Truman Report: зростання товарообігу з Росією, твіти Трампа про Україну, транши ЄС та експортні стратегії України

0 127

В Україні підбивають підсумки 2017 року. Агентство стратегічних комунікацій Truman Agency, презентувало результати власного дослідження Truman Report і так званий Truman Index – кількісна та якісна оцінка прогресу України у двосторонніх відносинах за ключовими зовнішньополітичними напрямами  – ЄС, США, Китай, Росія. Медіа-агентство SEEDS.org.ua ділиться ключовими думками презентації звіту Truman Agency.

Відносини Україна – США

Альона Гетьманчук, директор Центру «Нова Європа»:

Після досить непевного для України першого півріччя президентства Трамп українсько-американські відносини вийшли на зрозумілішу траєкторію. Українська сторона в останньому кварталі відчула нарешті певний ґрунт під ногами в американському напрямку. Після другої, повноцінної зустрічі між Порошенко і Трампом наприкінці вересня у Нью-Йорку українські посадовці та дипломати випромінювали більше впевненості, аніж в попередньому місяці. Навіть і турбулентні епізоди на кшталт твіту Трампа про зусилля України з саботажу його передвиборчої кампанії особливо не затьмарили цього відчуття.

Поміж тим, питання відносин із США залишається питанням найвищого зовнішньополітичного пріоритету в Україні. Гасло «Спочатку Америка» є актуальним для дипломатії перших керівників держави.

Обрана українською стороною стратегія з прицілом на безпеку і торгівлю знайшла належний відголосок та однодумців у нинішній адміністрації США. Завдяки бекграунду Трампа та його на разі впливовому оточенню з колишніх генералів ця стратегія стала концентрованим вираженням пріоритетів Республіканської адміністрації.

Важливо, що в останньому кварталі відносини між Україною та США набули більш білатерального характеру. Тобто, з’явилися питання виключно двостороннього порядку денного, не пов’язані безпосередньо з конфліктом між Росією та Україною і діалогом по лінії Вашингтон-Москва. Тим не менш, в українській столиці прагнули б бачити більше білатеральності, виключно з інституцією двостороннього діалогу.

Немає сенсу боротися за тіло України на Сході, якщо її душу знищить корупція

Натомість, відданість адміністрації Трампа процесам демократизації та реформ в Україні досі недостатньо переконлива. Попри те, що слова Державного секретаря США Рекса Тіллерсона з його виступу 31 березня у НАТО «Немає сенсу боротися за тіло України на Сході, якщо її душу знищить корупція» є, можливо, найвлучнішим і найсильнішим висловлюванням американського політика щодо корупції в Україні від початку російської агресії в Україні. Отож можемо прогнозувати, що відносини  між Києвом та Вашингтоном й надалі розвиватимуться з прицілом на безпеку і торгівлю. Принаймні, допоки Трамп зважатиме на думку військових зі свого найближчого оточення.

Під час медійної частини зустрічі Трампа і Порошенка в Нью-Йорку досить показовим був пасаж Президента США про американський бізнес, що, за його словами потужно йде в Україну і бачить у нашому ринку величезний потенціал. Він двічі уточнив (раз у вигляді запитання), чи Президент Порошенко добре дбатиме про американські компанії в Україні. Незрозуміло, чи це було просто чергове запитання, чи Трамп знає щось таке про умови для іноземного бізнесу в Україні, що хотів окремо почути запевнення Порошенка про створення належних умов для американських інвесторів. Проте сам факт, що він звернув на це увагу нашого Президента – достатньо показовий (хоча й майже непомічений в Україні).

Відносини Україна – ЄС

Леонід Літра, Старший аналітик «Нова Європа»

Упродовж звітного періоду відносини між Україною та Європейським Союзом були загалом позитивними, все ж, існувала певна напруга. Україна отримувала від ЄС двоякі повідомлення: з одного боку, Брюссель вітає розвиток двосторонніх відносин, з іншого – критикує повільність реформ і контрреформаційні процеси.

Труднощі у відносинах між Україною та ЄС, вочевидь, зумовлені зростанням недовіри у Брюсселі щодо спроможності Києва здійснювати реформи. Певні зобов’язання, невиконані досі Києвом, можуть стати серйозною перешкодою для виділення третього траншу фінансової допомоги у розмірі 600 мільйонів євро, що має відбутися до кінця року.

Однак, попри напругу у деяких питаннях, як от запровадження податку на експорт металобрухту та експорт необробленої деревини, економічне співробітництво зростає. Ця гіпотеза підтверджується статистикою, яка свідчить про значне збільшення торгівлі з ЄС. Крім того, ЄС остаточно ухвалив торгівельні преференції, які вже набрали чинності і ще більше підсилять торгівлю між двома суб’єктами.

На відміну від політичного співробітництва між Україною та ЄС, у торгівлі відбулися певні позитивні зрушення. По-перше , 2017 року експорт України до ЄС значно зріс. Із  $ 27,5  млрд, $ 11 млрд отримано від продажу товарів до ЄС.

Відносини Україна-Китай

Андрій Гончарук, старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень України

Віктор Кіктенко, доктор філософських наук, зав.відділу Далекого Сходу Інституту східнознавства ім. А.Ю. Кримського НАН України

Політичні відносини між Україною та КНР у липні-жовтні 2017 року не вирізнялися особливою активністю, проте розвивалися у загальному тренді року. Після помітного охолодження в 2014-2015-му торік влітку взаємини пожвавилися. Головною подією на початку 2017 року була зустріч Президента України Петра Порошенка з Головою КНР Сі Цзіньпіном у Давосі. У другому кварталі українська делегація на чолі зі Степаном Кубівим взяла участь у форумі високого рівня «Один пояс, один шлях» у Пекіні.

Нагородження відзнаками Китаю  за сприяння в реалізації ініціативи «Один пояс, один шлях» колишніх президентів України Л.Кравчука, Л.Кучми, В.Ющенка свідчать про подальші зусилля Пекіну привернути увагу Києва до китайської ініціативи, залучити Україну до масштабного проекту, участь у якому з нашого боку поки зводиться до декларації про наміри.

Щодо економічної взаємодії. В липні прес-центр Служби автодоріг у Полтавській області повідомив, що Китай надасть кредит у 300 млн доларів для будівництва нового мосту через Дніпро на Полтавщині. Будівництво мають розпочати навесні 2018 року. Влітку Держрезерв України домовився з китайською компанією про використання складських приміщень агентства як логістичних центрів при експорті товарів з України до Китаю. У серпні Національна асоціація цукровиків України «Укрцукор» відвідала Гонконг. Учасники делегації взяли участь у виставці HKTDC Food Expo 2017  та провели низку зустрічей із зацікавленими трейдерами.

У вересні голова Херсонської ОДА обговорив з китайською делегацією можливості проектування та будівництва сміттєпереробних заводів на Херсонщині. Також восени адміністрація морських портів України (АМПУ) та China Harbour Engineering Company (CHEC) уклали меморандум про взаєморозуміння та тісну співпрацю. Сторони домовилися про пошук можливостей для збільшення вантажопотоку Новим шовковим шляхом через порти України та інвестиції у розвиток портової  галузі України й освіту індустріальних парків.

Відносини Україна-Росія

Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру «Нова Європа»

Відносини України та Росії залишаються досить контрастними: з одного боку, країна перебуває у стані війни, з іншого, зростає товарообіг. Із січня по серпень  взаємний товарообіг  між Україною та Росією становив 7,7 млрд доларів. Експорт України в Росію становив 3,0047 млрд доларів – зростання на 26,8%.

Країна перебуває у стані війни, при цьому зростає товарообіг з Росією

І Україні з приходом до влади Дональда Трампа були серйозні побоювання щодо можливої домовленості між Росією і США. Москва особливо не приховує свого прагнення домовлятися безпосередньо з Вашингтоном, вважаючи, що Київ прийме рішення «згори». Саме тому в Москві нетерпляче очікували появи американського перемовника , який би продовжив комунікацію з помічником російського Президента Владиславом Сурковим.

У Києві позиція залишається досить чіткою: не можна обговорювати майбутнє України без самої України.

Інформація з використанням результатів щорічного звіту Truman Agency

Відносини Україна – Канада  – Північна Америка

Дмитро Козонак, кервіник офіційної делегації Херсонщини до Канади, член Канадсько-української торгової палати

На Херсонщині відкрили експорт до Північної Америки за спрощеною процедурою. У результаті візиту першої Херсонської делегації в Канаду  у жовтні цього року місцеві товаровиробники отримали можливість експортувати товари в Північну Америку за прощеною процедурою. Ця процедура підкріплена цілим пакетом стимулюючих преференцій, виражених в конкретних інструментах і сервісах.

Така можливість з’явилась в результаті домовленості  про комплексне співробітництво із Зовнішньоторгівельною зоною регіону Ніагара провінції Онтаріо (Канада). Зовнішньоторгівельна зона – це форма вільної економічної зони, яка спеціалізується на розвитку міжнародної торгівлі (експорт/імпорт). Зовнішньоторговельна зона спеціально створена для того, щоб через неї проходило якомога більша кількість товару з усього світу.

Зовнішньоторговельна зона Ніагара (далі ВТЗ) – це територіально-адміністративна одиниця: площа 1 854,25 км², населення 431 346 чол, 12 міст, яка входить в провінцію Онтаріо. На її території знаходиться Ніагарський водоспад. Всі переваги ВТЗ діють на всій території регіону Ніагара.

У ВТЗ Ніагара є своє керівництво, що забезпечує всебічну комплексну підтримку експортерам, яка включає особисту комунікацію з канадськими федеральними органами і службами, а також ініціювання всіх необхідних рішень на урядовому рівні. 11 жовтня 2017 року в м. Торольд відбулася зустріч керівництва ВТЗ Ніагара з першою офіційною делегацією Херсонської області на чолі з в.о. першого заступника голови облдержадміністрації Дмитром Бутрієм та за участі радника голови облдержадміністрації з інвестицій та генерального директора компанії «5 елемент» Володимира Білого. В результаті керівництво ВТЗ запропонувало розпочати співробітництво для того, аби відкрити доступ українським виробникам до ринку Північної Америки через ВТЗ Ніагари. В рамках домовленостей, уповноважені за розвиток співпраці, в найближчій час повинні відкрити представництво в ВТЗ, а також відібрати перші 10 компаній для виходу на Північноамериканський ринок за допомогою ВТЗ Ніагари.

Відзначимо, що географічно Ніагара знаходиться на кордоні з США. Навколо неї в радіусі 500 км (1 день доставки товару) проживає 160 млн осіб (міста Монреаль, Торонто, Оттава, Чикаго, Бостон, Нью-Йорк тощо). Для розвитку досягнутих домовленостей в облдержадміністрації створюється управління регіональної політики.

                                                                 Матеріал підготували Катерина Дьяченко, Катерина Москальова

Головні новини Seeds та агроідеї для зростання вашого бізнесу в Telegram Facebook Instagram
Youtube та Підписуйтесь!

Залишити коментар

Ваш email не буде опубліковано

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!