В Україні розпочався Великий кооперативний Здвиг

0 235

На початку жовтня в Києві відбулась важлива подія в кооперативному русі України – захід під назвою Національний Кооперативний Здвиг «Сила кооперації», пише SEEDS

Ця подія об’єднала провідних експертів, кооперативних лідерів та лідерок, міжнародних партнерів для обговорення актуальних викликів кооперації під час війни та ролі кооперативного руху у відбудові України.

«Ми назвали наш захід «Великий кооперативний Здвиг» для того, щоб запустити у суспільство інформацію, думку, переконання, що кооперативи існують. Кооперативи дієві і вони добиваються результатів. Під час війни взагалі будь-якому бізнесу важко, проблеми є не тільки для економічної підтримки кооперативів. Але саме можливість працювати в кооперативі дає згуртованість.

Кооперація зароджувалася на початку 20-го століття, в час, коли були найбільші кризи, коли українці боролися не тільки за своє місце на ринку, а навіть за можливість існувати, як український виробник. І кооперація, власне, пішла тоді на допомогу», – розповіла Софія Буртак, голова правління Громадської спілки «Бізнес Мережа Сільських Жінок», співзасновниця Обслуговуючого кооперативу «Кооперативна Академія».



За її словами, у нинішній непростий час, коли конкретність дуже висока, саме завдяки кооперативам невеликі виробники можуть сформувати потрібні партії і розвиватися спільними зусиллями.

«Кооперація дозволяє загрегувати продукт, певну його партію, зробити стандартизацію та сертифікацію якості і безпеки. Через кооперацію цей продукт може доїхати далі, в інші країни.

На конференції ми почули реальні історії про це. Кооператив «Файна поляна» у 2022 році почав експорт замороженої малини до Чехії та Польщі. Зернові фермери були раніше на рівні виробників сировини. А сьогодні кооператив «Саксагань» з Дніпропетровської області добудовує млин і це створює додану вартість», – додає Софія Буртак.

Читайте також: Які виклики для сталого розвитку агровиробництва можна вирішувати за допомогою точного землеробства?

Від початку повномасштабного вторгнення ця конференція стала першим з великих зібрань українських кооператорів, розповіла Ірина Воловик, консультантка з бізнес-планування та менеджменту Програми підтримки кооперативів проєкту WeProsper за підтримки уряду Канади.



«Такі заходи дуже важливі, – ми знову маємо можливість збиралися нашим кооперативним товариством, побачити, хто чим живе і як проходять кооперативні проєкти, як кооперативи стратегують, що вони роблять в таких важких умовах.

Друге задання – це привернути увагу більш широких кіл, дотичних до кооперації, для створення сприятливого середовища для кооперативного руху в умовах війни.

Як показує практика не тільки України, а й багатьох інших країн світу, саме в кризі кооперативи демонструють свої найкращі якості. І саме в кризах вони проявляють стійкість, яка їх відрізняє від інших моделей господарювання», – каже Ірина Воловик.



Хоча кількість кооперативів за час війни зросла не суттєво, однак увага до них відчутно зросла, каже Ірина Воловик.

«Рух кооперації став більш помітним в останні роки. В  реакції на кризу кооперативи проявили себе дуже достойно, багато взяли на себе і волонтерства, і роботи в громадах.

З початком війни активніше підтримують кооперацію і міжнародні партнери. Ми сьогодні чимало говорили про підтримку кооперативного руху зі сторони Уряду Канади та міжнародних організацій. Важливо, що представниці Міністерства АПК, Міністерства економіки та Міністерства у справах ветеранів України також завітали на подію і поділилися актуальними програмами і можливостями, доступними для агровиробників, ветеранів, сільських жінок», – переконана Ірина Воловик.



«Сила кооперації – в її цінностях: самодопомога, самоорганізація, демократія, рівноправʼя, рівність та солідарність. А також в універсальності кооперативної моделі, яка може бути впроваджена в сільському господарстві, соціальній сфері, енергетиці, власне скрізь – де люди готові самі творити зміни на краще», – додає Ірина Воловик.

 

SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!