Війна змусила українські агрокомпанії прокласти нові шляхи до Європи – через західні кордони
Повномасштабна війна в Україні суттєво вплинула на аграрний експорт та міжнародну торгівлю. Проте ці виклики не зупинили українські компанії, які адаптувалися до нових реалій, знаходячи альтернативні логістичні маршрути для виходу на європейський ринок, пише SEEDS.
Про це розповів Денис Василенко, співвласник і комерційний директор компанії Nidera Agro, експерт аграрного експорту ГО “Світ.UA”, під час презентації аналітичного дослідження «Ціна війни. Економічні наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну» (2022–2025 роки).
Читайте також: Через вторгнення Україна має найвищий рівень смертності та найнижчу народжуваність у світі
«2022 рік став серйозним випробуванням для аграрного сектору. Через блокаду портів українські фермери були обмежені у можливостях експорту. Однак українці не звикли здаватися. Наша компанія, як і низка інших, переорієнтувала логістичні маршрути, відкривши нові можливості для торгівлі через західні кордони», — зазначив Денис Василенко.
За його словами, до кінця 2022 року вдалося частково відновити експорт, хоча й не тими обсягами, які були можливі за нормальної роботи морських портів. Водночас розвиток альтернативних ланцюгів постачання та модернізація інфраструктури західних кордонів, зокрема за підтримки США, значно прискорили транспортування агропродукції. Це дало змогу забезпечити притік валютної виручки та частково підтримати економіку.
З повним текстом дослідження можна ознайомитись за посиланням >>>
Попри стійкість українського бізнесу, темпи економічного відновлення залишаються повільними. Станом на початок 2025 року реальний ВВП країни складає лише 78% від довоєнного рівня.
«Наше дослідження свідчить, що економічна ситуація в Україні наближається до стагфляції — стану, коли висока інфляція поєднується з низьким економічним зростанням. Проте війна також змусила нас розвивати ті напрямки, які раніше здавалися малоперспективними. Завдяки підтримці Європейського Союзу, який послабив торговельні обмеження та збільшив квоти на ввезення зернової продукції, Україні вдалося суттєво наростити експорт.
Сьогодні вже відновлено роботу морських портів та «глибокої води», що дозволяє повертати експортну активність на довоєнний рівень», — підсумував Денис Василенко.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!