В Україні винайшли унікальну технологію заготівлі амаранту
Про амарант, його цілющу олію та корисні продукти, зроблені з борошна цієї чудо-рослини, знають всі. Однак не кожному відомо, що не тільки людям прийшлася до смаку амарантова продукція.
Надзвичайно поживні корми з амаранту не менш корисні і для свійської худоби. До того ж саме в Україні винайшли унікальну енергоефективну технологію заготівлі вегетативної маси амаранту.
Подробиці в ексклюзивному інтерв’ю для SEEDS розповів голова Асоціації виробників амаранту та амарантової продукції Олександр Дуда.
– Амарантові корми поживні і навіть цілющі. Чи знають про них українські фермери?
– Про кормові властивості амаранту знають переважно старі агрономи і зоотехніки, які використовували його переважним чином у свинарстві в 90-і роки. Знають і схвально відгукуються про результати застосування.
– Якої думки нове покоління аграріїв про такі корми?
– Пригадую, як в 2017 році на складах переробних підприємств були надлишки амарантової макухи, які ми й не знали куди подівати. Від тривалого зберігання товар може зіпсуватися – його доведеться просто викинути.
Ми шукали куди можна цю амарантову макуху збути. Спілкувалися з комбікормовими заводами, з племінними господарствами. Пояснювали. Розповідали про поживну цінність цього корму.
Навіть зверталися на Миронівський хлібопродукт. Написали їм листа, а згодом і зразки. Вони перевірили нашу макуху в лабораторії, вислали протокол досліджень. Все їм сподобалось в амарантовій макусі: і ціна, і поживна цінність, і амінокислотний профіль.
Але коли мова підійшла до об’ємів…. Тут всі були в розпачі. Кількості макухи з амаранту, яку зараз підприємства переробки можуть запропонувати, настільки мало.
Об’єму настільки мало, що навіть річний запас амарантової макухи не зміг би задовольнити тижневу потребу лише одного великого підприємства.
В цьому році амарантова макуха буде для кормовиробництва. Але її знову ж не вистачить для комбікормових заводів та для великих підприємств.
– Чи можна вирішити в Україні цю проблему?
– Є декілька способів. Вегетативна маса амаранту, яка за своєю поживною цінністю навіть краща за макуху. Єдиними гальмами цього процесу була висока вартість сушки вегетативної маси амаранту. Раніше для виготовлення трав’яної гранули використовували установки АВМ.
Це дуже енергозатратні комплекси і ніхто не хоче з ними мати справи. Тому надають перевагу гранулам з люцерни. З нею все набагато простіше. Вона підв’ялюється на стерні, дає більш тривалий термін заготівлі – від першого до останнього укосу люцерни.
У амаранту більш стислий період – його вегетативну масу можна заготовляти з середини липня, до середини вересня.
І ось нарешті наш український майстер винайшов енергоефективну технологію заготівлі вегетативної маси амаранту. Ця технологія поки що знаходиться на етапі вдосконалення і тільки потім її презентують широкому загалу.
Приблизно до кінця року з нетерпінням чекаємо на цю подію.
– А просто з поля місцеві фермери не купують у вас свіжескошений амарант?
– Вони самі сіють його для своїх потреб. В цьому році амарант висадить одразу декілька господарств, серед яких один племзавод – там його взялися садити і для зеленого конвеєру, і для силосування, а ще великий свинокомплекс на 60 тисяч поголів’я.
– Дрібні фермери сіють амарант?
– Дрібні теж його вирощують. Для овець, для кіз, кролів.
Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!