Виробництво обліпихи без наявності якісної системи поливу економічно невигідне – Федір Прима

0 655

На сьогоднішній день серед українських ягідників зростає інтерес до вирощування обліпихи. Втім, щоб розраховувати на серйозний успіх в цьому бізнесі, обов’язковою умовою вирощування обліпихи в усіх регіонах України має бути полив. Без цього вирощувати культуру невигідно, незважаючи на те, що насамперед це дика чагарникова рослина. Про це розповів  Федір Прима головний агроном української аграрної компанії «Еко-Парк», що займається вирощуванням обліпихи, 27 травня під час конференції FTradeClub Berries, яка розпочала роботу в Києві. Організатором події виступає проєкт АПК-Інформ: овочі та фрукти. Агромедіа-агенція Sapienza та Міжнародна платформа EastFruit виступили медіа-партнерами заходу.

«У першу чергу від поливу залежить швидкість розвитку насаджень та вступу їх в плодоношення. Тому в умовах України на промислових насадженнях обов’язково має бути стабільний полив краплинного типу. Система якісного краплинного поливу для наших плантацій розроблена українською компанією «Евкаліпт Р». Вона являє собою професійну систему автоматичного поливу з урахуванням того, що за один полив молода рослина має отримувати близько 3 літрів води, а плодоносна – близько 30 літрів. Це дійсно якісне рішення, що дає змогу отримувати нам гідний результат»,- зазначив Федір Прима.

«Кожна крапля має значення – оскільки в кожному проєкті ми створюємо точний, економічний полив; швидкий монтаж; надійність і гарантію; легкість в управлінні і обслуговуванні. Тому ми працюємо з найсучаснішим високотехнологічним обслуговуванням від найкращих виробників, до якого додаємо свій професіоналізм у всьому – від проєктування до обслуговування.

Сьогодні ми займаємо лідируючу позицію у сфері професійного автоматичного поливу, а також імпортуємо і реалізуємо продукцію найкращих у світі виробників обладнання для поливу, фертигації і систем автоматичного поливу зрошення», – підкреслив Владислав Разкевич, CEO компанії «Евкаліпт Р»

Як доглядають обліпиху?

Головний агроном компанії «Еко-Парк» також повідомив, що обліпиха – культура досить специфічна. Вона має як «чоловічі», так і «жіночі» особини. При цьому «жіночі» – плодоносять, а «чоловічі» – запилюють.

«Висаджуються рослини з відкритою кореневою системою. Для промислових насаджень посадка робиться, переважно, однорічних рослин. Але варто розуміти, що добре приживається лише якісний сертифікований матеріал.

Цікаво, що обліпиха немає особливих вимог щодо догляду. Однак, важлива наявність у ґрунті моліфенів, які дозволяють рослині ефективно засвоювати всі поживні речовини.

Щодо якихось специфічних шкідників, що загрожують обліпихі, то їх в Україні наразі не існує. Втім, можлива поява обліпихової мухи»,- зазначає Федір Прима.

При промисловому варіанті, за словами агронома, найефективніше проводити збір врожаю за рахунок обрізки. При цьому обрізаються гілочки із ягодами, які потім йдуть на шокову  заморозку. Після заморозки продукт знімається з гілок, очищується і фасується.

Яку продукцію виробляють з обліпихи?

Продуктова лінійка переробки обліпихи досить широка, зазначає Федір Прима. З ягоди, зокрема, виробляються джеми, соки, різні наповнювачі.

«Також цікавий і корисний продукт – обліпихова олія, що використовується  в фармакології та косметології»,- зазначає агроном «Еко-Парк».

У своєму виступі Федір Прима торкнувся й питання підбору сортів для комерційного вирощування обліпихи, серед яких є як українські, так і закордонні.

«Ідея висаджувати обліпиху в нас виникла в 2017 році. Почали шукати посадковий матеріал, вивчати технології. Спочатку ми планували висадку обліпихи на площі близько 22 гектарів. Але згодом дійшли висновку, що якісного посадкового матеріалу для такої площі в Україні просто не було. І тоді ми знайшли розсадник обліпихи у Латвії. Розсадник BRUwell займається селекцією обліпихи вже близько 40 років. Ми побували на їх плантаціях, побачили процес виробництва саджанців, переконавшись, що це якісний посадковий матеріал, з яким можна працювати. Втім, одразу постало питання, як його завезти до України. І тоді нами було вирішено стати дилером посадкового матеріалу»,- повідомляє Федір Прима.

Господарство компанії «Еко-Парк» сьогодні використовує саджанці розміру L – це однорічна рослина, що є найвигіднішим варіантом за ціною та доставкою. Загалом, тут висаджують чотири сорти латвійської селекції – «Марія», «Татьяна», «Єва» та «Лорд».

Говорячи про ринок обліпихи в Україні, Федір Прима  наголошує на його розвитку – з’являються нові виробники та переробники. Це відбивається на цінах, які можуть коригуватися.

«Якщо ми говорим про свіжу ягоду (на гілочках), то ціна може коливатись від 10 до 30 грн/кг. Чищена ягода реалізується в діапазоні — 30-40 грн/кг, заморожена – від 40 і навіть до 100 грн/кг за умови якщо обліпиха велика за калібром та якісна», – повідомляє Федір Прима.

Щодо технології вирощування обліпихи, то за словами Федіра Прими, перший збір ягоди проводиться через два роки після настання періоду плодоношення, а в наступні два роки відбувається обрізка дерев.

«За три роки після посадки можна вже отримати незначний врожай, а потім рослина розвивається і врожаї збільшуються. На шостий і сьомий роки рослині варто надати спокій – вона нарощує нові плодові бруньки. Втім вже на восьмий-дев’ятий рік можна отримувати з однією рослини 7,5 кг ягід, а з гектара – більш ніж 8 тонн. Якщо ж говорити про потенціал рослини, то теоретично можна отримувати навіть 15 тонн з гектара, але за умови, що збиратимуть урожай вручну. Але ручне збирання є неефективним, оскільки ягода чавиться, тому найправильніший варіант  — обрізування та подальша заморозка»,- повідомляє Федір Прима.

Скільки необхідно вкласти, щоб отримати високий врожай?

Для того, щоб отримувати врожаї повноцінно, без перерв, за словами Федіра Прими, варто проводити посадку саджанців обліпихи в два етапи: половину висаджувати в перший рік, а половину  — в другий.

При цьому капітальні інвестиції на закладення 1 га насаджень обліпихи становлять близько 10 тис. євро на 10 га. До цієї суми входять вартість саджанців (близько 2,5 тис євро), система краплинного зрошення (2,5 тис євро), підготовка та посадка саджанців (1 тис євро, а також витрати на догляд до вступу в плодоношення та техніку (4 тис євро).

На перші прибутки можна розраховувати на четвертий рік після закладання плантації. Повний же термін окупності інвестицій складає вісім років. Після входу в етап повного плодоношення чистий прибуток з 1 гектара обліпихи складає  —близько 4,5 -5 тис. євро.

Федір Прима також зазначає, що з поширенням тренду на споживання фруктів та суперфудів, попит на обліпиху в світі зростає, а тому вона стає економічно вигідною та, відповідно, цікавою культурою для виробників.

Які ринки реалізації обліпихи перспективні?

«Основними ринками збуту в Європі є Франція, Німеччина, Швеція та Італія. Також дуже цікавий ринок Канади, де імпортують дуже великі обсяги ягоди.

Однак, варто враховувати, що для цієї ягоди потрібні потужності із шокової заморозки. При цьому оптимальна відстань від місця збору до потужностей із заморозки  — 50 – 100 км, адже після збору ягоду потрібно заморозити протягом 4 годин»,- резюмував Федір Прима.

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!