У березні УМІ продовжив негативну тенденцію перших двох місяців 2018 року – Андрій Ярмак
Економіст інвестиційного центру ФАО Андрій Ярмак підбив підсумки прибутковості виробництва українського молока у березні.
У березні Український молочний індекс (УМІ), що показує умовну прибутковість виробництва молока в комерційних господарствах, впав відразу на 8,7%, продовживши негативну тенденцію перших двох місяців 2018 року. При цьому, вперше в поточному році рівень індексу за місяць був нижчим, ніж середній показник за останні п’ять років (на 5%).
Не зважаючи на те, що ціни на молоко знизилися лише на 1,8% протягом трьох місяців поточного року, прибутковість виробництва молока впала відразу на цілих 20,4% порівняно до грудня 2017 року. А це – дуже відчутно, особливо якщо врахувати, що потенціал зниження цін на молоко також є досить суттєвим.
Основною причиною падіння прибутковості виробництва молока було стрімке підвищення цін на концентровані корми. Тільки соняшниковий шрот подорожчав у півтора рази протягом першого кварталу 2018 року! Кукурудза фуражна та шрот соєвий подорожчали більше ніж на 12%, а фуражна пшениця – на 4%.
Якщо ж порівнювати середню прибутковість виробництва молока за перший квартал 2018 року з таким же періодом попереднього року, то вона була на 4,8% нижчою. Крім того, фермери заробили на 4,3% менше, ніж в середньому за перший квартал за останні п’ять років.
В квітні, як правило, ціни на молоко в Україні починають сезонне зниження, тому, переважно, УМІ також знижується. Враховуючи ситуацію на світовому ринку та на ринку кормів, думаю, що, цілком імовірно, негативна тенденція на ринку молока збережеться. Ох як нам потрібно активніше розвивати експорт!
Традиційна подяка Андрію Панкратову за фахову роботу з цифрами та цінами!
економіст ФАО
Youtube та Підписуйтесь!