Українські картоплярі відчули колосальний дефіцит сертифікованої насіннєвої картоплі

0 2 166

В Україні сертифікованої насіннєвої картоплі вистачає лише на 14% від загальних площ промислового картоплярства. Такі підрахунки профільних асоціацій озвучили фахівці Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

На початку серпня Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (МЕРТ) була схвалена концепція розвитку українського овочівництва та промислового картоплярства на період до 2025 року.

“Серед положень Концепції, є й пункт щодо виплати 20% компенсації вартості сертифікованої насіннєвої картоплі фермерам з боку держави. Фахівці УПОА оцінюють легальний ринок насіннєвої картоплі в Україні у розмірі 100 млн грн.

При цьому, частка тіньового ринку є в рази більшою. Відповідно, компенсація насіннєвого матеріалу дозволить вивести в правову площину значну частину тіньового рику,  що в свою чергу покращить фітосанітарну ситуацію на ринку картоплі та стимулюватиме фермерів до вирощування якісного продукту, який матиме попит як на українському, так і на зовнішньому ринку”, – вважає  директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.

“Гарний врожай починається з якісного насіння. У сезоні-2019 українські виробники, які працюють на внутрішній ринок, мультиплікували з вищих репродукцій близько 40 тис. тонн сертифікованого насіннєвого матеріалу картоплі, з яких лише 10-12 тис. т було реалізовано безпосередньо промисловим виробникам.

Решта були спрямовані на подальшу мультиплікацію та використані компаніями-імпортерами сертифікованого посадкового матеріалу для власних виробничих потреб.

Згідно підрахункам профільних асоціацій у середньому виробники висаджують 3,2 тонн насіннєвої картоплі на 1 га. Відповідно, офіційно сертифікованої насіннєвої картоплі вистачає лише на 12,5 тис. га, або на 14% від загальних площ промислового картоплярства.

Одним з варіантів вирішення даної проблеми може стати державна програма, яка передбачає часткову компенсацію виробникам придбаної сертифікованої насіннєвої картоплі”, –  вважає Катерина Звєрєва.

У свою чергу, директор ТОВ “Солана Україна” (українське представництво німецької селекційної компанії Solana) Ігор Завадський вважає, що частка насіннєвої картоплі на ринку України на сьогодні є дуже низькою.

Таку думку він висловив під час вебінару з обговорення проблем та перспектив українського селекційного картоплярства, пише East-fruit.com. Захід було організовано професійною спільнотою “СкаЖений Картопляр” за підтримки Української асоціації виробників картоплі (УАВК).



“Причина того, що українці не хочуть купувати насіннєву картоплю, віддаючи перевагу здебільшого дрібній товарній картоплі, криється у простих речах. Зокрема, свою роль відіграє те, що за дрібну картоплю треба платити менше, аніж за насіннєву. Віддаючи перевагу дрібній картоплі, фермери вважають, що вона нічим не відрізняється від якісної насіннєвої продукції. Крім того, люди завжди очікують якогось обману при спробі придбати насіннєву картоплю”,- пояснив Ігор Завадський.

Зі свого боку, інший учасник онлайн-вебінару – директор ТОВ “Europlant Ukraine” Пьотр Кужель (Польща) – зауважив, що сьогодні в Україні 95% врожаю картоплі – це продукція з присадибних ділянок.

“Звичайно, що їх власники, здебільшого, просто не можуть собі дозволити купляти сертифіковане насіння за ціною 30-40 грн/кг”,- вважає Пьотр Кужель.

“Селекційну картоплю першої репродукції, так званого, класу “А” можна купити у Польщі за ціною  300-400 євро/тонна. Чому так? По-перше, Польща є територією Євросоюзу і якщо німецький селекціонер зареєстрував певний сорт, то він вже не мусить його реєструвати на території інших країн ЄС. Тобто він позбавлений великих грошових затрат та часу, що витрачається на реєстрацію. В Україні ж реєстрація сорту сьогодні займає 2-3 роки.

По-друге, столове насіння в Україні обкладається 20% ПДВ. В ЄС – лише 5-7%. І це також є суттєвим фактором впливу. Ринок в Україні наразі не є великим для німецьких чи голландських компаній. Наведу простий приклад. Компанія “Європлант” щорічно реалізує на ринку 200-250 тис тонн насіння. При цьому в Україні – лише 500 тонн.

Звичайно, що всі перелічені мною фактори впливають на ціну імпортного насіння в Україні, де воно є значно дорожчим, аніж скажімо у Польщі”,- повідомив директор ТОВ “Europlant Ukraine”.

Відносно перспектив бізнесу з селекції картоплі  в Україні Пьотр Кужель висловив думку, що ще досить тривалий час український ринок буде відчувати дефіцит якісного насіння.

“Тому, вважаю, що в цей сектор варто інвестувати кошти, адже це може бути добрий бізнес”,- зазначив директор ТОВ “Europlant Ukraine”.

У свою чергу Ігор Завадський зауважив, що на сьогодні в Україні ліцензійне насіння виробляється на площі не більше ніж 1 тис га.

“Якщо брати врожайність сертифікованої картоплі на рівні 25 т/га, то ми можемо зрозуміти що загальне виробництво складає приблизно 25 тис. тонн на рік. Враховуючи, що при посадці в середньому використовується 3 т/га, то звідси виходить, що приблизно 8 тис га може бути забезпечено відносно сертифікованим насінням”, – повідомив директор ТОВ “Солана Україна”, додавши, що наразі в Україні із статусом і відповідним дотриманням правил насіннєвого бізнесу працює не більше десятка господарств, що вирощують сертифіковане насіння картоплі.


Питання селекції картоплі будуть розглянуті під час Всеукраїнського Дня картоплі, який відбудеться 27 серпня 2020 на селі Деньги Черкаської області України. Інформаційними партнерами заходу, організованого Українською асоціацією виробників картоплі (УАВК), виступає агромедіа-агентство Sapienza і проект East-fruit.com.  

 

SEEDS.org.ua  за інформацією East-fruit.com.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!