Українським овочам буде непросто потрапити на полиці магазинів сусідньої Молдови

0 468

Протекціоністські зміни у законодавство Молдови здійснюють тиск на виробників з інших країн, зокрема обмежують можливості для українських виробників овочів та картоплі, вважають фахівці Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Відповідно до запроваджених змін Закону Республіки Молдова № 225 від 4 грудня 2020 року «Про внесення змін до деяких нормативних актів» з 1 липня поточного року торговельні компанії Молдови зобов’язані закуповувати і забезпечувати викладку на торгову полицю у мережі роздрібної торгівлі не менше 50% її лінійної довжини продуктів харчування, вироблених на території Республіки Молдова.

За таких умов українська продукція, зокрема овочева група і картопля, залишиться у неконкурентних умовах при експорті на ринок Молдови, переконані в УПОА.

У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (МЕРТ) зазначають, що запроваджені дії влади Молдови можуть розглядатися як порушення національного режиму щодо внутрішнього оподаткування та регулювання та можуть завдати шкоди українським експортерам. Про це йдеться у листі МЕРТ до українських агровиробників, направленому на адресу профільних асоціацій.

Як зазначили у МЕРТ, перелік продукції, яка підпадатиме під дію положень вищевказаного Закону, має щорічно оновлюватися і затверджуватися Урядом Молдови. У зв’язку з цим 30 березня Секретаріат Економічної ради при Прем’єр-міністрі Республіки Молдова ініціював проведення з місцевими виробниками консультацій з питань підготовки такого переліку продукції.



«За результатами зустрічі, що відбулася 7 квітня між  Міністерством сільського господарства, регіонального розвитку та навколишнього середовища Республіки Молдова  з представниками Асоціації іноземних інвесторів Молдови, що представляють в основному компанії, які мають власне виробництво на території країни, проєкт відповідного переліку продукції було скориговано шляхом додавання додаткових позицій, отриманих від профільних асоціацій місцевих виробників – в основному щодо алкогольних, слабоалкогольних та місцевих вин.

На сьогодні оновлений перелік уже містить близько 338 тарифних позицій, зокрема: свіжі та консервовані фрукти та овочі, молочні продукти, яйця, мед, продовольчі товари, свіже та перероблене м’ясо, хлібобулочні вироби, кондитерські вироби, олія, безалкогольні та алкогольні напої, заморожені продукти, соуси тощо»,- зазначають у МЕРТ.

У зв’язку з чим, з метою забезпечення захисту прав та інтересів України в торговельно-економічній сфері, в МЕРТ звертаються до українських виробників агропродукції з проханням поінформувати профільне українське міністерство, чи заподіюватимуть вищезазначені заходи українським експортерам шкоди та чи призведе впровадження змін до ситуації, коли продукція вироблена та/або перероблена на території Республіки Молдова матиме превагу над продукцією походженням з України.

Коментуючи вищезазначені зміни в законодавстві Молдови щодо впливу на український агроекспорт, в Українській плодоовочевій асоціації (УПОА) зазначають, що, передусім, варто звернути увагу на перелік свіжої та переробленої продукції рослинного походження місцевого виробництва, запропонованої для переважної реалізації в торгових мережах Молдови, який додається до листа МЕРТ.



«Перші позиції цього переліку, згідно, так званої, комбінованої номенклатури товарів Республіки Молдова, займає саме продукція плодоовочевої групи: картопля, помідори, часник, цибуля, капуста, морква, огірки, баклажани, перець, солодка кукурудза, овочеві суміші тощо.

Якщо ми подивимося на терміни дії переважної реалізації, наприклад, помідорів молдавського виробництва, то можна побачити, що він окреслений на період з 15 травня до 31 жовтня. Тобто мова йде про період, коли на ринок Молдови можуть поставляти свою продукцію й українські виробники.

Натомість, згідно положень місцевого законодавства, вони опиняються у заздалегідь неконкурентних умовах з  місцевою продукцією і зрозуміло, що від цього програє український експортер. Для українських виробників Молдова – чи не єдиний ринок реалізації обсягів картоплі, особливо митої.

Такими протекціоністсткими змінами у законодавство Молдови фактично здійснюється тиск на виробників з інших країн, зокрема обмежуються можливості для українських виробників овочів та картоплі», – вважають в УПОА.

 

SEEDS.org.ua за інформацією  AgriGator

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!