Відновлення ґрунтів потребує локального підходу, зважаючи на їх особливості

0 84

Вплив війни в Україні є визначальним для всіх сфер. Аграрна галузь не стала винятком. І йдеться не лише про сьогодення, а й про відновлення ґрунтів після закінчення бойових дій, пише SEEDS

Однак відновити ґрунти неможливо без оцінювання їх наявного стану. Але який він, стан ґрунтів України? Насправді ми не знали реалій щодо стану ґрунтів навіть до війни.


Таку думку висловив Юрій Дмитрук, професор кафедри екології та загальнобіологічних дисциплін “Подільського державного університету”, президент “Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків” під час конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?».



«Здоров’я ґрунту – це його здатність функціонувати в межах певних екосистем чи певного виду землекористування для підтримки біологічної продуктивності, для підтримки якості довкілля, для підтримки здоров’я біоти, тобто і рослин, і тварин, і людини.

Точно визначити що є здоровим ґрунтом досить складно – жоден окремий показник ґрунту не може кількісно оцінити здоров’я ґрунту. Його виводять тільки із набору ґрунтових індикаторів, процесів і контекстів, зважаючи на те, наскільки це важливо для управління ґрунтами. Відповідно і стале управління відновлення ґрунтів має економічний сенс і паралельно збільшує значення і цінність ґрунтів.

Цікаво, що навіть в ЄС на сьогодні не введено градації для оцінювання здоров’я ґрунтів. Тимчасово, щоб уникнути неузгодженості між окремими позиціями, запропоновано оцінювати ґрунти, як «здорові», або «недостатньо здорові», – розповів Юрій Дмитрук.

Читайте також: В Україні почало динамічно розвиватися горіхове садівництво

За його словами, саме в цьому контексті працює нове законодавство щодо моніторингу ґрунтів в ЄС, яке широко обговорювалося протягом останніх місяців.

«Відновлення ґрунтів неможливе без оцінювання наявного стану. Але який стан ґрунтів України? Мені здається, що простіше оцінити економічні збитки суб’єктів агровиробництва ніж втрати, завдані війною ґрунтам.

Насправді ми не знали реалій і до війни, реалій, щодо стану ґрунтів, тому що оцінки і висновки базувалися на фрагментарних обстеженнях, а доступної бази про стан ґрунтів не існувало.

Військові дії, на додачу до тих проблем, які в нас існували, незрівнянно ускладнили ситуацію щодо ґрунтових ресурсів. Через величезні площі мінування і воєнної деградації», – переконаний фахівець.

На думку Юрія Дмитрука, для оцінки цих процесів нам потрібно порівняння стану ґрунтів за певними індикаторами протягом певного часового інтервалу, або до і після події.



«Це і є завдання моніторингу ґрунтів, яке, як не прикро, в повному розумінні цього слова також було відсутнє, бо реальним видом спостереження за станом ґрунтів у нас був процес агрохімічної паспортизації.

І тут виникає ще одна проблема. Якщо немає реального моніторингу ґрунтів – у нас немає вихідних, або контрольних даних для індикаторів ґрунтів. А тому відшкодування збитків за завдану ґрунтам шкоду значно буде ускладнено. А для окремих ареалів навіть неможливим», – наголосив Юрій Дмитрук.

За його словами, саме тому в Україні необхідна послідовна системна праця над відновленням деградованих в наслідок військових дій ґрунтів.

«На мою думку визначити однозначно алгоритм рекультивації, не знаючи реального стану ґрунтів, надзвичайно складно. Важливо пам’ятати про те, що відновлення ґрунтів, чи їх консервація, потребують локального підходу. Зважаючи на іманентні особливості ґрунтів у кожному з ареалів воєнної деградації.

Ми можемо витрачати значні кошти на рекультивацію за загальною схемою, опробовуваною в якомусь одному місці для одного типу ґрунтів. Але вона буде безрезультатною для інших типів ґрунтів. Тому потрібні зусилля саме фахівців, а не дилетантські підходи так званих «експертів» з рекомендаціями і пропозиціями, які масово наразі з’являються в боротьбі за грантове фінансування.

Потрібно щоб грантові кошти, які надходять чи можуть бути залучені, працювали на державні інтереси в тому числі і щодо відновлення потенціалу ґрунтових ресурсів», – додає Юрій Дмитрук.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!