У 2021 році виробники молока заробили на 14% менше, ніж в 2020 році
У грудні закупівельні ціни на молоко знизились на 10%. Така різка зміна посилила кризу в галузі, яка й до цього переживала не найкращі часи. Схоже, що і в січні виробникам сирого молока не варто очікувати покращення – на початку року прибутковість виробництва цього продукту в Україні традиційно знижується, повідомляє SEEDS.
За даними Індексу умовної прибутковості виробництва молока в професійних господарствах України (УМІ), за останні 6 сезонів 2021 рік був найгіршим для виробників молока. Минулий рік також одним з найгірших з точки зору прибутків історично. Ще складніша ситуація в країні спостерігалася лише у кризових 2015 – 2016 роках.
- УМІ – це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМІ аналізувати немає сенсу – воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМІ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, адже ці два важливих фактори враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока.
Загалом же минулого року виробники молока заробили на 14% менше, ніж в 2020 році і настільки ж менше, як в середньому за останні 5 сезонів до цього.
Прогнози щодо подальшої ситуації з прибутковістю молока також не є оптимістичними.
“Найчастіше УМІ в січні знижується, частково тому, що падає попит. Середнє падіння УМІ за останні 10 років в січні становило 2%, а в останні роки в січні УМІ падав постійно, причому темпи падіння мали тенденцію до прискорення… Очевидно, що криза прибутковості молочного виробництва поглибиться”, – зазначає економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.
На думку фахівця, єдиним виходом для українських фермерів наразі є кооперація.
Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook InstagramYoutube та Підписуйтесь!