Відродження української меліорації: блискавичний успіх чи нові проблеми?

0 751

Зважаючи на мінливі погодні умови відновлення меліорації наразі актуальне питання не тільки для південних регіонів, які цьогоріч зазнали чималих збитків від посухи, а й для всієї України. Що ж допоможе реанімувати систему меліорації в Україні, журналісти SEEDS вирішили поцікавитись у фахівців.

“Вузькі місця” в системі меліорації є віддзеркаленням загальних проблем недостатньої ефективності державної аграрної політики. На словах Україна позиціонується як велика аграрна держава, а на практиці досі незрозуміло, які суб’єкти аграрного бізнесу є пріоритетними для державної підтримки.

З іншого боку, вирішити проблеми меліорації неможливо без поліпшення стану малих, середніх і великих водойм України. Малі і середні ставки по селах давно стали об’єктами приватної власності і використовуються у рибному господарстві.

Доступ фермерів до цієї води часто є проблемним. Водний символ України Дніпро давно потерпає від екологічних негараздів. Тож система меліорації є суміжним сосудом із системою водного господарства.

В ідеалі вирішувати проблеми меліорації і водного господарство необхідно комплексно. Інші варіанти – це як латати стару свитку сироти”, – вважає провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов.



“Кредитування меліорації нічого не дасть, бо щоб кудись подати воду, її спочатку треба десь взяти. А її нема…

Тож думати треба не про відмивання бюджету через меліораторів, а про збереження, утримання води”, – зауважив голова Environmental Group “Pechenigy” Сергій Шапаренко.

“На мою думку, меліоративні заходи зовсім не потрібно відновлювати, принаймні ті проекти, що реалізовувались в Радянському Союзі.

Їх наслідком стали зникнення ряду малих річок Півдня України після їх спрямлення і порушення режиму стоку, масштабні пожежі на осушених болотах Полісся (при цьому осушені території так і не змогли ввести в сільгоспкористування).

Окремо можна згадати знищений меліораторами лиман Сасик, який до цього часу від’єднаний від моря, акумулюючи увесь бруд, що змивається з полів. При цьому спроби перекачати у нього прісну воду закінчились порушенням земних шарів і засоленням ґрунтів”, – нагадав відомий український журналіст Микола Поліщук.

 

SEEDS.org.ua   

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!