойки” або антибіотики?
– Раціон індичок досить різноманітний, харчуються вони і місцевими кормами, але краще давати більше кукурудзи і пшениці. Головне, годувати ненажерливих птахів якомога частіше – бажано 10 раз в день.
Молодих індичат не має сенсу накачувати медичними препаратами, якщо вони і так виглядають здоровими. Важливо проводити профілактичні заходи.
Ми відгодовуємо протягом півроку, птахи після перших трьох тижнів життя харчуються виключно природними кормами без всіляких домішок для пришвидшення росту.
– Які канали збуту показали найбільшу ефективність за останній рік?
– Сьогодні ми налагоджуємо співпрацю зі столичними закладами, м’ясо індика достатньо затребувана позиція, це можу сказати з огляду поставок у HORECa інших видів м’яса. Ціна на нього також суттєво вища. Звичайно, ми хвилювалися що через карантин багато закладів припинять співпрацю з нами, проте з загальної маси 80% ресторанів продовжили з нами працювати.
Реалізуємо по 150 гривень за кг. Також вже сформувалася велика група пошановувачів – постійних покупців, які стабільно замовляють індичатину. Окрім цього маємо додатковий прибуток з яєць для інкубації та індичат.
SEEDS.org.ua за інформацією Agri-gator
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!