Український кооператив отримав фінансування від USAID на обладнання для відгодівлі бичків
2 жовтня 2018 року сільськогосподарський обслуговуючий кооператив – СОК «Бики Черкащини», що в смт Цибулів Монастирищенського району Черкаської області, який є членом АТУ, підписав угоду з USAID (Агентство США з міжнародного розвитку) про надання фінансування в рамках Проекту USAID “Агросільрозвиток” для закупівлі обладнання на підприємство, що займатиметься відгодівлею бичків, прийнятих від населення.
За програмою, яку передбачає угода, USAID надасть кошти на відшкодування 50% вартості устаткування для нового комплексу з відгодівлі ВРХ СОК «Бики Черкащини» на 3000 голів.
Відгодівля стане вигідною і допоможе наростити поголів’я ВРХ
Суть роботи кооперативу в рамках проекту USAID “Агросільрозвиток” за фінансової підтримки USAID полягає в наступному:: селяни – члени кооперативу СОК «Бики Черкащини», здаватимуть на відгодівельний комплекс бичків, народжених від корів, і кооператив повністю візьме на себе всі витрати та клопоти щодо їх вирощування. При цьому бичок залишається у власності господаря, і повертається йому після закінчення відгодівлі, а селянин відшкодовує кооперативу вартість кормів. Такий спосіб відгодівлі – на централізованому комплексі, обладнаному сучасним устаткуванням із застосуванням передових методів годівлі, значно здешевить і спростить вирощування бичків, і селяни матимуть очевидну вигоду.
«З іншого боку, створення подібного відгодівельного комплексу допоможе й у вирішенні глобальної проблеми на рівні держави – зниження поголів’я ВРХ, яке перманентно спостерігається протягом останніх років, – каже голова АТУ Ірина Паламар. – Адже сьогодні селянам не вигідно відгодовувати бичків самотужки, це дуже витратно, тому вони забивають їх у молодому віці, здаючи на м’ясо.
Допомога ж у відгодівлі сприятиме нарощенню поголів’я ВРХ в цілому в країні та збільшенню експорту української яловичини».
Підтримка Асоціації тваринників України
Дане донорське фінансування кооперативу вдалося виграти завдяки також підтримці Асоціації тваринників України, яка стала ініціатором даного проекту, і весь довгий шлях від задуму до його втілення активно супроводжувала всі підготовчі етапи, що передували підписанню угоди.
Зокрема, ще в березні 2018 року АТУ разом з іншими аграрними організаціями обговорила Бізнес-модель з відгодівлі молодняку ВРХ, закупленого із особистих селянських господарств, яку підготували експерти проекту USAID “Агросільрозвиток”. За результатами проектом USAID «Агросільрозвиток» було оголошено відкритий конкурс на отримання донорського фінансування на відгодівлю бичків.
Команда сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу – СОК «Бики Черкащини», член Асоціації тваринників України, подала відповідну заявку, після чого тривав ще клопіткий етап відбору. Як результат – представлений проект зацікавив фахівців USAID “Агросільрозвиток”, і вони виділили кошти на його реалізацію, про що й була сьогодні підписана відповідна угода.
Проте про необхідність створення подібного проекту з відгодівлі бичків АТУ багато говорила і раніше, на різних рівнях – під час участі у галузевих засіданнях Мінагрополітики, робочих груп в Кабміні, на круглих столах та інших заходах, де піднімалася тема розвитку тваринництва.
Зокрема, ще в липні 2017 року Асоціація тваринників ініціювала та провела круглий стіл за темою «Розвиток виробництва та експорту м’яса в Україні», за підтримки проекту USAID «Агросільрозвиток», де виробники масово скаржилися на нестачу в Україні бичків для відгодівлі, які є дуже перспективним продуктом для експорту. Саме тоді й було озвучено ідею надання фінансової підтримки селянам для вирощування ВРХ, аби вони не здавали молодняк на забій.
Також у 2017 році Асоціацією тваринників було розроблено й представлено керівництву Мін АПК Програму з розвитку скотарства, яка так само була спрямована на відгодівлю бичків. Також ця Програма була адресована Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману та Першому віце-прем’єр-міністру України – Міністру економічного розвитку і торгівлі України Степану Кубіву. Приємно, що загальна ідея Програми розвитку скотарства АТУ була почута владою, однак до її втілення на рівні підготовки тексту Порядку використання коштів, на жаль, не було долучено Асоціацію тваринників, що призвело до практичних труднощів при реалізації Урядової програми. На жаль, механізм державної дотації був викладений непродумано та з недоліками, і отримати реальні гроші селянам важко.
«Даний же проект, який буде втілений завдяки донорській підтримці USAID в рамках проекту USAID «Агросільрозвиток» сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Бики Черкащини» за сприяння АТУ, – це нова прогресивна модель підтримки вирощування ВРХ. Ми матимемо реальний комплекс, куди люди безпосередньо зможуть здавати телят і отримати від цього живі гроші, не проходячи через масу бюрократичних кіл, як це відбувається при отриманні державної допомоги. І дуже добре, що реалізація проекту стане можливою саме зараз, в слушний час. Адже в грудні-січні спостерігається найбільша сезонна народжуваність бичків, отож у нас буде кілька місяців якраз на закупівлю устаткування та обладнання комплексу», – коментує координатор Асоціації тваринників України Яна Салміна.
За українське село вболівають американці
Проект, представлений СОК «Бики Черкащини» за сприяння Асоціації тваринників для розгляду USAID “Агросільрозвиток”, викликав схвальні відгуки від керівних органів Американського агентства з міжнародного розвитку.
«Я дуже вболіваю за розвиток українських сіл, – каже Патрік Рейдер, директор проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку», який безпосередньо брав участь у підписанні угоди. – Я багато бував на Черкащині, і мені приємно спостерігати, як створюються підприємства, що дають розвиток сільському господарству і селу в цілому, підтримують інфраструктуру регіонів, добробут людей. Ось чому ми вирішили надати донорську підтримку саме даному проекту – СОК «Бики Черкащини».
Ми бачимо, що до його створення доклали зусиль професіонали своєї справи, які добре розуміються на всіх нюансах вирощування ВРХ, тому продумано до нього підійшли, дуже детально розписали всі етапи роботи і очікувані результати, які, я сподіваюся, не забаряться себе показати. Вже за 3 місяці ми маємо намір відвідати новостворений комплекс із відгодівлі і побачити, як проект втілюється на практиці».
«Ми дуже раді за членів нашої Асоціації, яким вдалося отримати це фінансування, і що наша кропітка праця виявилася недаремною, – підсумовує голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар. – Зараз нашим завданням є успішно реалізувати проект у життя, і показати представникам USAID “Агросільрозвиток”, що ми є надійними партнерами. Сьогодні ми вже в процесі підготовки низки наступних проектів для підтримки виробників продукції тваринництва, і сподіваємося на подальшу плідну співпрацю з Агентством США з міжнародного розвитку, а в першу чергу з проектом USAID «Агросільрозвиток».
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!