У бомбосховищі на вертикальній фермі вирощують найдорожчу зелень для ресторанів України

0 5 110

Від 800 гривень за кг – за такою ціною реалізує базилік Green Future. Продукцію вирощують на унікальній вертикальній фермі-лабораторії, яка розміщується в бомбосховищі в Дніпрі. Така вартість базиліку забезпечена високою якістю продукту, якої вдалося досягти, зокрема, завдяки впровадженню системи освітлення, розробленої засновником Green Future Віктором Шулешком. Також завдяки цій інноваційній системі компанії вдалося збільшити обсяги виробництва зелені вдвічі: з 1,5 до 3 кг з кв. м. Тож про новаторський підхід в галузі вертикального фермерства Віктор Шулешко розповів в ексклюзивному інтерв’ю SEEDS.

Фахівець зазначив, що створена його командою вертикальна ферма-лабораторія розміщується в приміщенні, яке має по підлозі 300 м.кв. Висота стелі ж сягає 5 м. Приміщення розбите на зони вирощування, кожна з яких характеризується власним мікрокліматом.

“У свою чергу, система вирощування розбита на модулі: стелаж має 4 рівні та загальну площу 16 м. кв. Таких модулів у нас 13 (208 м. кв). Кожен із них має свій бак, автоматичну систему корегування   живлячого розчину, автоматику управління 24-а спектрами системи освітлення. Такий підхід дозволяє експериментувати з живлячими розчинами (звертаючись до різних виробників, концентрацій, органічнічних добрив) системою освітлення (спектром, інтенсивністю) та мікрокліматом для отримання максимального результату по виходу продукції з квадратного метра вирощувальної площі, при цьому знизивши операційні витрати”, – говорить Віктор Шулешко.

За словами засновника, у Green Future є досвід вирощування салату, коріандру, руколи, мізуни, гірчиці. Також на фермі займаються виробництвом вкрай вибагливої культури – базиліку. Його вирощують на площі 208 кв. м.

“Для початку взяли вирощувати базилік, як найдорожчу та вибагливу рослину, яка потребує максимум світла та відповідного живлення. Зазначу, що 90% фермерів перед початком співпраці з нами мали проблеми з виробництвом цієї зелені. То ми взялися за їх вирішення. На момент початку тестувань результати (ті, які озвучували фермери) по збору базиліка з метра квадратного корисної площі вирощування складали 1-1,5 кг. Тому першочергова задача була вийти на цей рівень, але вертикальним гідропонним методом. Так і вийшло: перші результати, які ми отримали у 2020 році, були на рівні 1,4-1,5 кг/м.кв. За ці два роки було безліч експериментів з підбору сорту, складу живлячого розчину і, найголовніше, технології освітлення. Ми вийшли на результат в 3 кг/м. кв за 40 днів від насінини. При цьому нам вдалося заощадити 30% операційних витрат”, – розповідає Віктор Шулешко.

Фахівець зауважив, що реалізація продукції, вирощеної на території їхнього вертикального комплексу, відбувається оптом по 800 грн/кг. Також зелень постачають напряму до мереж ресторанів. У цьому випадку її вартість сягає 1500 грн/кг. Оскільки якість продукції, вирощеної на їхній фермі дуже висока, то і ціна на неї відповідна. 

У планах Green Future – адресна доставка свіжої зелені та пряних трав безпосередньо споживачу.

“Попит на нашу продукцію є. З кожним роком він росте, особливо на свіжий базилік. Закупляють його переважно ресторани. Варто зазначити, що із пряних трав, базилік, напевно, найвибагливіша рослина до транспортування і зберігання. Тому його імпортують малими партіями. Часто він приходить вже не в товарному вигляді”, – розповідає Віктор Шулешко.

Для підвищення показників виробництва продукції на фермі використовують систему освітлення, розробка якої належить безпосередньо Віктору Шулешку. Її ефективність – більше 200 лм/вт. Це робить цю систему освітлення найпродуктивнішою в Україні.

“Освітленням я займаюсь більше 10 років, тому конструктив світильників народився з досвіду. Підбір світлодіодів відбувається експериментальним шляхом з використанням вимірювальних приладів, тому ми відбираємо найефективніші світлодіоди в світі. До слова, на вертикальних фермах основною і найдорожчою в капітальних, а потім і операційних витратах є саме система освітлення”, – зазначає фахівець.

Віктор Шулешко зробив акцент на тому, що при розробці інноваційної системи освітлення він орієнтувався на ряд аспектів. 

“Перш за все, кожен світильник ми виробляємо під конкретну культуру і систему вирощування (теплицю, вертикальну ферму). Всі запропоновані системи освітлення пройшли випробування на тепличних комплексах в Україні та мають лише позитивні відгуки. Ми завжди тримаємо склад компонентів, тому можемо швидко виготовити будь-які світильники під різноманітні задачі. На свій продукт наша команда дає гарантію 5 років”, – зауважив розробник.

За його словами, окупність створеної  системи освітлення за рахунок енергоефективності і високої продуктивності складає до 6 місяців при площі освітлення від 100 кв.м.

“Вплив світла на рослину – це процес фотосинтезу. В ньому беруть участь фотони різних довжин світла. Тому для нормального розвитку і росту рослині потрібно забезпечити потік фотонів на рівні 150 і вище мікромоль в секунду на метр квадратний (вимірюється PAR метром). Наша система освітлення споживає 100 вт на м. кв і з висоти 35-40 см рівномірно забезпечує потік фотонів на рівні 150-160 ммол/с/м.кв. Вартість нашої системи освітлення – 1,5 $/вт, тобто на один квадратний метр вирощування 150$. Маємо замовників, які вже 5 років працюють із нашою системою освітлення і жодного разу не зіткнулися з виходом світлодіодів з ладу”, – говорить він.

Green Future активно працює над виведенням свого продукту на міжнародний ринок. Наразі вже завершилося постачання системи освітлення для вертикальної ферми, яка покриває 400 кв. м в Дубай (ОЕА). А вже наступний рік команда планує почати з проекту власної вертикальної ферми в місті Райне (Німеччина).

“За кордоном є великий попит на агро освітлення. Але ми зіткнулися із рядом перепон для постачання наших систем, наприклад, на європейський ринок. Адже там звикли довіряти великим компаніям з ім’ям. Хоча ефективність їхнього продукту відсотків на 30 менша, ніж у наших світильників”, – розповідає фахівець.

Він відзначив, що війна залишила негативний відбиток на його бізнесі. Так, багато представників команди стали на захист нашої країни, що спричинило відтік професійних кадрів. Є й проблеми з постачанням комплектуючих для створення нових систем освітлення. 

Читайте також: Українська інноваційна вертикальна ферма Green Wave Organic виробляє півтори тисячі кг продукції щодня

Великим ударом стала також втрата дослідної лабораторії, яка знаходилася на території аеропорту у Дніпрі.

Проблеми виникли й на фоні енергетичної кризи в країні. 

“Електроенергія є основним енергетичним чинником роботи вертикальної ферми. Освітлення, вентиляція, робота насосів – все залежить від електропостачання. Тому ми першочергово забезпечили безперебійну подачу електрики, встановивши генератори. На квадрат корисної площі вирощування потрібно 120 вт потужності і мінімум 12 годин роботи генераторів на добу. Якщо раніше витрати на електроенергію на нашій фермі становили 5,70 грн/кВт, то після встановлення генераторів ці показники зросли до 20 грн/кВт. Тож навіть при високій врожайності рентабельність виробництва впала із 300% до 50%. Тому працюємо в гібридному режимі. То від мережі, то від генератора”, – зауважує засновник Green Future.

Та попри все міська ферма вертикального типу працює, збільшує показники продуктивності у нинішніх умовах, а Віктор планує вихід власних українських технологічних розробок на міжнародний ринок.

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!