Українським виробникам органіки треба прагнути виготовляти продукт, а не сировину – експерт
Не дивлячись на доволі стрімкий розвиток органічного сектору в Україні, поки що європейські покупці сприймають нашу країну виключно як постачальника органічної сировини, а не готового продукту. Таку думку висловив Роман Дяжук, керівник ТОВ «Дунайський аграрій» під час прес-конференції на третьому національному конгресі «Органічна Україна 2019», що днями триває в Одесі.
Наприклад, за даними Української плодоовочевої асоціації, головним покупцем українського органічного яблука серед країн ЄС є Австрія. Але ця країна купує вказану продукцію виключно для подальшої переробки, а не для свіжого ринку.
«Поки що в сегменті органіки ми є лише «сировинним додатком» Європи, – каже пан Дяжук, – Отже задля успішного експорту органічної продукції Україні необхідно позбутися такого амплуа. А зробити це можливо, лише довівши, що ми можемо виробляти та поставляти органічний продукт високої якості».
Щоб досягти такої мети, експерт радить робити акцент або на нішевих культурах, або ж на тих, які в Україні можуть вирощуватися досить успішно через сприятливі кліматичні умови, і які в той же час є затребуваними на світовому ринку.
«Необхідно вирощувати те, що в нас добре росте, а в них – не росте. Наприклад, якщо на Вінничині сприятливі умови для вирощування овочів та фруктів – на цьому й треба робити акцент. Або ще один приклад – батат. Більшість країн Північної Європи не мають змоги його вирощувати через непридатний для цієї культури клімат. Тож, нашими єдиними конкурентами в цьому сегменті є Іспанія, Італія та Португалія. А це свідчить в свою чергу про не аби яку перспективність батату в плані експорту», – констатує Роман Дяжук.
Але в той же час експерт підкреслює, що знайти перспективну нішу ще не є запорукою довгострокового успіху. Адже той напрямок, який ще донедавна був дуже привабливим, дуже швидко насичується і перестає бути «нішею». «Наприклад, ще кілька років тому такою нішею були бобові, але ціни на цю продукцію вже впали мінімум вдвічі», – наголошує експерт.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!