Якої тільки кукурудзи не вирощують в Україні. Але такої унікальної, як новий сорт “Діадема” не знайдеш ніде у всьому світі. У далекій Америці хіба що, але й там відшукати вдалось тільки схожі різновиди, розповіла Ольга Куліш, селекціонер Всеукраїнського Наукового Інституту Селекції, з якою журналісти SEEDS познайомилися на “Битві Агротитанів-2019”.
– Як з’явився на світ цей унікальний сорт?
Спеціально ми нічого не придумували. В 2012 році ми просто шукали методи поліпшення цукрової кукурудзи, застосували зокрема і метод селекції під назвою “мутагенез”. Очікувану мутацію для роботи знайти не вдалось, натомість трапилась ось ця зовсім випадкова мутація гіллястої кукурудзи.
Спочатку ми просто не знали що з цим робити, але вирішили зберегти та подивитися, як ця ознака успадковується. Ми дещо самозапилили, дещо схрестили – як селекціонерам нам все цікаво, і посіяли на наступний рік. Якраз самозапилені рослини і виявилися стабільними. Цього року ми посіяли ділянку розмноження цілий гектар.
– Чи має аналоги у світі такий сорт?
– Ми почали шукати що це, як називається ця мутація і знайшли в Америці. Там, на батьківщині кукурудзи, є найбільший її генофонд. В американській колекції ми відшукали одразу три форми під назвою Ramoza, це три різні гени, які спонукають саме до такої мутації – гіллястої кукурудзи.
Наша мутація більше схожа до Ramoza–1, але там центральна вісь не гілкується, а в нашій кукурудзі гілочки йдуть до самої верхівки.
– Чи зареєстрували вже цей сорт в Україні?
– Ми намагаємося вже 5-й рік зареєструвати наш гібрид під назвою “Діадема”. Однак поки що реєстрації немає, бо Український інститут експертизи сортів рослин не знає за якими ознаками її класифікувати – в них немає методики для цієї кукурудзи.
– Цей сорт потребує особливих умов для вирощування?
– Росте “Діадема”як і звичайна кукурудза, і якихось особливих умов для неї не потрібно. Але є певні переваги під час вирощування. Оскільки збирають її зазвичай у зеленому вигляді – там немає фузаріозів.
– Де ж можна застосовувати таку унікальну кукурудзу?
– “Діадему” використовують як baby corn, для консервування, у свіжому вигляді для салатів. Дуже смачна на грилі. А ось варити її не бажано – смак не той. Але в цьому її специфіка – нашу “Діадему” вживають у більш молодому стані, коли вона ще незапилена, коли волоть ще не цвіте і ниточок ще немає. Саме в цей час вона ніжна, соковита і солодка.
Зараз нашу “Діадему” взялися вирощувати фермери і хочуть продовжувати цю справу. Один ресторатор запустив її як страву у мережі своїх ресторанів – там вона дуже добре пішла. Зараз вже дуже багато ресторанів цікавиться цим сортом. А ще “Діадема” пішла в органічне землеробство.
В перспективі “Діадема” має велике майбутнє, але поки що всі тільки знайомляться з нею. Це щось новеньке і цікаве, але більшість поки що бояться пробувати.
Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!