Українські фермери продають ранні овочі майже за безцінь

1 883

Закриття продуктових ринків України призвело до колапсу на ринку ранніх овочів, а українські фермери опинились на межі банкрутства.

“Фактично сьогодні зупинила роботу потужна торгова інфраструктура, яка протягом десятиріч дозволяла заробляти дрібним та середнім виробникам овочів та фруктів. Виконати вимоги навіть дрібної регіональної мережі по обсягах постачання, не кажучи вже про співпрацю із національними мережами, дрібні фермери не зможуть.

Саме тому ці виробники самостійно, або через трейдерів, продають свій врожай на гуртових ринках, а головними їх покупцями завжди були оператори роздрібних ринків.

Відповідно, закриття ринків будь-якого формату — це прямий шлях до банкрутства українських фермерів.

Дехто, дійсно, вимушений буде піти з цього бізнесу, а літом та восени українці вимушені будуть купувати в супермаркетах дорогі імпортні овочі та фрукти”, – коментує ситуацію Іван Федишин, директор найбільшого в Західному регіоні України регіонального аграрного центру “Шувар“.

За даними департаменту “Аналітика” РАЦ “Шувар” через закриття продуктових ринків ціни на ранні овочі в українських господарствах одразу після Великодніх свят обвалились до рекордно низьких показників. Деякі фермери вже продають врожай за безцінь.

“У господарствах розпочався сезон ранніх овочів. Ця продукція не зберігається, її треба дуже швидко продавати. Знайти альтернативу продуктовим ринкам українські фермери не можуть, тому ми вже бачимо випадки коли редиску та огірок виробники готові віддавати на будь-яких умовах.

Але навіть після зниження цін до критично низького рівня, збут залишається великою проблемою”, – коментує ситуацію Федір Негой, директор гуртового ринку “Нежданий”, розташованого у Херсонській області.

“Обсяги продажу овочів через наш майданчик впав більш ніж в 10 разів, трейдери та виробники віддають товар за безцінь, але кількість покупців, які бажають працювати навіть на таких умовах з кожним днем зменшується. Це дуже пригнічує фермерів, на фоні загального падіння платоспроможності українців, бізнес тисяч сімейних господарств опинився під дуже великою загрозою”,- коментує ситуацію Володимир Павлов, директор ринку “1-км”, м. Харків.

Керівники продуктових ринків звертаються до Уряду із проханням відновити роботу торгових майданчиків, які виконують правила роботи в умовах карантину, встановлені МОЗ України.

“Ми переконані у тому, що ринки повинні суворо дотримуватись правил роботи в умовах карантину, тому рішення уряду про закриття майданчиків, де зафіксовані порушення, є цілком справедливим.  Але на власному досвіді переконались у тому, що ці правила  цілком реально виконувати. “Шувар” почав працювати у такому режимі одразу після оголошення карантину в країні”, – додає Іван Федишин.


“Українська плодоовочева асоціація (УПОА) та інші галузеві асоціації давно просять прийняти сучасний закон про сільгоспкооперацію, який був підготовлений спільно з ФАО, ЄБРР і кращими міжнародними фахівцями, але Верховна Рада його досі не може прийняти.

Тому маємо ситуацію, коли дрібні фермери не виходять з тіні у легальне поле і досі не навчилися кооперуватися  для отримання спільних прибутків. Також УПОА вже давно пропонує уряду розглянути можливість зниження ПДВ на овочі та фрукти, щоб перевести цю торгівлю в легальну площину.

У більшості фермерів цього сезону вже не стоїть питання заробити бодай якісь гроші – намагаються покрити зарплати і щоденні витрати на вирощування”, – переконана директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва.

“Уряду  потрібно робити все, щоб забезпечити можливість цивілізованої торгівлі на ринках і створити умови для реалізації врожаю.  Інакше не за горами аграрні бунти, як у інших країнах світу.

Наприклад, в Грузії вже почалася огіркова революція в спокійному аграрному регіоні Квемо Картлі, де мешканці 5 сіл протестують проти жорсткого карантину.

Карантинні заборони не повинні заважати фермерам годувати мільйони українців”, – зауважила  Катерина Звєрєва.

 

SEEDS.org.ua  за інформацією Шувару

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!
1 Comment
  1. Валерий пише

    А де ж ціни? Щось не бачив овочі за майже за бесцінь.

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!