В Україні буде менше яблук: виробництво скоротиться на 10%

0 557

Через напад росії на Україну аграрний бізнес зазнав суттєвих втрат. Постраждали, зокрема, й садівники. Якщо говорити конкретно про виробництво яблук, то через окупацію та бойові дії, як мінімум із 5% садів цього року неможливо зібрати врожай. З іншого боку, близько 5 млн. громадян України були змушені залишити країну, що призвело до зменшення споживання, пише SEEDS.

Яким буде сезон 2022/2023 для українських виробників яблук розповів Євген Кузін, керівник аналітичного спрямування проекту «Апк-Інформ: овочі та фрукти», під час онлайн-зустрічі представників бізнесу та галузевих експертів «Яблучні прогнози 2022». Організатор заходу – платформа EastFruit за підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).



«Ситуація на ринку яблук, як на українському, так і на глобальному, цього року обіцяє бути неоднозначною та складно прогнозованою. ‎Впливають на ринок світові політичні кризи, які іноді переростають у війни, світова логістична криза, посуха»‎, — зазначає аналітик.

«З чим Україна входить у нинішній сезон? По-перше, через бойові дії — мінус 5% площ садів. Це не дуже високий показник, але це лише прямий ефект. Тим не менш, війна впливає і на культуру споживання, і на умови для вирощування та торгівлі яблуками. Так, наприклад, через міграцію за короткий проміжок часу ринок втратив від 3 до 5 млн. споживачів. Мало того, що в Україні скоротилася кількість споживачів, скорочуються і середні показники споживання фруктів на душу населення», — каже Євген Кузін.



«Що стосується змін торгових умов, то наприкінці лютого і в березні стався практично колапс торгівлі і зовнішньої, і внутрішньої. Україна водночас втратила доступ до морської логістики для яблук і змушена була оперативно шукати якісь обхідні шляхи для постачання на пріоритетні регіони — Близький схід та в Південно-Східну Азію. Також ракетні удари по паливній інфраструктурі зробили пальне практично недоступним. Удари по торговій інфраструктурі також змінили підходи мереж», — зазначає керівник аналітичного напряму проекту «Апк-Інформ: овочі та фрукти».

Крім того, на ринок України вплинули невоєнні чинники.




«Внаслідок усіх цих факторів, за рік середня ціна на яблуко у гривнях практично не змінилася, а в доларах навіть знизилася через девальвацію національної валюти», — каже Євген Кузін.

Згідно з попередніми результатами аналізу, проведеного проектом «АПК-Інформ: овочі та фрукти», цього року виробництво яблук в Україні скоротиться на 10%, порівняно з результатами 2021 року, та на 3%, порівняно із середніми обсягами виробництва за попередні п’ять років. Також через погодні та виробничі умови цього року якість яблука буде нижчою, ніж у попередніх сезонах.

На внутрішньому ринку виробники боротимуться за покупця через зниження ціни. А ось імпортні фрукти подорожчають.

Згідно з прогнозами аналітиків «АПК-Інформ: овочі та фрукти», імпорт яблука в Україну цього року залишиться мінімальним через девальвацію та проблеми з постачанням української продукції за кордон. Експорт же знизиться через складну логістику, менші обсяги яблука високої якості та зміни кон’юнктури світового ринку.



SEEDS

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!