Вирощування валер’яни в Україні – справа доволі прибуткова
В Україні валер’яна лікарська росте скрізь, однак її природні запаси майже вичерпані через надмірні обсяги заготівлі сировини впродовж багатьох років. Тому на фоні зростання попиту на фітопрепарати, розширення промислових площ під цією культурою є вкрай важливим.
За даними фахівців вирощування валер’яни лікарської є високоприбутковою справою. Наприклад, з 1 сотки можна зібрати від 1 до 3 т/га сировини.
На Півдні України валер’яну лікарську потрібно вирощувати за краплинного зрошення, бо рослина вимоглива до зволоження, особливо під час сходів. Але починаючи з третього року життя виносить довготривалі посухи.
Багато наукових досліджень підтверджують, що врожайність сухих коренів з кореневищами за краплинного зрошення може складати від 3,5 т/га за один рік вегетації.
Валер’яна не вимоглива та добре пристосовується до умов середовища. Росте на різноманітних грунтах, в різних кліматичних умовах. Досить холодо- та морозостійка культура.
При культивуванні валер’яни фермери дуже часто стикаються з проблемою засмічення посівів бур’янами, що веде до великих затрат на ручну працю. Тому фахівці рекомендують покривні посіви валер’яни з однорічними сільськогосподарськими культурами на зерно, зелений корм і сіно.
Також це можуть бути деякі лікарські однорічники широкорядного посіву: мак олійний, амі велика, ромашка аптечна. Одразу після збирання покривної культури рекомендовано робити шарівку, яка придушить бур’яни та поліпшить зволоженість грунту.
У культуру валер’яна була введена 200 років тому. Зараз основними постачальниками сировини (коренів та кореневищ) є Китай (66%), Індія (33%) та Польща й Бельгія. Також культивується у Франції, Голландії, Англії, Скандинавії, Югославії та Венгрії.
Лікарський препарат виготовляють з коренів та кореневищ рослини валер’яни лікарської, яка з давніх-давен використовувалася людиною при різних захворюваннях, а іноді вважалася й чудодійною. Для заготівельної діяльності у промислових масштабах валер’яну почали вирощувати у 18-19 сторіччі, а згодом рослина була внесена у європейську систему лікарських засобів.
За допомогою валер’яни лікарської можна протистояти неприємностям й хвилюванням у неспокійні часи. Тому крім драже, що випускає промисловість, рослину додають у чаї та настоянки. Наприклад, для снодійного чаю до кореня валер’яни додають хміль або м’яту. Цікаве застосування рослини у вині з додаванням розмарину та гвоздики.
SEEDS.org.ua за інформацією АгроЮг
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!