Українцям нагадали про надзвичайно корисний топінамбур, що не боїться ані посухи, ані морозів

0 1 199

Топінамбур, відомий в народі як земляна груша – дивовижна рослина. В наших широтах тільки з одного гектару вона може давати до 50 тонн бульби і 60 тонн зеленої маси. Зелена маса – чудовий корм для тварин, а бульби – дієтична і неймовірно корисна їжа для людей, пише SEEDS.

Навіть більше – топінамбур надзвичайно посухостійка рослина, що неймовірно актуально нинішнього року. До того ж її не обов’язково викопувати з землі – топінамбур чудово зимує під ґрунтом, вкритим мульчею, а це неабияка перевага – не потрібно будувати сховища.

Днями топінамбур тільки почали збирати на полях “Еко-індіго“, підприємства з Івано-Франківщини, яке вже не перший рік займається вирощуванням цієї рослини.


Богдан Кобринський, технічний директор підприємства “Еко-індіго”

“Топінамбур ідеально зберігся у землі. Земля під мульчею набрала вологи скільки потрібно… починаємо збирати урожай і пересаджувати. Так що не говоріть про голод. Завжди є топінамбур – здорова їжа”, – переконує Богдан Кобринський, технічний директор “Еко-індіго”. 

“Топінамбур дуже добре переносить мороз до мінус 25 градусів, про це знаємо із власної практики. Спеку також переносить нормально, тільки потрібно густіше садити. Дуже високі врожаї він дає на крапельному зрошенні – до 135 тонн з гектару.

Вибирати топінамбур починаємо пізньою осінню десь у кінці листопада. У топінамбура 165 днів вегатаційного періоду – в кінці жовтня він ще цвіте. Восени ми вибираємо топінамбур у тому випадку, коли нам потрібний більший вміст фруктозану, а весною – сахарози”, – розповів Богдан Кобринський.

“Сім років ми займались тільки селекцією – тепер у нас ростуть тільки сорти з високім вмістом інуліну”, – додає технічний директор “Еко-індіго”. Підприємство не перший рік виготовляє з топінамбуру порошок, який використовується як дієтична добавка.



Однак топінамбур – не тільки природне джерело інуліну. Ця надзвичайна рослина, зокрема її плоди, допоможуть при профілактиці багатьох захворювань, зокрема і нинішнього корона вірусу.

“Топінамбур, амарант, якісні яблука, ягоди… і про коронавірус можна забути. Метаболізтичний фітосиндром – це основа хвороби коронавірусу. Їжте тільки якісне і українське, будете здорові , – каже Богдан Кобринський.

Раніше в Україні топінамбур ріс доволі часто, однак останнім часом про нього стали забувати. А даремно.

Топінамбур, на відміну від тієї ж картоплі можна вживати в їжу навіть сирим. Топінамбур сушать, смажать, варять, консервують. З нього навіть можна отримати цукровий сироп, придатний як для вживання в їжу, так і для переробки на спирт.

А ще з топінамбуром можна не турбуватись про овочесховища – його коріння надзвичайно морозостійке.  Його бульби часто висаджують в жовтні як озиму культуру, урожай збирають тільки на наступний рік.



Агротехніка топінамбуру вельми близька до картопляної, і тому збирати його можна навіть звичайними картоплезбиральними комбайнами, наприклад, ККУ-2А з особливою насадкою.

Якщо близько третини бульб топінамбуру залишити в землі після збирання врожаю, то можна підтримувати його посадки протягом 4-5 років поспіль (за умови внесення добрив). Зафіксовані такі випадки, коли культура вирощувалася на одній ділянці навіть по 30-40 років поспіль.

 

Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua   

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!