Вадим Дудка: Артишок – абсолютно вільна ніша на українському агроринку

0 893

Вирощування артишоку є інвестиційно привабливим напрямком агробізнесу як для середніх господарств, так і для малих фермерів, так як має високу маржинальність, хорошу транспортабельність і «лежкість» на торговій полиці. До того ж, дана ніша є абсолютно вільною на українському ринку і дає реальну можливість виробництва органічної продукції. Про це заявив директор ТОВ «АгроАналіз» Вадим Дудка в ході Міжнародної конференції «Мільйон з гектара», яка відбулася нещодавно в Кропивницькому.

«Кліматичні умови України абсолютно підходять для промислового вирощування артишоку. До того ж, необхідно розуміти, що це продукція преміум-сегменту, в якому важлива не ціна, а якість і бренд. Середня ціна артишоку на світовому експортному ринку, становить $700-1000 / т при великому опті, $ 2-4 / кг за умов закупівлі дрібнооптових партій і $10-50 /кг при продажу в роздріб. При цьому в світі щорічно виробляється близько 1,5 млн тонн артишоку, його основним покупцем є, як правило, ресторани, а до трійки країн-найбільших виробників входять Італія (440 тис. тонн), Єгипет (260 тис. тонн) та Іспанія (230 тис. тонн)», – зазначив Вадим Дудка.

За словами фахівця, артишок є рослина сімейства складноцвітих (айстрових) з колючим листям і великими їстівними тільки до початку цвітіння бутонами. Існує 4 різновиди артишоку: зелений, фіолетовий, кулястий, яйцеподібний. При цьому 80% світового виробництва артишоку – зелені округлі сорти.

Найпопулярнішими комерційними сортами артишоку, за словами директора «АгроАналізу» є:

– Омаха (дуже великий, дуже щільний і транспортабельний, округлий);

– Меркьюрі (округлий фіолетовий, з явно солодким смаком, розмір середній – до 9 см);

– Сієна (яйцевидний, фіолетовий італійський сорт, середній розмір, можна їсти сирим);

– Бебі Енжіо (дрібні – до 3 см головки м’яко червоного забарвлення, прикраса страв);

– К’янті (зелений з фіолетовими кінчиками, типовий для італійського ринку);

– Біг Хеат (зелений, серцеподібної форми, класичний сорт для однорічної культури);

– Класик грін Глоуб (вершковий смак, головка до 15 см в діаметрі, багаторічна культура);

– Кінг (один з найбільших полуфіолетовий, округла форма);

– Ф’єзоле (фіолетовий колір, фруктовий смак).

Що стосується технології вирощування артишоку, то як зазначив Вадим Дудка, необхідно пам’ятати, що це теплолюбна культура і вона не любить гербіцидів, дозволених для боротьби з бур’янами.

«Вирощувати артишок варто з розсади, сіючи в касети на 160 осередків. Сходи зазвичай отримують на 9-11 день після посадки, після чого пересаджують у великі осередки (4х4 або 6х6см). Висадка артишоку в грунт відбувається на мульчуючу плівку за схемою посадки від 0,5 х 1,4 до 0,7 х 1,8 м. Міжрядний простір варто або скошувати, або культивувати. При цьому в подальшому варто використовувати крапельне зрошення. На початку вегетації рослини при його добриві потрібно використовувати тільки азотне живлення, а далі – особлива увага фосфору, калію, кальцію, бору і залізу», – зазначив Вадим Дудка.

Крім того, після дозрівання бутона, раз в тиждень необхідно проводити вибірку культури.

«Від дозрівання бутона до початку розпускання квітки і втрати товарного виду проходить приблизно 10 днів. Ознака небезпеки розпускання – розтопирювання чашолистків. Цвітіння артишоку – це повна катастрофа для фермера», – кажучи про технології догляду за культурою, сказав Вадим Дудка.

В середньому один кущ артишоку дає 15 -30 бутонів.

«Маса бутона у кращих сортів 250 – 400 грамів. При густоті посадки 8 000 – 10 000 шт/га маємо можливість отримувати не менше 40 т/га », – підкреслив Вадим Дудка.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!