Україна може втратити до 15% всієї експортної виручки тільки на яблуках

0 391

Від початку вересня європейські імпортери не приймають українські яблука, томати та груші. Підтвердження про це надійшло одразу від декількох експортерів і виробників, заявила Катерина Звєрєва, директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Сталося це через вступ в силу директиви (EU) 2019/523. Ця директива була прийнята 21 березня 2019 року. Вона передбачає посилення заходів захисту ЄС від шкідливих карантинних організмів і стосується поставок яблук, груш, томатів, баклажанів, перцю і деяких інших видів продукції.

“Якщо поставки не будуть розблоковані, то гіпотетичні втрати наших виробників яблука в новому сезоні складуть близько $4-5 млн. доларів США або близько 15% всієї експортної виручки”, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

На своїй сторінці у Facebook фахівець поширив посилання на ті країни, де, за його словами, “державні службовці займаються не само піаром, а своїми безпосередніми обов’язками”.

“Як бачимо, в цьому переліку немає України. Держпродспоживслужба написала офіційний реліз, де вказано, що Україна запропонувала Єврокомісії допустити наші продукти, бо у нас немає таких шкідників… Але в релізі не написано, коли вони відправили таку пропозицію.

Враховуючи, що директиву прийняли ще в березні 2019 року, у нас було достатньо часу, щоб на неї відреагувати та підготуватися, забезпечивши безпроблемну роботу для експортерів фруктів та овочів. В інших країнах це було зроблено, а в Україні – ні”, – пише Ярмак.

“І от маємо ситуацію – виробники преміальної якості тепличних томатів, що вклали десятки мільйонів доларів в виробництво, і що заробляють для країни мільйони виручки, зараз втратили свій єдиний ринок збуту. Томати, на відміну від яблук, зберігати 2-3-6-10 місяців неможливо.

Тому – зараз ці люди несуть прямі збитки від неефективності роботи наших державних органів, які так інтенсивно “євроінтегруються”, що зараз втратили доступ на ринок головного партнера і навіть цього не помітили.

Побачимо, як швидко буде рухатися процес відновлення доступу. Також не зрозуміло, хто буде цим займатися, в світлі розпуску МінАП, і чи Мінекономіки буде мати ресурс для того, щоб запобігати таким відвертим факапам”, – додає економіст.

В рамках директиви, з 1 вересня 2019 року, всі країни, що не входять до Євросоюзу, зобов’язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів, а саме: Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Neoleucinodes elegantalis (Guenée) та Tephritidae (non-European).

З огляду на те, що Україна є країною, вільною від цих організмів, тому що випадків їх виявлення не було, компетентний орган України (Держпродспоживслужба) вже офіційно запропонувала Європейській Комісії прийняти рішення про безперешкодний імпорті цих товарів. Однак, наразі офіційної відповіді від Єврокомісії поки не надійшло, а тому, постачати ці товари не можна.

Агромедіа-агенція Sapienza та Seeds.org.ua подали запит до Держпродспоживслужби, запитуючи: чому України немає у переліку країн, які подали декларацію про відсутність шкідливих організмів в продукції, однак відповіді наразі не отримали.

 

SEEDS.org.ua

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!