В пітьмі Одеських катакомб ростуть фініки та лимони
Кажуть, що в Україні виросте все, що не посади. І навіть в непроглядній пітьмі під землею. Це не казки, а справжнісінька реальність музею “Таємниці підземної Одеси”, пише SEEDS.
Саме тут під променями нечастих відблисків туристичних ліхтарів з’явилися на світ паростки фініків, лимонів та горіха.
Однак “першопрохідцями” підземної “оранжереї” були соняшники. З’явилися перші експериментальні паростки абсолютно випадково, і теж завдяки туристам, розповів Едуард Малюга, екскурсовод музею.
“Хтось із відвідувачів кинув насіння соняшнику, і воно проросло. Насінина була не смажена. Соняшник прожив близько 7 місяців. Потім на нього наступили”, – говорить екскурсовод одеського музею катакомб.
Всі інші паростки в катакомбах з’явилися вже не просто так. Це частина невеликого місцевого експерименту.
“Вони живуть місяцями. Фінік я посадив у минулому році. Він проріс не одразу, а тільки в цьому році. Минуло близько року. Більше експеримент не проводився”, – розповів Едуард Малюга.
Оскільки зростають експериментальні рослини одеських катакомб абсолютно без світла, це вносить вагомі корективи в їх розвиток.
“У насіння вистачає сил прорости, але рости далі сил вже не вистачає. Тому рослина впадає немов у анабіоз. Вона “консервується”: і не вмирає, і не росте далі. Йому вологи вистачає, ось воно і не вмирає”, – зазначив екскурсовод.
Якщо підземні паростки пересадити на поверхню, вони швидше за все прокинуться від підземної “консервації” і виживуть, вважає Едуард Малюга. Однак таких експериментів одесити поки що не проводили.
Людмила КАЛИТА, SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!