Українських фермерів попередили про основні ризики при вирощуванні цукрової кукурудзи
Вирощування цукрової кукурудзи в Україні – надприбуткова справа, але вона має чимало ризиків. Про це розповіла очільник відділу овочівництва Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) Ія Реслер під час онлайн-конференції “Солодка кукурудза – прибуткова ніша для українського агробізнесу”, яку організувала агромедіа-агенція Sapienza.мedia.
За словами самих фермерів, які вже вирощують таку кукурудзу, ризик втратити врожайність може сягати навіть позначки у 60% від очікуваної схожості, але навіть такі втрати з лишком окупляться, якщо продукція буде рання, або понад рання, пише SEEDS.
З одного боку це ризик, але фермер має змогу виходити на ринок одним з перших з ранньою солодкою кукурудзою, вважає Ія Реслер. Серед одних з неочікуваних ризиків цьогоріч вона назвала комах, які особливо допікали врожаю кукурудзи.
“Зима їх не проморозила, і вони були особливо ненажерливі. Відповідно, була їх навала”, – розповіла очільник відділу овочівництва компанії “ВНІС”.
Крім того Ія Реслер застерігає від однієї з найпоширеніших помилок: погнатися за раннім врожаєм, і залишитися взагалі без нічого.
“Ми орієнтуємось по такому показнику, як вегетаційний період для кожного гібриду. Відповідно, ми посіяли гібрид, побачили на пакетику 66-68 днів, і розуміємо, що, максимум 70 днів, і ми матимемо врожай.
Однак настали не такі сприятливі умови, як пише книжка, ті умови, за яких ми отримуємо 300-400% прибутку. Насінину ми посіяли, як ми думаємо, вчасно, а через холоди, навіть не похолодання, а саме холоди, холодний грунт (а для солодкої кукурудзи це 12-15 градусів), через перепади температури день\ніч, через заморозки на грунті, якщо при ранньому посіві насінини повезло, і вона не замерзла, все одно цей вегетаційний період видовжується на той період поки було похолодання”, – попереджає Ія Реслер.
Ще один з найбільших ризиків для тих, хто вирощує цукрову кукурудзу в Україні – це емоційне розчарування, переконана експерт.
“Коли настає весна ми знімаємо з себе шубу не тоді, коли побачили на календарі 1 березня, а тоді, коли ми побачили +15 на термометрі. Кукурудза не дурніша від нас. Вона теж піде в ріст тільки тоді, коли буде +15.
Серед серйозних ризиків – погодні умови, які, на жаль, неможливо врахувати. Тому ми залишаємося з меншою схожістю, ризикуємо втратити значну частину врожаю навіть через те, що, те що зійшло – замерзло.
Ми отримуємо довший вегетаційний період, і важливо пам’ятати, що ранні гібриди не дадуть великий качан і не матимуть великих показників цукристості.
Хоча вона все одно найсмачніша, бо найперша”, – каже очільник відділу овочівництва компанії “ВНІС” Ія Реслер.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!