Українці розробили і випускають революційну лампу для теплиць

0 1 153

Історія тепличного бізнесу не тільки в Україні, а й у всьому світі, налічує не так вже й багато десятиліть, але цілковито залежить зовсім не від погоди, а від ламп освітлення.

Мало хто знає, що саме українцям вдалося розробити неймовірну лампу повного спектру для теплиць, яка здатна відтворити освітлення будь-якого куточку нашої планети. Про дивовижну роботу українських науковців в інтерв’ю SEEDS розповів заступник директора з розвитку бізнесу ТОВ “ІНТЕР-ПРИВАТ” Богдан Слободян.


– Ваше підприємство самотужки випускає ці дивовижні лампи?

– Ми виготовляємо лампи LED spectra для вирощування овочів, салатів, та, практично для всього, що росте. За нашим замовленням виготовляються діоди, плати, блоки живлення, електроніка теж наша. Збираємо все це тут, у Києві.

Працює наше підприємство з 2011 року. Перші наші лампи з’явилися в промисловому використанні в 2014 році на Уманському тепличному комбінаті.

Загалом вже більше 4-х, чи навіть 5-и гектарів промислових теплиць працюють під нашим світлом. Там вирощують огірки, помідори, салати. Наша продукція представлена не тільки в Україні, а й в багатьох країнах світу.

Ми робимо не просто лампи, а інструменти заробітку.

– Чия ідея розробки?

– Колишній наш директор Олексій Свістунов започаткував це в 2011 році. Тепер нас тут зібралася ціла компанія фахівців з різних університетів України. Нам потрібні були і оптики, і агрономи, і спеціалісти з теплообміну, і по силовій електроніці.

Наша сама свіжа розробка – лампа повного спектру, 8 різних кольорів, яка має повний дистанційний контроль. В Україні такої ще не було.

– Але розробили саме українці?

– Так. Тут основна розробка – блок живлення. Саме рішення – воно на поверхні лежить, але поки не було світо діодів, такого зробити було просто неможливо.

– В чому ж власне полягає новаторство?

– Зовсім інше джерело світла. Якщо раніше в теплицях використовувався газ, в основному розжарений натрій, то зараз це твердотільне джерело світла – світлодіод. І якщо того ж натрію є тільки 2 варіанти кольору: жовтий і трохи інакший жовтий, то в нашій новій лампі вже є діоди синій, червоний, зелений. Всі вони в різних співвідношеннях.

По суті ми цією лампою можемо зробити освітлення будь-якої точки планети Земля. Весь спектр, який використовує рослина, він у нас в лампі є, і його можна у будь-якому співвідношенні використовувати і відповідно підбирати для будь-яких рослин.

Раніше була одна лампа, це натрій, яка давала достатньо світла, щоб замінити сонце. Це був по-суті єдиний варіант. 50 років тому, як з’явилася на світ ця лампа, почали з’являтися і промислові теплиці. Діоди з’явилися десь 30 років тому, і тільки останні 10 років вони пішли у промисловість.

Якщо років 15 тому ми думали, що є всього 3 рецептори по фотоморфогенезу, то зараз їх вже знайшли 15. Вони взаємодіють один з одним і на кожен з них окремий колір впливає по-різному.

Я не скажу, що вона така вже унікальна, наша лампа,  – це було просто технологічне питання. В світі не ми єдині займаємось такими лампами, але для України такого і поруч немає. Більшість виробників, які працюють в Україні, у них немає своєї силової електроніки. Зазвичай використовуються китайські чи тайванські блоки, а вони досить обмежені в функціоналі.

Наш силовий блок придатний для Європи та України. Далі ми його адаптуватимемо ще й для США – там 110 вольт напруга.

– Тільки тепличні комбінати використовують такі лампи? Наскільки цікава ваша продукція малим та середнім фермерам України?

– Ми зараз якраз переходимо від великих промислових господарств до роздрібного та малого бізнесу. Малим фермерам на салат, десь на 100 квадратних метрів, 50-60 ламп буде достатньо.

Поступово розбираємося з новими варіантами. У кожного в теплицях є свої потреби. Комусь необхідно, щоб у салату листя росло об’ємним. Для цього потрібна одна лампа. Якщо потрібно, щоб рослина максимально швидко зацвіла – це вже інша лампа.

– Якою була найменша замовлена теплиця з вашим освітленням?

– Найменша теплиця, це я сам, який в себе вдома поставив лампу. Зараз під нею по черзі ростуть рослини.

– Невже без лампи ніяк не обійтися? Просто на підвіконні поставити горщики з бодай мікрогріном – і хай собі ростуть?

– Мікрогрін можна виростити на підвіконні, але він буде тоненький. Через те, що йому не вистачатиме світла, він буде тягтися догори. Але, якщо вам потрібен якісний продукт – з лампою це буде “на ура”.

– Чи багато ваше підприємство може виробляти таких ламп?

– Останній раз, коли ми робили експеримент по масовому виробництву, ми зробили тисячу ламп за місяць.

 

 Людмила КАЛИТА SEEDS.org.ua 

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!