Універсальна обліпиха – ягода з великим потенціалом і ціною
Обліпиха – рослина універсальна, використовується буквально все від кісточки до шкірочки. До того ж ця культура має великі перспективи на ринку збуту – ягоди активно купують не тільки в Україні, а й на експорт, розповіла в інтерв’ю для SEEDS Ліліана Дмитрієва, директор плодово-ягідного розплідника “Брусвяна”.
– Наскільки перспективно вирощувати обліпиху в Україні?
– Це та культура, яка зараз впевнено крокує по нашій країні. За останні пару років в нашій країні з’явилося кілька плантацій обліпихи. Ринок її споживання, як харчова промисловість, так і фармацевтична.
Обліпиха – рослина універсальна. Використовується буквально все. Заморожені ягоди обліпихи використовуються в кулінарії. Їх можна часто зустріти в супермаркетах.
Зараз будь-який поважаючий себе ресторан має в асортименті обліпиховий чай з імбиром або з іншими культурами.
Використовується навіть кісточка обліпихи – з неї роблять масло. З самої м’якоті – обліпиховий сік. Навіть макуха знаходить застосування – на шрот.
– Чи складно вирощувати таку культуру?
– У плані вирощування, культура досить цікава. Дуже широкі можливості по вирощуванню на всій території нашої країни. Дуже лояльні вимоги до ґрунтів. Можна вирощувати навіть без поливу, якщо це не інтенсивний спосіб вирощування.
Доглядати за плантаціями обліпихи – це вже окрема історія. У обліпихи завжди важким є насамперед збір. Тому зараз практикуються інтенсивні сади з обліпихи, в яких відбувається щорічна обрізка.
Рослини стрижуться через ряд. Гілки заморожуються, струшуються і ягоди надходять до переробки. Таких плантацій чимало в Європі, вони досить успішні.
– Наскільки багато обліпихових плантацій за кордоном?
– В Європі обліпиховий плантації є. Тільки в одній Румунії за проектом засадили майже тисячу гектар, не знаю, наскільки цей проект вдався зараз.
– Як багато плантацій обліпихи зараз в Україні?
– У Чернігівській області є велика плантація 28 гектар. Є чимало нових плантацій по всій Україні до 3-х гектар.
Люди пробують, освоюють технологію, під цю технологію потрібен обов’язково морозильник – не у всіх є така можливість.
В принципі, ця культура зараз впевнено добре розвивається в Україні та має великі перспективи на ринку збуту – ягоди купують на експорт. Вона може дуже добре вирощуватися і в органіці.
– Які з сортів обліпихи найбільш популярні в Україні?
– Всі сорти мають свою перевагу. В ідеалі будь-яка плантація закладається різними сортами, щоб збільшити ринок збору.
У нас є своя власна селекція, в цьому році ми вводимо більш пізній сорт “Слава”, який плодоносить в кінці серпня місяця.
Людмила КАЛИТА, SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!